Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Člen predstavenstva: „Poviem vám len jedno - nech idú do ... !“

O niekoľko dní uplynie rok, ako sa na Agrodružstve družstve Mutné (ADM) vymenilo vedenie. O tri dni nato dostalo do rúk rozhodnutie súdu o exekúcii majetku.

Naša redakcia a s ňou i naši čitatelia začali kauzu sledovať 2. februára, od členskej schôdze, na ktorej družstevníci súhlasili s tým, že družstvo a družstevníci sa stali obeťou prinajmenšom jedného podvodu. Odvtedy sa vecou zaoberajú vyšetrovatelia a súdy. Družstvo doposiaľ živorí, aj keď exekúcia bola pozastavená – všetky disponibilné prostriedky sú zablokované, viac ako tri desiatky družstevníkov sú trištvrte roka bez výplat.

Niet sa čo čudovať, že situácia v obci je napätá na prasknutie. To využili organizátori petície na zvolanie mimoriadnej členskej schôdze, ktorá mala opätovne zmeniť vedenie ADM. Zvolať ju malo predstavenstvo ADM, hoci sa pred ňou vôbec oficiálne nestretlo. Naopak, v dedine za zvolanie schôdze loboval úplne nezainteresovaný človek, Ing. J. P., niekdajší riaditeľ Daňového úradu v Dolnom Kubíne, ktorý nie je ani obyvateľom obce, ani členom družstva. Podľa našich indícií však spolupracuje s právnikom J. Polákom, ktorý bol kedysi právnym zástupcom ADM a „strojcom“ zmluvy o pôžičke s úžerníckym úrokom 1% denne. Práve táto zmluva dostala pred necelým rokom ADM pod gilotínu exekúcie. Exekútor za pôvodne necelý milión dnes pýta v mene údajného veriteľa takmer 25 miliónov. Pred členskou schôdzou však niektorí členovia družstva poukazovali na to, že Ing J. P. tam nemá čo robiť. Aj keď miesto konania schôdze opustil, odchádzajúci družstevníci ho, opúšťajúc kulturák po neplatnej schôdzi videli, ako čaká za kostolom. Keď „schôdzu“ opustil JUDr. Polák, odišli vo dvojici.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred niekoľkými dňami nám Ing. Juraj Pukáč (doteraz J. P.) adresoval list, v ktorom reaguje na náš článok. Podpísal ho síce ako Petičný výbor, ale jeho autorstvom sa netajil. Iba zdôraznil, že nevystupuje v svojom mene, ale za priateľov. Neskôr navrhol, aby sme list podpísali menom bývalého predsedu družstva Milana Bugaja, čo sme bez vedomia menovaného v žiadnom prípade urobiť nemohli. Ani vtedy, ak mu J. Pukáč iba pomáhal, ako sám povedal, z čistého priateľstva.

