Najprv pre zahraničných odberateľov, v budúcnosti snáď aj pre slovenské firmy a maloodberateľov. Viac sme sa dozvedeli v rozhovore s riaditeľom spoločnosti Jánom Gáborom.
Prečo si spoločnosť pre výstavbu nového závodu vybrala práve Istebné?
„Ovplyvnilo to viacero faktorov. Zastupcovia spoločnosti z Lichtenšteinska prebrázdili Slovensko od východu na západ, zo severu na juh, najazdili tisíce kilometrov... Až sme sa zastavili v Dolnom Kubíne. Pôvodne sme chceli odkúpiť halu v priestoroch bývalého podniku ZVL. Nepodarilo sa. Nakoniec sme zakotvili v Istebnom - možno aj preto, že nášmu generálnemu riaditeľovi sa páčia hory. Ale pravdupovediac, v prvom rade išlo o to, že neboli problémy s majiteľmi pozemkov. Plánujeme, že v priebehu roka 2006 vedľa prvej haly postavíme aj druhú.“
Môžete nám povedať niečo viac o budúcej výrobe v Istebnom?
„Spoločnosť Hoval charakterizuje výroba kotlov od niekoľkých kilowattov až po viaceré megawatty. V prvej etape sa budú vyrábať menšie kotly na spaľovanie dreva, plynu či olejov. Spočiatku sa prakticky celá produkcia kotlov bude vyvážať do nášho centrálneho skladu v Rakúsku.“
Vieme, že v novom závode bude zamestnaných 45 pracovníkov, v prvej etape to budú hlavne zvárači, vieme, že výber nových pracovníkov by sa mal uskutočniť začiatkom marca. Nevieme však to, čo zaujíma azda každého – aké budú vo firme platy?
„Povedať teraz presné čísla by bolo odo mňa nezodpovedné. Viem však, že od zamestnania v zahraničnej firme Slovák očakáva vyšší zárobok ako v slovenskej firme. Ľudí, ktorí budú mať záujem u nás pracovať nesklameme – určite budú u nás zárobky v porovnateľných profesiách nadštandartné.“
Aký očakávate objem výroby?
„Predbežne by sa dalo povedať, že kotlov typu Multi-Jet plánujeme vyrobiť 2 500 ks za rok, v prípade kotla Agrolyt 500 kusov za rok. Ceny ešte neviem presne určiť, pretože ich ovplyvní viacero faktorov, ktoré budú známe až po spustení výroby.