riestor Žilinčanovi Ing. Karolovi Pilátikovi, zastupujúcemu druhú spomínanú firmu.
Aká je podľa vás súčasná situácia v káblovej televízii v Dolnom Kubíne?
„ Sú tu dva systémy káblovej televízie. Jeden prevádzkuje bratislavská firma UPC, ktorá má európsku centrálu v Amsterdame. UPC prevádzkuje najmä sídliská a centrum mesta, ktoré sú, ľudovo povedané, hrozienka z koláča, kde za málo peňazí je veľmi veľa muziky. Okrajové časti mesta UPC signálom nepokrýva. Na pokrytie okrajových častí mesta bol zriadený systém MMDS (multipoint microwave distribution system), ktorý vysiela z lokality Kuzmínovo. Predbežné nádeje v tento systém pomaly hasnú, pretože signál z lokality Kuzmínovo nemôže pokryť časti, skryté za kopcom - Beňovú Lehotu, Malý Bysterec, časť Kňažej, Mokraď, Zábrež a Záskalie. Čiže spomínaný systém pokrýva signálom v prevažnej miere len tú časť mesta, ktorú pokrýva tiež UPC.“
Vo výberovom konaní na zabezpečenie šírenia televízneho signálu v meste je aj firma Flex. Ako vnímate túto konkurenciu?
„Myslíme si, že systém, ktorý prezentuje firma Flex, je systémom, ktorý sa používal pred desiatimi rokmi, čiže systémom jednotlivých hlavných staníc. Keby sme chceli pokryť týmto signálom každú lokalitu, každá by musela mať hlavnú stanicu. Keby sme do hlavnej stanice chceli dať programovú štruktúru, o ktorej uvažujeme, hlavná stanica bude stáť približne milión. Keďže by bolo potrebné niekoľko hlavných staníc, z finančného hľadiska sú podľa môjho názoru sumy, ktoré prezentuje firma Flex, nereálne. Naviac, uvažovaný systém je jednosmerný a nie je umožnený spätný prenos. V princípe funguje ako spoločná televízna anténa. Z jedného bodu sa posielajú signály k jednotlivým užívateľom.
Aký ďalší vývoj očakávate v tejto oblasti?
„V súčasnosti vo svete je trendom v káblovej televízii doviesť čo najbližšie k užívateľovi optické vlákno, čo umožní prenášať hlavne informácie, vysokorýchlostný internet, hlasové služby, interaktívnu TV, zabezpečenie objektov a domácností a pod. Predpokladom týchto nových trendov je zavedenie obojsmerného prenosu. Napríklad obyčajná telefónna linka je schopná prenášať internet rýchlosťou až niekoľkostotisíc bitov za sekundu. Koaxiálny kábel ako širokopásmový spoj rýchlosť prenosu podstatne zvyšuje - umožňuje prenášať údaje desaťkrát rýchlejšie. Takže je škoda nevyužiť káblovú televíziu aj na ďalšie služby.
Uveďte zásadné rozdiely prenosu televízneho signálu v prípade vašej firmy a firmy Flex.
Na rozdiel od firmy Flex, ktorá navrhuje zastaralý systém, my navrhujeme moderný spôsob prenosu signálu z jednej hlavnej stanice prostredníctvom optického káblu. Tento systém je pri súčasných cenách jednoznačne finančne výhodnejší. Základom našej ponuky pre mesto Dolný Kubín je v prvej etape vybudovanie hlavnej stanice káblovej televízie, ktorá spracuje TV signály z vysielačov a družíc a prevedie TV signál na „modulované svetlo“. Tento optický signál sa prostredníctvom optických káblov bez zosilnenia prenesie do častí mesta, ktoré nemajú zatiaľ signál TV. V týchto častiach navrhujeme vybudovať klasickú káblovú sieť pomocou koaxiálnych káblov. Doplnenie hlavnej stanice o možnosť prenášania internetu, rozšírenie siete aj do iných častí mesta je plánované v druhej etape. Táto opticko-metalická sieť bude základom HFC (hybrid optic coaxial) metropolitnej siete, ktorá umožňuje prenášať veľké množstvo informácií, na výstavbu ktorej bude možné v budúcnosti čerpať prostriedky z EU. Dobudovanie HFC siete mesta je však už témou tretej etapy.
Autor: eli