Jeho sťažnosť však nemierila na tažké pracovné podmienky, ale – na zubnú pohotovosť v NsP Trstená. Vlastne na prakticky neexistujúcu zubnú pohotovosť. „Manželka je na materskej dovolenke pri treťom dieťati, najstaršie chodí už do predškolskej, dve má doma. Starkých, čo by jej pomohli keď som dlho v robote, nemáme. Takže so svojím trápením čakala aj teraz na mňa. Keď som ju po príchode z práce po dvoch dňoch uvidel, zhrozil som sa.
Celú polovicu tváre mala opuchnutú, v očiach horúčku. Nečakal som ani chvíľu a naložil ju – aj s deťmi – do auta a poď ho na zubnú pohotovosť do 30 km vzdialenej Trstenej. Ibaže - to by tam nejaká musela byť! Vrátnik len zalomil rukami a povedal, že zubári slúžia iba v sobotu a v nedeľu od ôsmej do dvanástej dopoludnia. To nám bolo platné ako mŕtvemu kabát! Čo teraz? Mali sme šťastie, okolo išla zdravotná sestra, tá nám poradila: choďte do Mikuláša, tam vám pomôžu. Pomohli. Zubár na pohotovosti sa so zákrokom trápil takmer trištvrte hodinu, ale urobil čo mohol, predpísal aj lieky na zápal okostnice... Mal by som byť spokojný. Ale nie som! To platíme také vysoké poistné odvody preto, aby sme za zubárom cestovali, keď treba, takmer sto kilometrov? Ako je to možné?“
Nuž, na Slovensku je to tak. Tak by mohla znieť lakonická odpoveď na mnohé problémy, s ktorými sa Slováci boria v každodennom živote. No nás zaujímalo, prečo je to tak. S našou otázkou sme najprv zašli za riaditeľom NsP v Trstenej Vojtechom Kolejákom. „Nemocnica nie je prevádzkovateľom pohotovostnej ambulancie,“ odpovedal nám. „My len poskytujeme priestory na jej prevádzku, v ktorej sa striedajú zväčša súkromní zubní lekári. Viem, že zubná pohotovosť počas pracovných dní bola zrušená ešte pred mojím príchodom do funkcie riaditeľa. Zubní lekári sa tak museli pravdepodobne dohodnúť s okresným štátnym lekárom. No z udelenej licencie by mala každému lekárovi vyplývať povinná starostlivosť, o ktorej tak často hovorí aj náš rezortný minister Rudolf Zajac. Takže je na pacientovi, aby sa obrátil na svojho zmluvného lekára. V prvom rade však v riadnych ordinačných hodinách. Treba podotknúť, že zubná pohotovosť bola veľmi často zneužívaná, pretože bola bezplatná. Naopak, lekári tvrdili, že im ju nikto nezaplatí...“
Na nemocničnej vrátnici sme sa dozvedeli, že pacienti ešte niekoľko mesiacov po zrušení zubnej pohotovosti v pracovné dni do nemocnice chodili, pýtali sa, rozčuľovali. Zbytočne. Museli si zvyknúť. Teraz vraj väčšinou najprv zavolajú, tušiac, že by zrejme cestovali zbytočne... Na našu náhodnú otázku, ako rieši podobné situácie MUDr. Daniel Harmata v Rabči nám odpovedal: „Keď za mnou príde pacient po ordinačných hodinách, hoci v noci, ošetrím ho, ak je to naliehavé. Ale s príplatkom.“
Kompetencie okresných štátnych lekárov na Orave prešli po zrušení okresných úradov na Žilinský samosprávny kraj. Preto sme sa na daný problém spýtali MUDr. Anny Ježovej z odboru zdravotníctva ŽSK: „Fungovanie zubnej pohotovosti je na dohode zubných lekárov. Bývalí okresní štátni lekári v Tvrdošíne, Námestove a v Dolnom Kubíne zrejme usúdili, že zubná pohotovosť počas pracovných dní nie je nutná, pretože nerieši zdravotné komplikácie, ohrozujúce pacienta na živote. (Alebo len vyšli v ústrety zubárom? – pozn. aut.) Pravdou je aj to, že pacienti si často pohotovosť mýlili s riadnou ambulanciou a prichádzali s ťažkosťami, ktoré mohli riešiť aj počas ordinačných hodín svojho zubára. Obmedzenie pohotovosti iba na 4 hodiny v sobotu a v nedeľu je tvrdé, ale teraz sa už len ťažko dá niečo zmeniť. Ak nechcú a nedohodnú sa sami zubní lekári, že si svoju povinnosť, vyplývajúcu z licencie, budú plniť k spokojnosti pacientov.“
Aj štatistiky dokazujú, že slovenský národ sa pramálo venuje starostlivosti o svoj chrup. Dalo by sa však povedať, že každý do hrúbky svojej peňaženky. Okrem toho, ani dostať sa na ošetrenie k vlastnému zubárovi nie je také jednoduché – nemôžete si naň počkať, keď treba, musíte sa objednať. Neraz dostanete termín aj o mesiac či dva. Vtedy však môžete byť kvôli čomukoľvek kdekoľvek a celá procedúra ide dokola... Kým vám zub neschátra tak, že potrebujete už len zubnú pohotovosť. Alebo: nezačneme svojich zubárov budiť po nociach? Veď, ako hovorieva minister Zajac, z licencie im vyplýva 24-hodinová starostlivosť o klienta.