je v štátnych lesoch. Už od decembra pracujú oravskí ťažbári aj za pomoci kolegov z lesných závodov v Žiline a Prievidzi.
Hneď po Novom roku v Námestove rokovali zástupcovia Generálneho riaditeľstva Lesov SR, š. p. Banská Bystrica a odštepných závodov v Námestove, Žiline a v Prievidzi. Každý zo spolupracujúcich závodov ešte tento rok spracuje 28 000 kubíkov dreva, zvyšok zostáva na Oravcoch. Každý závod si bude sám zabezpečovať aj odbyt dreva s tým, že pri rokovaniach s odberateľmi sa bude snažiť udržať súčasnú cenu drevnej hmoty. Ak ťažbári vydržia súčasné tempo, kalamitu v štátnych lesoch na Orave by mohli spracovať do konca roka. Prievidžania si pre približovanie vyťaženého dreva už postavili v oravskopolhorskom lesnom obvode Priehyba aj lanovku.
Podľa slov výrobno-technického námestníka riaditeľa OZ Námestovo Jozefa Balážeca je však potrebné čo najviac dreva spracovať v prvom polroku, kým drevo nestratí na kvalite a nezačnú naň útočiť prirodzení škodcovia. Odvozu dreva by mala napomôcť aj nová lesná cesta, ktorá sa má podľa plánu lesného závodu v Námestove vybudovať v Kohútovej, tiež v lesnom obvode Oravskej Polhory. Veď len v tejto oblasti ľahlo na zem 100 tisíc kubíkov dreva.
Podstatnou časťou minulotýždňového rokovania bolo aj nové zalesňovanie zničených častí lesa, pretože tu vzniknú takmer holoruby. Podľa dohody sa pravdepodobne 40 percent plôch zalesní smrekom, ostatok budú tvoriť jedle, buky, smrekovce, javory, doplnia ich aj jelše a jasene. Takéto zloženie lesa je v súlade so spracovaným projektom zalesnenia i v súlade s prácou výskumníkov. Sadeníc je na Orave dostatok, najhoršie to bude s čistením lesa po kalamitnej ťažbe. No zvládnuť sa to musí a už na jar by malo začať zalesňovanie, pretože oravskí lesníci majú s jesennou výsadbou sadeníc nie príliš dobré skúsenosti.
Autor: mp