Tu je znenie listu:
Ako to bolo skutočne s členskou schôdzou
v Mutnom?
Pôvodne sme nechceli reagovať na články, uvedené v novinách Naša Orava. Ale veľa poloprávd a nepresností nám nedalo, aby sme nenapísali, ako to vlastne bolo a čo predchádzalo zvolaniu členskej schôdze Agrodružstva Mutné 3. októbra. Celá vec vznikla z toho, že ľudia sú nespokojní s vedením družstva. Príčiny sú zainteresovaným známe: chybné rozhodnutia, zlé hospodárenie, hrubé jednanie s podriadenými, prepúšťanie ľudí, atď. Stanovy družstva umožňujú zvolať členskú schôdzu, ak o to požiada 1/3 všetkých hlasov družstva. Touto cestou išiel aj petičný výbor. Celkovo sa nazbieralo približne 700 hlasov. Treba zdôrazniť, že je to viac ako 50% všetkých hlasov, i keď stačilo 30%. Jedna petičná listina, kde už bolo pomerne veľa podpisov sa záhadne stratila, niekto ju ukradol. Dá sa domyslieť, kto to asi bol, komu záležalo na tom, aby sa schôdza nekonala. Na základe podpisov v petičnej listine predstavenstvo v počte 5 zvolalo členskú schôdzu, o čom je spísané uznesenie. Originál s podpismi má uschovaný petičný výbor. Pozvánka bola riadne a včas odoslaná členom družstva, pričom na nej stačil iba jeden podpis. Pred začatím schôdze sa družstevníci v kľude podpisovali do prezenčnej listiny, pokiaľ neprišli traja krikľúni (zrejme najatí vedením družstva) a začali vulgárne nadávať (i keď pred chvíľou vyšli z kostola) dvom osobám, ktoré čakali v chodbe. Následne sa jedna osoba odobrala von z budovy a išla do kostola, kde sa zúčastnila sv. omše.
Bola chyba, že tejto členskej schôdze sa nezúčastnili osoby, ktoré mali potvrdiť opodstatnenosť tejto schôdze. Neúčasť dôležitých členov družstva bola zdôvodnená strachom o ďalšiu budúcnosť. Túto vec sme zistili aj pri podpisovaní petície. Koho sa vlastne ľudia v Mutnom boja? Je veľmi smutné, že sa boja akurát teraz, keď sa buduje demokracia. Tým pádom začala neorganizovaná debata, ktorú využil súčasný predseda na obhajovanie svojho počínania na družstve. Škoda, že družstevníci prepásli možnosť vyjadriť sa k súčasnému vedeniu, prípadne si zvoliť svojho zástupcu z Mutného. Taká je skutočná pravda o členskej schôdzi v Mutnom.

Skryť Vypnúť reklamu

V uvedených článkoch sa často opakujú slová dotácie a špekulanti. K dotáciám len toľko, že tieto dostáva každé družstvo v republike, nielen v Mutnom. Čo sa týka slova špekulanti, je namieste otázka pre vedenie družstva – ako ste sa dostali k moci pred rokom? Nie špekulantským spôsobom? Záverom chcem upozorniť čitateľov, že petičný výbor nebude ďalej reagovať na prípadné ďalšie nepravdivé články, uvedené k tomuto problému.
Petičný výbor

Toľko list. Keďže okrem predchádzajúcich dvoch mien sa nám od autora listu nepodarilo získať ani jedno z ďalších mien členov petičného výboru s odôvodnením, že si neprajú byť v novinách menovaní, zistili sme si ich sami. Minulý týždeň sa nám podarilo zastihnúť troch z piatich. Tu sú ich odpovede na otázku, prečo figurujú ich podpisy pod petičnou listinou:
Štefan Kapičák: „Nechcel som v žiadnom prípade zmenu vedenia družstva. Iba ma štvalo, že od februára nebola zvolaná žiadna členská schôdza a družstevníci vlastne nevedeli, čo a prečo predseda niektoré kroky robí. Nebolo nám jasné – hoci som na družstve zamestnaný doteraz – prečo sa predáva a predsa peniaze nie sú. Robilo to v dedine zlú krv, podľa mňa je lepšie všetko si povedať na schôdzi.“

Skryť Vypnúť reklamu

Štefan Kosmeľ: „Poviem vám len jedno: celý Bugaj aj s Pukáčom nech idú do ... ! Šaňa by som za iného predsedu nemenil. Petíciu ma poštval podpísať Števo Babečka, ale už som to obanoval sto razy!“
Kristína Straková: „Na družstve som robila ako dojička, teraz som nezamestnaná. Ale na súčasné vedenie družstva sa hnevať nemôžem, veď dnes prepúšťa pomaly každá fabrika, bez toho to asi jednoducho nejde. Prečo som sa podpísala pod petíciu? Hnevalo ma, že sa napríklad bez vedomia členov predstavenstva predáva dobytok. Ľudia už neveria ničomu a nikomu, báli sa, aby reči, že predseda rozpredá zvieratá a s miliónmi utečie preč, neboli nakoniec pravdivé... Hoci bola schôdza nakoniec neplatná – čo som sčasti aj rada – svoj účel splnila, lebo predseda ľuďom povedal, ako na tom družstvo je a čo sa deje vo vyšetrovaní a na súdoch.“
Bývalého predsedu Milana Bugaja s nám nepodarilo zastihnúť ani na mobile, ani osobne na jeho chalupe v Mutnom – Dúľove. Ako sme sa dozvedeli od susedov, chodí pracovať do Dolného Kubína, do pekární Rusina. Keďže sme sa zatvárili nedôverčivo – veď práve z pohľadávky Ing. Rusinu voči ADM vznikol sporný obrovský dlh, kvôli ktorému je družstvo v konkurze – susedka zdôraznila: „Ja to musím vedieť, veď aj môj syn s ním chodí!“

