na sobotu 20. novembra, zmenila nielen krajinu Vysokých Tatier, Oravy, či Horehronia, ale aj myslenie ľudí, ktorí chcú pomôcť naprávať miliardové škody spôsobené prírodným živlom. Verejnú zbierku ako prvý vyhlásil Slovenský červený kríž, Kancelária prezidenta SR prisľúbila 5 mil Sk, Matica slovenská vyhlásila dokonca celosvetovú zbierku na pomoc najviac postihnutým oblastiam. Zaktivizovala sa vláda SR, pomáhajú štátne organizácie. A preto sme sa my tentokrát respondentov pýtali, ako chcú oni pomôcť pri odstraňovaní následkov nevídanej katastrofy?
Dušan Callo, Istebné: „Príroda si zaslúži obdiv. Napríklad snažím sa ju chrániť aj tým, že mám umelý vianočný stromček. A teraz ku katastrofe: samozrejme, že dám nejaký finančný obnos na zbierku.“
Bohuš Kozák, riaditeľ ZŠ Lokca: „Osobne by som sa do zbierky na obnovu Tatier zapojil a aj sa zapojím. Včera som pozeral v televízii reláciu, v ktorej sa predstavitelia samospráv zaručili, že tie peniaze pôjdu tam, kam majú ísť. Okrem toho, myslím si, že aj štátny rozpočet by mal byť navýšený o sumu, ktorá by mala ísť hlavne na obnovu lesov, pretože zasiahnuté bolo obrovské územie. K tomu možno prirátať aj pomoc Európskej únie, cez ktorú sa už robia nejaké aktivity. A myslím si, že zapojiť by sa mohli aj nezamestnaní prostredníctvom verejnoprospešných prác. Cez letné prázdniny by tam mohli brigádovať aj študenti, ktorí by pomohli obnove toho územia a aj by si niečo zarobili.“
Ľubomír Jurky, Dolný Kubín: „Je to veľká katastrofa. Už som aj prispel do zbierky. Keby som bol bližšie, nazvážal by som si aj dreva (smiech), Ale vážne, určite by som aj fyzicky nejakým spôsobom pomohol.“
Oľga Bucová, učiteľka biológie, Bobrov: „Už ako študentka strednej školy v roku 1968 som sa zapojila do zbierky na Alweg. Vtedy tá zbierka nakoniec niekde zmizla, ale teraz by to malo byť pod kontrolou verejnosti a peniaze by mali ísť na konkrétnu pomoc, napríklad na výsadbu stromkov v presne určenej lokalite. Tatry poznám aj ako turistka, veľmi rada som chodila na Rysy, tatranská príroda ma vedela nadchnúť. Takže si myslím, že treba pomôcť, najmä mladí by sa mali zapojiť, ako praví Slováci. Veď aj Česi, ako som videla v správach, chcú pomáhať, tí starší sú do toho priam žhaví. Preto si myslím, že aj každá slovenská duša bude pre to nadšená.“
Juraj Bartek, Dolný Kubín: „Tatry, to je najkrajší kút prírody, ktorý podľa mňa na Slovensku je. A je to hrozné, čo sa stalo. Tatry sú tak zdemolované, až sa na to nedá pozerať. Keby som mal milión, určite dám na zbierku, keďže takým obnosom peňazí neoplývam, prispejem aspoň niečím.“
Peter Rončák, riaditeľ divízie Hydrometeorologickej služby Slovenského hydrologického a meteorologického ústavu Bratislava: „Pri takejto katastrofe, ako sa stala v Tatrách, je úlohou štátu, aby sa postaral o odstránenie jej následkov a komplexnú revitalizáciu postihnutého územia. Ľudia môžu v takejto situácii pomôcť, napríklad dobrovoľníckou prácou a podobne, ale nie som presvedčený, že robiť zbierku je vhodné riešenie. Využívať tu zo strany štátu určité národné cítenie a vzťah ľudí k Tatrám nie je namieste. Navyše, keď sú tu obavy, že s vyťaženým drevom sa môže kšeftovať. Ak by som aj mal nejaké peniaze, na túto zbierku neprispejem, ale budem sa snažiť pomôcť nejako inak. Prácou vo svojom odbore alebo napríklad vzdelávaním ľudí v oblasti environmentálnej výchovy.“