Pri odbere krvi na ďalšie skúmanie obsahu alkoholu dolnokubínskemu podnikateľovi J. Chupekovi sa všetci traja určitým spôsobom podieľali na výmene vzorky krvi. Pri autonehode, ktorú podnikateľ spôsobil, zomrelo mladé dievča z Istebného.
Minulý rok súd rozhodol o neplatnosti výpovede riaditeľa Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Dolnom Kubíne Ľuboša Kováčika. Ten na sklonku minulého roka opäť nastúpil do práce. Najprv na svoje pôvodné miesto, o niekoľko dní bol preradený na inú prácu. Napriek tomu, že bol obvinený z trestného činu a vo veci ďalej koná Okresný súd v Dolnom Kubíne, podľa našich aktuálnych informácií je Ľuboš Kováčik aj naďalej zamestnancom polície. I napriek tomu, že minister vnútra Vladimír Palko sa snaží aj políciu čo najviac „očistiť“ od ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom porušili zákon či morálne normy alebo sú z takýchto prečinov obvinení. Keďže na KR PZ v Žiline sme sa dozvedeli, že informácie k tomuto prípadu dostaneme jedine na ministerstve vnútra, obrátili sme sa priamo tam:
„Polícia ukončila vyšetrovanie marenia dôkazov v prípade dopravnej nehody návrhom na podanie obžaloby. Vyšetrovateľ 24. mája 2004 navrhol obžalovať Ľuboša K. z trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti. Z nedbanlivosti preto, že niektoré aspekty pôvodného obvinenia sa nepodarilo jednoznačne dokázať. Prokurátor sa s návrhom vyšetrovateľa stotožnil a na Okresnom súde Dolný Kubín podal obžalobu,“ informovala nás Jana Pôbišová z tlačového odboru ministerstva vnútra. „Minister vnútra Vladimír Palko prepustil Ľuboša K. z Policajného zboru 10. februára 2004. Ľuboš K. sa voči rozhodnutiu ministra odvolal. Rozkladová komisia ministra vnútra potvrdila rozhodnutie o prepustení policajta. Neskôr Ľuboš K. podal na Najvyšší súd SR žalobu o preskúmaní zákonného rozhodnutia ministerstva vnútra. Najvyšší súd SR vydal 23. septembra tohto roka zrušujúci rozsudok. Súd konštatoval procesnú chybu pri vydaní personálneho rozkazu na prepustenie Ľuboša K. z Policajného zboru.
Najvyšší súd tak zrušil personálny rozkaz o prepustení policajta. Procesná chyba spočívala v porušení zákonnej lehoty o jeden deň. Aj keď nám sa zdá tento výrok nespravodlivý a diskutabilný, pretože posledné dva dni lehoty boli sobota a nedeľa a rozkaz bol vydaný v pondelok. Najvyšší súd SR však zároveň vrátil vec ministerstvu vnútra na ďalšie konanie. Po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR Ľuboš K. nastúpil späť do policajného výkonu. Nie však na pôvodné miesto riaditeľa úradu justičnej a kriminálnej polície.“
My sme sa dozvedeli, že Ľuboš Kováčik pracuje v Dolnom Kubíne ako policajný orgán odboru skráteného vyšetrovania.
Ak príde občan do styku s policajtom, o ktorom vie, že spáchal niečo podobné a je za to súdený... Viete sa vžiť do kože vyšetrovaného alebo svedka, stojaceho pred takýmto policajtom? Koná ministerstvo v tomto smere?
„Určite, viem sa do tej situácie celkom dobre vžiť,“ odpovedá Jana Pôbišová. „Minister Palko je veľmi nekompromisný, čo sa týka trestných činov policajtov. Dokázal to už vo viacerých prípadoch, kedy policajti po spáchaní trestného činu končili takpovediac „na hodinu“. Aj na tomto prípade sa naďalej pracuje. Ak Ľuboš K. necíti morálnu povinnosť odísť z polície, ministerstvo bude v tomto smere pokračovať ďalej, nespochybniteľne legislatívne správnym postupom. Ale to si žiada čas.“