Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

V šlágri kola úspešné Kraľovany - sú jesenným víťazom

Posledné jesenné kolo prinieslo veľký šláger, v ktorom sa stretli prvé dva celky tabuľky. Súboj Žaškova a Kraľovian bol zároveň aj susedským derby, ktoré nakoniec prinieslo víťazstvo hosťom. Kraľovany sa tak posunuli na čelo tabuľky a stali sa jesenným v

íťazom. I keď sa ešte uvažuje o predohraní prvého jarného kola, je už viac-menej isté, že Kraľovany budú na čele tabuľky aj zimovať. V ich prospech hovorí lepšie skóre, ktoré Oravský Podzámok či Žaškov už len ťažko môžu dostihnúť. Prekvapivo jasné víťazstvo si pripísali Leštiny, veď Zuberec vyprevadili s päťgólovou nádielkou. Aj v ostatných dueloch dominovali domáce mužstvá, ktoré bodovali naplno. Pri pohľade na tabuľku je prekvapivé aj postavenie Rabče. V minulej sezóne okupovala spodné priečky tabuľky, no tentoraz sa pohybuje v prvej polovici.

ŽK: Lopeň, I. Hanko – Pukáč, P. Kiša, Marcinek
Zostava domácich: Buzák, Mil. Kubačka, Bajči, I. Hanko, Bakoš, Pobeha, Turčina, Kaplánek, A. Hanko, Pavlovčík, Gejdoš, striedali: Lopeň, Krška, M. Mikuš ml.
Zostava hostí: J. Had, J. Kiša, B. Kraľovanský, Š. Had, Pukáč, Marcinek, P. Lacko, Ondrík, M. Batuna, R. Kraľovanský, P. Gallo, striedali: P. Kiša, J. Eliáš, Trstenský
Zápas o prvú priečku v tabuľke sa začal pekne zostra. Úvodná strela patrila hosťom, išla však vedľa. Rýchle útoky sa striedali na obidvoch stranách. Domáci lepšie kombinovali, Kraľovany vynikali v štarte na loptu a pozornom bránení. Žaškovčania zakončovali do priestoru troch žrdí domácich prvýkrát až v 20. min, no prudkú strelu Kapláneka z uhla brankár kryl. Z rýchleho protiútoku nedal Martin Ondrík domácemu brankárovi žiadnu šancu a otvoril gólový účet stretnutia. Hostia po inkasovanom góle prebrali iniciatívu a zatlačili súpera na vlastnú polovicu. V 27. min neprešiel do brány J. Hada priamy kop Pobehu a ani ďalšie šance neznamenali vyrovnanie. Žaškov si vypracoval sústavný tlak, ale okrem spoľahlivo hrajúcej obrany hostí mu chýbalo aj športové šťastie a tak išiel do kabín s jednogólovým mankom. Po obrátke pokračoval žaškovský kolektív v nápore. Prvú čistú šancu mali zase hostia, tú ale Buzák s prehľadom zneškodnil. Hra sa v týchto momentoch odohrávala medzi 16-kami. V 63. min z ojedinelého priameho kopu zvýšil na 0:2 so šťastím Michal Batuna. Hostitelia sa stále snažili zvrátiť nepriaznivý výsledok, avšak hlavička Pavlovčíka v 69. min išla do žrde hosťujúcej brány. V 77. min položila domácich na kolená premenená jedenástka M. Batunu za ruku obrancu v pokutovom území. Čestný úspech Žaškova nepriniesol ani závar pred bránou Kraľovian po rohu v 82. min. Domáci hráči tak nevyužili ponúknutú šancu na jesenný primát, hosťujúce mužstvo vyhralo zaslúžene a treba mu k dobrému výkonu zablahoželať. Pavol Ľorko

Oravský Podzámok
– Párnica 2:0 (1:0)
Góly: Horňák (11 m), Chomistek (11 m)
ŽK: Chomistek, Mich. Jančo – Mar. Kubačka, Vanko, Vicáň
ČK: Kalina (Párnica)
Zostava domácich: M. Serdel, J. Holubčík, Ľ. Jurovčík, P. Maslo, Svýba, S. Jurovčík, Chromek, Brienik, Chomistek, Kľuska, Horňák, striedali: Mich. Jančo, T. Holubčík, Urban
Zostava hostí: Smoleň, Lach, Mar. Kubačka, Bajdich, Vanko, Karcol, Vicáň, P. Šiška, Hricko, Kalina, V. Paška, striedali: Tittel, Dráb, Katrenčík
O úvodný rozruch v zápase sa ako prvý postaral Kalina, ktorý hlavou opečiatkoval brvno domácej brány. V 10. min ohrozil brankára hostí P. Maslo. Postupne začal mať Oravský Podzámok hernú prevahu a čoraz častejšie sa pokúšal o zakončenie. Po rohovom kope v 24. min z dobrej pozície minul bránu Horňák. Po polhodine hry nasledoval prvý pokutový kop stretnutia, keď po Chomistekovej strele zastavil loptu putujúcu do brány rukou hosťujúci Kalina. Rozhodca ho vylúčil a nariadenú penaltu premenil Milan Horňák - 1:0. Po zmene strán sa v 50. min z hranice „malého vápna“ nepresadil domáci Kľuska. V 58. min si po ruke Bajdicha v 16-ke postavil loptu na biely bod Martin Chomistek a zvýšil na 2:0. Oravský Podzámok ani po dvoch góloch nepoľavil. Najprv hlavou neusmernil loptu do brány J. Holubčík, po ňom z 3 m neskóroval Jančo a ďalší presný zásah nepridal ani Brienik. Desať minút pred koncom mal gól na hlave P. Maslo, ale stav sa už nezmenil. Do jedinej šance v druhom polčase sa dostala Párnica, až v 87. min, no nič z nej nevyťažila. Ján Holubčík

Rabča – Vavrečka 1:0 (1:0)
Gól: J. Kovalíček
ŽK: J. Gužík – M. Hrkeľ, T. Seč, P. Srnčík, P. Verníček
Zostava domácich: Ľ. Košút, M. Tropek, M. Porvich, P. Harbut, M. Brandys, M. Kozák, J. Gužík, T. Révaj, D. Jagnešák, J. Skutka, J. Kovalíček, striedali: R. Slovík, J. Kudiak, J. Kutlák
Zostava hostí: L. Pjentek, I. Doroš, M. Hrkeľ, Pavol Žufa, J. Pjentek, J. Holub, P. Verníček, P. Srnčík, T. Seč, Ľ. Šalata, Peter Žufa, striedali: M. Paterek, M: Kasan, M. Hurák
Divákov: 500
Vynikajúce futbalové divadlo pred výbornou diváckou kulisou sa začalo lepšie pre domácich. Už v 3. min po prihrávke M. Kozáka otvoril skóre zápasu najstarší hráč na ihrisku Ján Kovalíček. Rabča mohla vyhrávať 2-gólovým rozdielom v 8. min, keď už bol prekonaný aj brankár hostí, ale loptu do bezpečia odkopol v poslednej chvíli obranca. Prvú šancu si Vavrečka vypracovala v 14. min, no Peter Žufa vystrelil tesne vedľa ľavej žrde. V 20. min si Milan Tropek takmer strelil vlastný gól. Skórovať mohli domáci v 31. min, kedy mali výhodu priameho kopu. Tesne spoza šestnásky však J. Gužík rozohral len do múru. Vzápätí mali rovnakú príležitosť aj hostia, ale brankár Vavrečky sa vyznamenal. V 37. min bol tesne pred pokutovým územím faulovaný Ján Kovalíček a domáci kopali ďalší priamy kop. Jozef Gužík z neho trafil tyč a odrazenú loptu poslal útočník tesne vedľa. Záver 1. polčasu sa niesol v réžii Rabče, ale zmenu skóre nepriniesol. Po zmene strán sa hralo opatrnejšie. Obrana i brankári na obidvoch stranách fungovali perfektne a tak gólové príležitostí diváci nevideli. Po prestriedaní u obidvoch mužstiev hra nabrala na rýchlosti, no obranné rady si zaslúžia pochvalu. Skóre sa tak už nezmenilo a po skvelom futbale sa z víťazstva radovali Rabčania. (jv)

