Počas nočného letu sa tak nešťastne zaplietol do elektrických drôtov, vedúcich ponad miestnu vodáreň, že skončil na zemi, neschopný lietať. Nálezca odniesol vtáka domov a zavolal známeho oravského ornitológa Dušana Karasku. Ten zviera najprv nakŕmil a odovzdal ďalej - touto malou okľukou sa zranený kuvik dostal až k profesionálnym ochrancom prírody ŠOP, Správy CHKO Horná Orava v Námestove. Podľa privolaného veterinára bola zlomenina krídla už najmenej dvojdňová, v ranách našiel už aj vonkajšie parazity. Hoci sa zverolekár snažil ako mohol, napokon usúdil, že liečiť kuvika ďalej nemá význam, pretože už prestal prijímať aj potravu. Preto vtáka utratil.
Nie všetky prípady zranených vtákov však končia takto smutne. Ako nám povedal riaditeľ ŠOP, Správy CHKO Horná Orava Ing. Róbert Trnka, toho roku ochranári prichýlili osem zvierat. V štyroch prípadoch išlo o bociany, troch z nich sa podarilo zachrániť, jeden uhynul. Do prírody sa vrátili tie bociany, ktoré našli občania v Námestove, Čimhovej a v Oravskej Polhore. Ochranári pustili po zotavení aj kaňu močiarnu z Brezovice či myšiaka hôrneho z Bobrova. K životu voľného dravého vtáka sa mohol vrátiť aj jastrab krahulec.
„Zranené zvieratá nám ohlasujú ľudia z celej Oravy, nie všetci však vedia, že sa majú obrátiť na nás,“ hovorí Róbert Trnka. „Často volajú do Oravského múzea, odtiaľ ich pracovníci väčšinou nasmerujú na nás alebo na ornitológa Dušana Karasku. Ak sa to čo len trochu dá, zvieratá vraciame naspäť do voľnej prírody. Tento rok sme nemuseli ani jedno umiestňovať do zoologickej záhrady, všetky sa vrátili do svojho prirodzeného prostredia.“