Tieto mladé jedince sú dezorientované a nevedia si sami vyhľadávať potravu, preto sa začali grupovať ku starším do väčších či menších čried. Ako upresňuje Ján Rešutík, tajomník Slovenského poľovníckeho zväzu Orava v Dolnom Kubíne: „ V týchto postkalamitných, pre zver nezvyčajných podmienkach, sa môže veľakrát stať, že ľudia uvidia ísť ku krmelcom nie jednu srnu, ale celú skupinu tejto raticovej zveri. V popredí pôjde vodiaca čriedy a tá bude po napadnutí väčšej snehovej pokrývky sneh pretláčať pred sebou pre ostatných.“
Kalamita postihla predovšetkým staršie lesné porasty. Raticová zver v mimoriadnych podmienkach sa musí teraz živiť terminálnymi lupeňmi mladých sadeničiek, čím veľmi poškodzuje mladú sadbu. Aj z tohto dôvodu poľovníci vo zvýšenej miere poskytujú všetkým lesným zvieratám tri základné druhy potravy - objemové, dužinaté a jadrové krmivo. Pre jeleniu a srnčiu zver aj soľ, resp. rôzne medicinálne lízy. Zároveň oravskí poľovníci pri väčšom množstve snehu pretláčajú chodníky k prikrmovacím zariadeniam, aby zver nezapadala do meter aj viac vysokého snehu.
Ako redakcii povedal J.Rešutík: „Nedávna veterná víchrica nebude mať výrazné negatívne následky na život lesnej fauny. Zvieratá si totiž vedia s podobnou situáciou poradiť a prispôsobia sa jej. A keď ešte aj my im v niečom pomôžeme, skutočne nevidím v tom problém.“