Trstená – Lokca 2:0 (0:0)
Góly: S. Gregorec, P. Vittek
ŽK: S. Gregorec
Zostava domácich: M. Jančo, J. Maniak, S. Gregorec, J. Repka, P. Vittek, Ľ. Tropek, M. Jašica, A. Machajda, V. Baruta, M. Bednár, V. Pánik, striedali: T. Polhorský, J. Frielich, E. Stašiniak
Zostava hostí: J. Kršák, J. Bombiak, J. Vajdiar, J. Jadroň, I. Vajdiar, M. Michalčík, I. Jucha, P. Kormaňák, M. Náčin, Marián Oščadnický, M. Kramarčík, striedali: D. Valčičák, Milan Oščadnický, J. Kuriak
Prvýkrát domáci ohrozili bránu hostí až v 16. min, keď tesne vedľa brány vystrelil Vladimír Baruta. Krátko potom utrpel v 20. min nepríjemný úraz hosťujúci Jucha. Hostia sa súpera nezľakli, výsledkom čoho bola aj ich strela v tretine zápasu. Boli však neúspešní. V 36. min obišiel dvoch domácich obrancov Marián Kramarčík. Strieľa iba nad bránu domácich. O pár minút mal šancu opäť Baruta. Jeho strela z 12-metrov však išla mimo bránu. Počas prvého dejstva sa už hral nezáživný futbal bez vážnejších príležitostí na obidvoch stranách. Do druhého polčasu nastúpili lepšie domáci, keď už v 47. min sa dostáva do šance Vladimír Pánik. Jeho čistá šanca však skončila bez gólového efektu. V 52. min po priamom kope a skrumáži dáva vedúci gól domácich Gregorec. Druhý mohol pridať Machajda. Šťastie však pri ňom nestálo. V 58. min sa dvakrát po sebe zaskvel domáci brankár Jančo. Druhý úspech prišiel v 65. min, šťastným strelcom bol tentoraz Peter Vittek – 2:0. Domácich ohrozoval po strelenom góle najmä najnebezpečnejší hráč Lokce Marián Kramarčík. Keďže v závere sa na jednej strane neujala ani šanca domáceho Gregorca, ani na druhej hosťujúceho Vajdiara, gólový účet sa už nezmenil. Tri body zostali doma a Lokčania cestovali domov sklamaní. P. Medvecký

Leštiny – Zuberec 5:0 (3:0)
Góly: Púplava 2 (1 z 11 m), M. Melicherčík 2, Beľo
ŽK: E. Šiška (Zuberec)
Zostava domácich: Škrabák, Janotík, Krakovský, P. Čajka, Klener, Beľo, Lupták, Murina, Beran, Púplava, M. Melicherčík
Zostava hostí: Kovalčík, Šišila, Hucík, M. Šimičák, E. Šiška, Ondroš, T. Šiška, V. Filek, M. Filek, Chovančák, striedali: Ficek, Janoštin, Škerda
Divákov: 120
Domáci po štyroch slabších kolách nastúpili na stretnutie svedomito pripravení. Od úvodu prevzali iniciatívu, čím súpera zaskočili. Už v 3. min po prihrávke Luptáka zo stredu ihriska vystrelil z voleja Ján Púplava a prekvapený brankár Zuberca musel loviť loptu zo siete. V 12. min sa k streleckému pokusu zo 16 m odhodlal domáci Marek Beľo a lopta skočila pri pravej žrdi - 2:0. Hostia ostali zaskočení dvoma rýchlymi gólmi Leštín a v ďalších minútach nedokázali nič vymyslieť. V 28. min po Luptákovom vysunutí urobil Púplava kľučku v 16-ke, obranca súpera ho podrazil a nasledoval pokutový kop. Ten s istotou premenil Ján Púplava. Tesne pred koncom prvého dejstva mohol zvýšiť domáci Klener, keď vystihol nevydarenú „malú domov“, no jeho strelu brankár Kovalčík bravúrne vyrazil na roh. Leštiny nastúpili do druhého polčasu s cieľom udržať si trojgólový náskok. Zuberec začal aktívnejšie, ale bez vážnejších šancí. Práve naopak, domáci si dobrým pohybom vytvárali sľubné šance. V 62. min mohol po krátkych prihrávkach s Melicherčíkom pri outovej čiare skórovať agilný Púplava. Onedlho z približne 11 m tvrdo vystrelil Murina, no trafil len vybiehajúceho brankára. Ďalší gól prišiel v 71. min. Strelu Púplavu hosťujúci gólman vyrazil, na dorážku Mariána Melicherčíka už ale nemal nárok - 4:0. Príležitosť znížiť mali hostia hneď po rozohraní, keď zakončovali po centri z rohového kopu. V 78. min upravil na nečakaných, no zaslúžených 5:0 opäť M. Melicherčík. Zuberčania o minútu nato nastrelili brvno. Na mokrom teréne zaskočil domáci celok favorizovaného súpera hlavne dobrým pohybom a neustálou aktivitou. Ján Pangrác

Oravské Veselé – Oravská Poruba 2:1 (1:1)
Góly: Ján Žofaj 2 – Turňa
ŽK: Ján Žofaj, Drahomír Madleňák – Martin Čipčala, Strapec
Zostava domácich: Beňadik, Resutík, Uhliarik, Drahomír Madleňák, Ján Žofaj, Kromka, Kumor, Rieger, Kriss, Maroš Madleňák, Romaňák
Zostava hostí: Tabačák, Lábik, Katreniak, Martin Hucko, Hrúzik, Miroslav Dudáš, Mikušiak, Peter Hucko, Turňa, Milan Dudáš, Martin Čipčala
Striedal: Strapec
Domáci diváci čakali od svojho mužstva strelecký úspech už šesť zápasov. Od prvých minút to vyzeralo tak, že ani v tomto stretnutí gól nepadne. Hostia hrali s domácimi vyrovnanú partiu. Prvý strelecký pokus zaznamenali domáci, no gól nedali. V 30. min hlavný rozhodca nechal bez povšimnutia evidentný faul na domáceho hráča v šestnástke hostí. Naďalej sa hral nezáživný futbal. V 35. min prvého polčasu vnikol hráč Oravského Veselého do šestnástky, kde bol faulovaný. K lopte sa na značku pokutového kopu postavil Ján Žofaj a bezpečne premenil – 1:0. Hostia vyrovnali v 40. min, keď pri rohovej zástavke zle zasiahol obranca Uhliarik, útočník hostí posunul loptu na voľného Turňu a ten s prehľadom vyrovnal na 1:1. Druhý polčas sa hral v réžii domácich, ale boli to hostia, ktorí mohli dvakrát skórovať. V týchto momentoch veľmi dobre zachytal domáci brankár Beňadik. Od tejto chvíle sa akoby hostia na ihrisku stratili. Domáci hráči prevzali iniciatívu. Až do konca zápasu búšili do hostí. V 70. min rohový kop domácich dobre zasiahol Ján Žofaj a hlavou poslal Oravské Veselé do vedenia. Ostatné útočné aktivity domácich skončili už bez gólového efektu. Diváci odchádzali spokojní len s výsledkom a troma bodmi, ale nie s hrou mužstva. (re)

Dlhá – Bziny 3:2 (1:2)
Góly: Maslo, Haviar, Krasuľa – Jozef Záhora, Sporka
ŽK: Spišiak, Kukla – J. Záhora, Dávid
Zostava domácich: Kuloštiak, Spišiak, Bočkaj, Maslo, Murín, Bleskáň, Kukla, Haviar, Krasuľa, Móres, Chladný, striedali: Anton Capuliak, Žilinec, Pavel Capuliak
Zostava hostí: J. Beňuš, Sroka, Mamrák, T. Záhora, Kacena, P. Beňuš, L. Dávid, J. Záhora, Žubor, T. Dávid, Rózin, striedali: D. Sporka, Duraj
Už od začiatku začali domáci náporom. Zahadzujú niekoľko stopercentných príležitostí. Proti gólu bol najmä gólman hostí Ján Beňuš. V 14. min to však už neplatilo. Po rýchlom rozohraní priameho kopu sa k lopte dostáva Matej Maslo a otvára skóre stretnutia na 1:0. Z protiútoku však hostia gólom Záhoru vyrovnávajú. Od tohto momentu hráči Dlhej ešte viac tlačia na bránu hostí. Šance Krasuľu, Chladného, Móresa či Haviara zostávajú nevyužité. Naopak, do šance sa dostávajú hostia. Sporka ich dostáva v 43. min do vedenia – 1:2. Krátko pred odchodom do šatní mohol ešte upraviť výsledok Maslo, ale jeho šanca gólom neskončila. Po zmene strán začínajú lepšie domáci. Strela Móresa divákom ešte úsmev na tvári nevyčarila. V 55. min zastavuje nedovolene obrana hostí Móresa a Martin Haviar z 20-metrov vyrovnáva na 2:2. O pár minút nato sa na šestnástke dostáva k lopte Krasuľa a dáva tretí gól hráčov Dlhej. V 66. min vzniká pred domácou svätyňou závar. Dobyvateľské úmysly sa však súperovi nevydarili. Do konca sa už nič nezmenilo, tri body zostali doma.