Na margo listu:
Od predsedu Ing. Alexandra Podmanického sme sa dozvedeli, že členovia družstva majú celkovo 2 346 hlasov, takže ani predpokladaných 700 hlasov petície netvorilo stanovami požadovanú tretinu. Akýkoľvek „výstup“ vo forme uznesenia zo schôdze bol teda už vopred odsúdený na neplatnosť.
Aká je súčasná situácia na družstve? Chlapi uzatvárajú stajne, aby ustajnili dobytok na zimu. „Mali ste sem prísť včera, v stredu. To by ste mali čo fotiť,“ hovorí nám elektrikár Ignác. „Naháňali sme teľatá, všetci sme mali blato až za ušami, aj predseda! Pre jedno teľa sme museli utekať div nie do Dúľova, tak sa mu nechcelo do stajne.“ Piatkové počasie ukázalo, že družstevníci ustajnili dobytok naozaj o päť minút dvanásť.

Odkedy nemajú ľudia výplaty a koľko peňazí im dlhujete?
„Naozajstné výplaty nemajú od januára, iba mimoriadne sme zamestnancom vyplácali nejaké zálohy. Celkovo už dlhujeme približne milión na mzdách a pol milióna na odstupnom. Ďalšie tri milióny by sme mali zaplatiť poisťovniam na zákonných odvodoch. Tieto pohľadávky sa zhruba rovnajú prostriedkom, ktoré sú kvôli exekúcii zablokované,“ hovorí Alexander Podmanický.
A čo v liste spochybnené vaše zvolenie za predsedu?
„Dokonca aj JUDr. Polák bol s voľbami pred rokom najprv spokojný – vyhral som spomedzi troch kandidátov 60%-ami hlasov,“ spomína s kyslým úsmevom predseda. „Keď sme sa vzopreli „jeho“ exekúcii, žaloval právoplatnosť môjho zvolenia. Minulý mesiac jeho podanie Krajský súd v Žiline zamietol, ale pred niekoľkými dňami sa odvolal na Najvyšší súd.“
Pomôžu vám decembrové dotácie?
„Nepomôžu. Prídu na zablokovaný účet. Kým súdy konečne nerozhodnú o právoplatnosti exekúcie, nedostaneme sa k nim. Keby sa však zmenilo vedenie, to by už exekúcii nebránilo. Jedine taký mohol byť aj zámer najmenej jedného člena petičného výboru.“

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 7. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 193
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 073
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 443
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 652
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 583
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 121
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 727
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 456
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 282
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 226

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 2. Marian Baran: Pekná stopárka
 3. Tupou Ceruzou: Don Fico
 4. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 5. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 6. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 7. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 928
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 173
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 963
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 090
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 721
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 906
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 768
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 711
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Študentky Strednej zdravotníckej školy nemocnicu potrebujú na vzdelávanie.

Petíciu za Dolnooravskú nemocnicu podpísalo za deväť dní viac ako 22-tisíc ľudí.


7 h
Policajti sa viac zamerajú na dodržiavanie protiepidemických opatrení v prevádzkach a na podujatiach.

Z hraníc sa presunuli do prevádzok a na podujatia.


7 h

Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni.


8 h
Zľava Mário Košút, Martin Rusina a Pavol Bakoš.

Šiesty ročník sa netradične konal v sobotu.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


22. sep

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


22. sep

Vodiči musia počítať so zdržaním.


10 h

Ľudia odchádzali zo stretnutia so Svätým Otcom šťastní.


13 h

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 2. Marian Baran: Pekná stopárka
 3. Tupou Ceruzou: Don Fico
 4. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 5. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 6. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 7. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 928
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 173
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 963
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 090
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 721
 6. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 906
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 768
 8. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 711
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu