Oslavy výročia sa zúčastnia absolventi školy, bývalí i súčasní pedagógovia, predstavitelia samosprávy a štátnej správy a ďalší pozvaní hostia.
Prvá časť súčasnej budovy školy bola oficiálne daná do užívania v septembri 1954. Pre novotských žiakov však už začiatkom sedemdesiatych rokov nestačila a museli sa učiť na zmeny. Preto bol v roku 1974 postavený druhý školský pavilón a v roku 2000 bola na učebne prestavená aj budova školských dielní. V súčasnosti navštevuje školu v 22 triedach 566 žiakov, ktorých učí a vychováva 29 učiteľov. Počas 50-ročnej histórie škola vychovala tisícky žiakov a za učiteľskou katedrou sa v nej vystriedali stovky pedagógov. Od roku 1945 vzišlo z novotskej školy 70 vysokoškolákov, dnešných inžinierov, lekárov, učiteľov a ďalších vysokokvalifikovaných pracovníkov. Za 50-ročné obdobie viedlo školu 6 riaditeľov, od prvého Júliusa Facunu až po súčasného Ľuboša Patáka. Najdlhšie vo funkcii riaditeľa školy pôsobil Bernard Ondrejka – až 28 rokov, pričom na škole pracuje už 39. rok.
Súčasná škola však v obci nebola prvou. Za dátum vôbec prvej školy sa pokladá rok 1790, kedy vznikla v Novoti cirkevná škola a prvým učiteľom v nej bol Ján Višnay. V roku 1895 bola v obci zriadená uhorská štátna škola s vyučovacím jazykom maďarským (týmto jazykom sa vyučovalo až do roku 1918). Nová budova cirkevnej základnej školy bola v Novoti dokončená v decembri roku 1929. V tridsiatych rokoch sa počet žiakov zvyšoval a obecné zastupiteľstvo sa rozhodlo blízko miesta, kde stojí terajšia škola, postaviť novú budovu štátnej ľudovej školy. Problémy s narastajúcim počtom žiakov však vyriešila až súčasná budova so spomínanými prístavbami a prestavbami.