re sa vypotil. Kvôli týmto radám som vôbec nemusel ísť k lekárovi. “Antibiotiká sa pri chrípke skutočne nepredpisujú, jedine v tom prípade, ak chrípka skomplikovala zdravotný stav, pretože chorý prišiel k lekárovi neskoro,“ povedala pre Našu Oravu MUDr. Katarína Ranostajová, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne.
Chrípková epidémia sa začína zhruba 5. až 6. kalendárny týždeň a vrcholí v 7. až 9. týždni. V tomto roku je situácia na Orave, ale vlastne na celom Slovensku odlišná, pretože počet ochorení ešte ani len nenaznačuje, že v najbližšom období dôjde k výraznejšiemu zvýšeniu chrípky. Jej vyšší výskyt je v súčasnosti len v Španielsku, malé lokálne epidémie sú v ďalších západných štátoch.
„Čo sa týka Oravy, zrejme nebudeme mať úplne objektívne údaje o priebehu chorobnosti. V prípade detí áno, veľa dospelých však v súvislosti so zmenami, ktoré nastali v zdravotníctve pri poskytovaní liečebno-preventívnej starostlivosti , si radšej vezme dovolenku a budú sa liečiť individuálne ľudovými prostriedkami. Navyše, časť dospelých, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu čerpať dovolenku, bude, tak ako po iné roky, chodiť do práce a šíriť nákazu medzi spolucestujúcimi a spolupracovníkmi. Preto môže vzniknúť zdanie, že medzi dospelým obyvateľstvom je chorobnosť relatívne nízka,“ vyslovila svoju domnienku MUDr. Katarína Ranostajová.