V ostatných mesiacoch sa na odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja dostalo už viac ako 120 písomných sťažností na neoprávnené vyberanie poplatkov v ambulanciách, predovšetkým v ambulanciách primárneho kontaktu, teda u obvodného lekára. Ako sme sa dozvedeli od MUDr. Anny Ježovej, asi pätina ich pochádza z Oravy. Častokrát nespokojní a pobúrení pacienti - nevediac, kam sa obrátiť – adresujú svoje sťažnosti aj riaditeľom svojich spádových nemocníc, no aj tieto podnety pokračujú ďalej, kým sa nedostanú na stôl Anny Ježovej. „Ak sťažnosť nie je premlčaná, riešime ju správnym rozhodnutím o tom, že lekár je povinný neoprávnený poplatok, ktorý vybral, vrátiť pacientovi. Ak však príde sťažnosť neskoro, je premlčaná a my môžeme lekárovi iba odporúčať vrátenie peňazí pacientovi,“ hovorí lekárka.
Podľa jej slov ide najčastejšie o neoprávnené vyberanie dvadsaťkorunáčok pri predpisovaní liekov v rámci jednej diagnózy alebo pri problémoch, spojených s pôvodnou diagnózou. „Ide hlavne o cukrovkárov. S diabetes súvisí veľké množstvo zdravotných problémov a komplikácií. Ak pacient vyhľadá svojho lekára kvôli nim, lekár od neho nesmie pýtať dvadsaťkorunový poplatok, ani za žiadny nový predpis na lieky. Ak však cukrovkár príde napríklad s bolením krížov – v tom prípade už musí siahnuť do vrecka. Pri kontrolách sme zistili, že k tomuto neoprávnenému výberu peňazí od pacientov vedie lekárov hlavne zlý výklad zákona, ktorého sa im dostalo od odborníkov z Asociácie súkromných lekárov Slovenska. Náprava nastáva v ambulanciách len postupne.“
Oprávnené sú aj desiatky podnetov, podľa ktorých lekári vyberajú „dvacky“ za akýkoľvek predpis, ba aj za vypísanie dokladu o dočasnej práceneschopnosti, tzv. maródky. Anna Ježová nás upozornila, že za tie lekárom nemáme platiť v žiadnom prípade. „Máloktorý pacient si síce trúfne s istotou presadzovať svoje právo priamo v ambulancii, ale kedykoľvek sa môže obrátiť na nás, žiadna sťažnosť u nás nezapadne prachom.“
V tomto roku sa v lekárskych ambulanciách rozmohla „móda“ vyberania dvadsaťkorunového poplatku za vystavenie dokladov pre rôzne druhy sociálnych dávok, hlavne pre sociálnu poisťovňu a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ja lekárov chápem, ak tvrdia, že nedostávajú za tento výkon peniaze od adresátov – hlavne štátnych inštitúcií. Ale to musia riešiť na inom fóre, nie tak, aby si to odniesol najslabší – pacient. Pritom väčšina ľudí, ktorí tieto doklady potrebujú, je na tom finančne nie veľmi dobre. Potvrdenia na sociálne účely sú podľa zákona bezplatné, bez ohľadu na to, či lekár má vo svojom „súkromnom“ cenníku na dverách poplatok stanovený, alebo nie,“ objasnila nám MUDr. Ježová. Podľa jej slov je drvivá väčšina podnetov od rozhnevaných pacientov oprávnená.
Je síce pravda, že keď sa človek sužovaný chorobou odhodlá navštíviť lekára, pramálo sa stará, za čo platiť má či nemá. Pochybnosti ho chytia až vtedy, keď už aspoň trikrát siahne do peňaženky, kým sa môže začať liečiť: platí u lekára, v lekárni za recept, doplatok na lieky... Pritom sa však stále spolieha na čestnosť všetkých v reťazci zdravotníckych služieb. Ak uvážime, že písomnú podobu nadobudne a na stôl MUDr. Ježovej sa dostane možno tak jeden prejav nespokojnosti zo stovky (nie sme optimisti?), toho roku vybrali lekári v Žilinskom kraji neoprávnene 12 000 dvadsaťkorunáčok, z toho okolo 2 500 na Orave. Pacientom z celého kraja tak mohli vytiahnuť z vreciek takmer štvrť milióna korún, z toho 50 000 možno zaplatili Oravci.