Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

V Svetovom pohári Martin Bajčičák bodoval zatiaľ len dvakrát

Svetový pohár sezóny 2004/2005 v bežeckom lyžovaní má za sebou už niekoľko podujatí. Takmer vo všetkých sa predstavili obidvaja slovenskí reprezentanti Ivan Bátory a Martin Bajčičák.

Bežkár zo Zákamenného ešte výraznejšie umiestnenie nedosiahol, no vybojoval už niekoľko bodovaných priečok.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch bola príprava Martina Bajčičáka pomerne kvalitná. Spolu s Ivanom Bátorym absolvovali dve sústredenia na rakúskom ľadovci pod Dachsteinom, pričom to druhé koncom októbra. Záverečné tréningy mali absolvovať niekde v Škandinávii, pretože nový ročník Svetového pohára (SP) mal po úvodnom podujatí v Düsseldorfe pokračovať vo švédskom Östersunde. Lenže nepriaznivé počasie všetko zmenilo. Nakoniec sa svoju prípravu slovenský tandem zavŕšil začiatkom novembra vo fínskom stredisku Muonio, odkiaľ sa presunul do Gällivare, kde si odbil svoju premiéru.

Prvé vystúpenie Slovákov v novej sezóne bolo nakoniec veľmi úspešné. Darilo sa hlavne Ivanovi Bátorymu, ktorý v behu na 15 km klasicky v Gällivare získal skvelé 6. miesto a dosiahol svoje tretie najlepšie umiestnenie v pretekoch SP v kariére. Martin Bajčičák zo Zákamenného až tak úspešný nebol, no aj pre neho bol úvodný štart sezóny úspešný. V celkovom hodnotení obsadil 26. priečku a pripísal si svojich prvých päť bodov. V tomto stredisku sa ešte súťažilo v štafetovom behu na 4 x 10 km klasicky, v ktorom predviedol skvelý výkon hlavne mladý Zákamenčan. Štartoval v kombinovanej slovensko-českej štafete, ktorá sa aj jeho zásluhou dlho držala v popredí. Ako prvý vyštartoval Ivan Bátory, po ktorom na trať vybiehal Martin Bajčičák. Predviedol excelentný výkon a štafetu odovzdával z 3. miesta s minimálnou stratou 5,5 sekundy na vedúcich Nórov. Ďalší dvaja Češi však s vedúcou skupinou stratili kontakt a tak slovensko-česká štvorica nakoniec skončila dvanásta. Pri pohľade na individuálne výsledky však slovenský reprezentant zo Zákamenného dosiahol jeden z najlepších časov celého pretekárskeho poľa.

Koncom novembra sa SP zo Švédska presunul do fínskeho Kuusamo, kde sa obidvom Slovákom až tak nedarilo. Lepší výsledok dosiahol Martin Bajčičák, ktorý na 15 km voľnou technikou obsadil až 37. miesto a nebodoval. V tomto stredisku sa súťažilo aj na rovnako dlhej trati klasicky. Pre zmenu bol lepší Ivan Bátory, mladík z Oravy uzatváral bodovanú tridsiatku.
Ďalšie preteky vo švajčiarskom Berne a v talianskom Val di Fieme sa slovenskému reprezentantovi zo Zákamenného vôbec nevydarili. Najskôr spolu so svojím kolegom nepostúpili do finále pretekov v tímšprinte na 2 x 2 x 3 okruhy, keď od postupu ich dedilo len 0,5 sekundy, a v Taliansku dokonca vzdal preteky. „Od polovice som sa trápil a stále som sa prepadával nižšie. Nebol som schopný držať krok s ostatnými. Nemalo zmysel pokračovať, aj vzhľadom k ďalšiemu náročnému programu,“ upresnil Martin Bajčičák.

Ďalší program Svetového pohára bol poriadne ťažký. Najskôr sa 14. decembra súťažilo v talianskom Asiagu, kde v šprinte klasickou technikou obidvaja Slováci neuspeli v kvalifikácii. Na druhý deň bol na programe tímšprint na 2 x 3 okruhy a už 18. decembra ďalšie preteky v rakúskom Ramsau, kde sa SP v roku 2004 uzavrel. Súťažilo sa na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom a trať slovenských reprezentantov poriadne potrápila. Ivan Bátory na siedmom kilometri vzdal a Martin Bajčičák obsadil až 44. priečku.
Na záver minulého roka ešte stihol Martin Bajčičák úvodné preteky Slovenského pohára. Súťažilo sa na Štrbskom Plese 27. decembra na 10 km klasicky. Tu už mladý Zákamenčan suverénne triumfoval a stal sa víťazom. Hneď po príchode nového roka nabral kurz Slovinsko, kde so slovenskou výpravou pokračoval v príprave na ďalšie podujatia Svetového pohára.

Slovenskému reprezentantovi z Oravy sa zatiaľ v novej sezóne určite nedarí podľa predstáv. Vo Svetovom pohári zatiaľ len dvakrát bodoval, no tešiť ho môže aspoň fantastický výkon v slovensko-českej štafete. K spokojnosti mu však určite ešte veľa chýba. Podrobnejšie hodnotenie jeho doterajších výkon i vyjadrenia samotného Martina Bajčičáka prinesieme v najbližšom vydaní.