Málo sa však hovorí o tom, že na Slovensku sa zdražuje prakticky bez prestania – raz sú to potraviny, inokedy energie, ceny benzínu stúpajú pomaly každý týždeň.
Najnovšou Jóbovou zvesťou je zvýšenie mesačných poplatkov za pobyt detí v materských školách, a to už od novembra. Nárast poplatkov o 100 až 200 Sk umožňuje nová vyhláška o predškolských zariadeniach. A ako na túto skutočnosť reagujú rodičia v Dolnom Kubíne? Neuvažujú o odhlásení detí z MŠ? To boli otázky, ktoré sme položili rodičom s malými deťúrencami v uliciach Dolného Kubína.
Zdenka Smolková: „Napriek zvýšeniu poplatkov neuvažujem o tom, žeby sme naše dieťa odhlásili z materskej školy. Zvýšenie nie je až také dramatické, navyše, pobyt dieťaťa v kolektíve je nenahraditeľný. Ak by sme si objedali nejakú opatrovateľku, dieťa by bolo samé a s veľkými problémami by si potom zvykalo na pobyt v škole.“
Martina Štítová: „Problémom nie je výška poplatkov za pobyt detí v predškolských zariadeniach, ale skôr počet detí v jednotlivých triedach. Aj preto poslanci za KDH navrhujú radikálne zníženie počtu detí, ktoré bude mať na starosti jedna učiteľka. Tento návrh je určite správny, ale druhou stranou mince je, či samospráva bude mať dostatok finančných prostriedkov na to, aby zaplatili potrebný počet učiteliek.“
Martina Pilarčíková: „Zvýšenie poplatkov nepovažujem za nič mimoriadne. Veď predškolské zariadenia nemajú dostatok finančných prostriedkov. Aj napriek tomu budem dávať dcérku do škôlky. Už je dosť veľká, nech si zvyká aj na iných ľudí ako som ja. Nech si nachádza nových priateľov.“
Alexander Luczy: „S manželkou sme zamestnaní, takže nás sa táto zmena veľmi nedotkne. Mali sme jeden rok opatrovateľku pre naše dieťa a tá nás finančne vyšla oveľa viac. Škôlka, asi ako každé zariadenie, má svoje plusy aj mínusy. Medzi tie pozitíva patrí, že naše dieťa je v kolektíve, a tým sa naučí komunikovať so svojimi rovesníkmi. K plusom patrí aj to, že pani učiteľky organizujú dobré akcie ako napríklad rôzne divadlá alebo fungujú aj záujmové krúžky, čo je podľa môjho názoru výborné. K mínusom patrí zase to, že dieťa je v škôlke oveľa viac vystavené vírusovým chorobám. Ale zatiaľ je náš syn zdravý.“
Miriam Kapitánová: „Aj keď idem čochvíľa na materskú, napriek tomu nechám svoje dieťa v škôlke. Som veľmi spokojná. Aj s akciami, ktoré organizuje predškolské zariadenie pre deti. Myslím si, že keby bolo naše dieťa doma, nemalo by toľko aktivít.“
Róbert Meško: „Som nútený dávať dieťa do škôlky. Pretože ak chcem zarábať, musím niekde to dieťa dať. Zdraženie poplatkov v škôlke ma od tohto názoru neodradí. Pre svoje dieťa chcem to najlepšie, preto je jeho pobyt v predškolskom zariadení správny.“
Miroslava Mazúrová: „Nemám na výber. Svoje dieťa aj napriek zdraženiu poplatkov musím dávať do škôlky. Myslím si, že súkromné opatrovateľky by ma vyšli oveľa viac. V súčasnosti človek môže byť rád, keď má prácu a aj pre dieťatko je to dobré, keď si vytvára v škôlke prvé kontakty s rovesníkmi. Bola som so svojimi detičkami aj doma, ale nie je to ono. Pretože v škôlke sa dieťa naučí aj skôr komunikovať, jednoducho sa tam všestranne rozvíja.“
Jozef Chovanec: „Mám síce ešte dieťa primalé na to, aby chodilo do škôlky, ale myslím si, že keby sa základný poplatok zvýšil o sto alebo dvesto korún a ja by som nemal inú možnosť, tak by som, samozrejme, nechal to dieťa v škôlke. Škôlka má plno výhod, ako napríklad kolektív. Jediné čo by mi vadilo sú asi tie detské choroby, ktoré sa v týchto zariadeniach šíria rýchlejšie.“