Slovenskí poslanci sa v Bruseli snažia držať spolu

Ste poslancom Európskeho parlamentu (EP) približne pol roka. Dalo sa za túto pomerne krátku dobu stihnúť viac, ako sa len viac-menej oboznámiť s činnosťou EP?


„Najprv mi dovoľte zaželať všetkým Oravcom z celého srdca všetko najlepšie v novom roku, veľa Božieho požehnania a lásky, pretože toto je prvýkrát, čo mám ako poslanec možnosť vyjadriť svoje názory na stránkach Našej Oravy, čo si veľmi vážim.
Veľkým prekvapením bola pre mňa skutočnosť, že parlament zasadá každý týždeň, je tu veľmi vysoké pracovné nasadenie. Nie je pravda, že by poslanci mali jeden týždeň v mesiaci voľno. Ja som intenzívne zapojený na mnohých frontoch. Pre stručnosť ich iba vymenujem. Som vo výbore pre regionálny rozvoj a vo výbore pre zdravie, životné prostredie a bezpečnosť potravín. Intenzívne pracujem tiež v skupine pre vzťahy s krajinami okolo Stredozemného mora (EP - Euromed), v skupine EP - Izrael. Som aktívny aj v dôležitých otázkach úcty k životu a bioetiky, a úspechom je moje zvolenie za podpredsedu skupiny pre bioetiku. Pracujem v skupine pre energie, ale aj pre ochranu rodiny a detí a v skupine, ktorá sa zaoberá hendikepovanými osobami. Úspešne som už obraňoval petíciu občanov mnohých európskych krajín na zasadnutí výboru pre petície a dosiahol som o veci priaznivé hlasovanie. Išlo o iniciatívu zakomponovať zmienku o kresťanskom dedičstve Európy do preambuly ústavy počas ratifikačného procesu prijímania ústavnej zmluvy na národnej úrovni.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Brusel a Štrasburg sú dosť ďaleko, preto práca EP nie je u nás taká viditeľná, ako práca národného parlamentu. Ľudia veľmi nevnímajú ani dosah jeho činnosti. Vedie sa v skutočnosti v EP nejaký skrytý boj o zásadnom smerovaní členských štátov EU?
„Vaša otázka má dve dosť odlišné roviny. To, či je práca poslanca viditeľná, záleží od vás, od novinárov a médií. Pred voľbami som sľúbil Oravcom, že ich budem informovať o mojej činnosti. A verím, že mi dáte na to možnosť častejšie ako raz za pol roka. Skrytý boj, alebo i otvorený boj...? Sú oblasti, a tých je väčšina, kde sa krajiny zhodnú a sú vidieť i výsledky. Veď i rozvoj zaostalých regiónov Európy je toho príkladom. Pozrite sa na tých, čo do EU vstúpili pred 15-20 rokmi, ako to prospelo ich regiónom, mestám, cestám, infraštruktúre, vidieku, poľnohospodárom. Niet pochýb, že sa to, samozrejme postupne, nie čarovným prútikom, prejaví i na Slovensku, aj v našom kraji. Inokedy sa nové krajiny spájajú, aby si vymohli niektoré veci, ktoré tým pôvodným krajinám nedôjdu a treba im to slušne, ale neodbytne povedať a veci si obhájiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo obnáša práca poslanca EP povedzme v priebehu jedného bežného mesiaca?
„Európsky parlament je parlamentom ako každý iný. Poslanec sa musí pripravovať na množstvo zasadnutí, mať o obsahu predkladaných materiálov podrobnú vedomosť, vyjadrovať sa vo výboroch, ovplyvňovať obsah pozmeňujúcich návrhov, hlasovať vo výboroch, zúčastňovať sa na práci pracovných skupín, v rámci vlastnej frakcie si vybojovať právo hovoriť a hlavne byť uznávaný. Potom sa veci skôr presadia v prospech Slovenska, ale i Európy. Poslanec musí sledovať ekonomické údaje, politický vývoj, zahraničnú, ale i domácu politiku, musí byť orientovaný v ľudských právach. Je toho oveľa viac, než mi dovoľuje priestor tohto rozhovoru. Tri týždne je teda poslanec v Bruseli a týždeň v Štrasburgu. A navyše, snažím sa zúčastňovať aj zasadnutí v NR SR v Bratislave vo výbore pre európske záležitosti, ak nezasadá uprostred týždňa.“

SkryťVypnúť reklamu

Ktorý moment v rámci činnosti v EP bol pre vás zatiaľ najťažší? „KDH je za Európu, je to proeurópska strana. Veď kresťanskí demokrati Robert Schuman a Konrad Adenauer Európu zakladali. KDH však zároveň pozorne sleduje a kritizuje tie veci, ktoré by Slovensku, dôstojnosti človeka, ale i jeho právam v oblasti kultúry či hospodárstva neprospeli. Preto, po podrobnej analýze odborníkov z radov KDH, ale i po mojom naštudovaní rezolúcie pre ústavnú zmluvu EP som hlasoval, hrdo a pokojne, v neprospech nie dobrého textu Európskej ústavy. Sú tam v tomto momente také ustanovenia, ktoré nie sú dobré, navyše, priečia sa môjmu vedomiu i svedomiu. K tomu je potrebná osobná statočnosť, keď vidíte, že azda väčšina socialistov, liberálov, ale i členov EPP (Európska ľudová strana – pozn. red.) bolo za, ja a moji kolegovia z KDH, ale i mnohí Poliaci z EPP, sme za tento návrh nehlasovali. Z rovnakých dôvodov podporujem aj usporiadanie referenda k tejto otázke na Slovensku.“

Čo považujete, naopak, za váš najväčší úspech?
„Veľký úspech je to, že vás poslanci zo všetkých krajín považujú za rovnocenného. Neprichádza to automaticky, musíte ich o tom presvedčiť. Mne pomáhajú aj skúsenosti zo slovenského parlamentu, dostáva sa mi uznania, keď spomeniem, že som zastupoval SR v zahraničí ako veľvyslanec a kvitujú tiež moju plynulú jazykovú vybavenosť.
Preto som rád, že už trikrát ma Európsky parlament poveril vystúpiť z pozície europoslanca na významných medzinárodných konferenciách. Tiež ma teší uznanie kompetencie na poli bioetiky. Mnohí oceňujú, že dávam šancu mladým ľuďom zo Slovenska študovať a pracovať v Bruseli. Ale viac sa o tom dozviete na mojej stránke www.mikolasik.sk.“

Čo vás v EP najviac prekvapilo?
„Dobrá organizácia práce, zasadaní, výborov, plenárnych zasadaní, kvalitných prekladateľov do všetkých jazykov. Je to veľký „podnik“, ale zatiaľ dobre funguje. Som rád, že poslanci zo Slovenska sa snažia držať spolu. Dobré je, že sa pravidelne spolu stretávame a riešime spoločne niektoré otázky, bez ohľadu na politickú stranu. Len mi trošku vadí, že pani Beňová komentuje výkon iných poslancov a ich strán. Možno by sa mala zamerať na zlepšenie vlastného výkonu v zahraničnom výbore, pretože je tam celkom nevýrazná.“
Zažili ste v súvislosti so svojou prácou nejaký veselý či kuriózny zážitok?
„Skôr by som povedal iné. Teší ma, že v parlamente je tak veľa veriacich, že sme si vymohli pravidelné sväté omše, vždy jedenkrát uprostred týždňa. Chodí na ne veľa poslancov, poslankýň a tiež asistentov. To je príjemné zistenie.“

Ďakujem za rozhovor,

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu