Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Znova sa menilo čelo tabuľky, Bziny stále bez výhry

Aj predposledné kolo jesennej časti prinieslo v najvyššej oravskej súťaži zmeny na vedúcich miestach v tabuľke. Na čelo sa vrátili Kraľovany, ktoré na vlastnom trávniku porazili Trstenú. To sa však nedá povedať o Zuberci.

Futbalisti spod Roháčov v domácom prostredí s Oravským Podzámkom len remizovali a klesli až na 3. priečku. Predbehol ich aj Žaškov, ktorý si schuti zastrieľal a nedovolil Bzinám pripísať si prvú výhru. Na ostatných priečkach sa poradie tabuľky poriadne premiešalo. Vyššie sa znova posunula Rabča, ktorá naplno bodovala v Lokci. Hore išla aj Párnica a Vavrečka, ktorých mužstvá víťazili. Tri body si pripísala aj Oravská Poruba, no tabuľkové postavenie nezmenila. Keďže čelo tabuľky je stále vyrovnané, záverečné kolo prinesie tuhý boj o titul jesenného kráľa I. triedy. V priamom súboji oň sa stretne Žaškov s Kraľovanmi.

Góly: Karcol, Lach
ŽK: Maroš Madleňák, J. Rieger (Oravské Veselé)
Zostava domácich: Smoleň, Lach, Bajdich, Marek Kubačka, Trnovský, Karcol, Vicáň, Jurámik, Hricko, Kalina, V. Paška, striedali: P. Šiška, Katrenčík, Kubek
Zostava hostí: Beňadik, Resutík, Uhliarik, A. Feranec, J. Žofaj, F. Majdiak, Kumor, J. Rieger, Kriš, Maroš Madleňák, D. Madleňák, striedali: Romaňák, A. Kromka
Divákov: 80
Domáci nastúpili na zápas v pozmenenej zostave. V úvodných pätnástich minútach predvádzali obe mužstvá vyrovnanú partiu. Prvú strelu medzi tri žrde vyslal v 8. min hosťujúci Kriš, ale brankár Párnice bol namieste. O minútu prišla akcia domácich po ľavej strane zakončená gólom. Obrane Or. Veselého unikol Maroš Karcol a s prehľadom otvára skóre stretnutia. Ďalšie príležitosti mali Párničania Karcol a Kalina, no gólman hostí sa nedal prekvapiť. V 19. min dobre zabojoval v 16-ke Vicáň, prihral Kalinovi, jeho strelu však zblokovala súperova obrana. Lopta sa dostala na nohu V. Pašku, jeho pokus stihol ešte brankár vyraziť, no dobiehajúci Štefan Lach ju už umiestnil do siete a upravil na 2:0. K zakončeniu sa v 26. min dostal aj J. Rieger z Or. Veselého, no lopta po jeho technickej strele minula cieľ. Ďalšiu šancu na zmenu stavu mal domáci Trnovský z priameho kopu. Po rýchlom protiútoku mohol znížiť hosťujúci Maroš Madleňák, mieril ale tesne vedľa. Domáci Lach sa pokúšal rozvlniť sieť prudkou strelou z 25 m. Druhé dejstvo začali aktívnejšie hosťujúci futbalisti, no bez výraznejšieho ohrozenia brány Párnice. K slovu sa postupne dostali aj hostitelia. Vo vynikajúcej príležitosti sa ocitol V. Paška, zaváhal však so strelou. Od tohto momentu hrozili už len Párničania. Treba ale dodať, že v tejto fáze stretnutia bolo na obidvoch stranách aj veľa nepresností. Únik Kalinu v 64. min brankár vystihol a následne vytesnil jeho strelu z hranice pokutového územia. V 80. min postupovali traja hráči Párnice na jedného obrancu, ale akciu nedotiahli do úspešného konca. Ďalšiu stopercentnú šancu zahodil striedajúci P. Šiška, ktorý spoza „malého vápna“ netrafil bránu a v následnom úniku sa nepresadil ani druhý čerstvý hráč Katrenčík. V závere domáci viackrát prečíslili súpera, no vo finálnej fáze im chýbala presnosť. Vzhľadom na priebeh stretnutia mohol byť výsledok vyšší. Hostia svojím výkonom sklamali a potvrdili slabú formu z posledných zápasov.
Milan Hančiak

Oravská Poruba – Dlhá nad Oravou 3:2 (1:0)
Góly: P. Hucko 2, Miroslav Dudáš – Haviar, Krasuľa
ŽK: Šimon – Haviar, Krasuľa
Zostava domácich: Tabačák, Lábik, Vrána, P. Hucko, Hrúzik, Šimon, Strapec, Katreniak, Mikušiak, Miroslav Dudáš, M. Čipčala
Zostava hostí: Kulošťák, Spišiak, P. Capuliak, M. Maslo, Murín, Žilinec, T. Mores, Haviar, Bleskáň, Krasuľa, Chladný, striedal: R. Osadský
V Oravskej Porube videli diváci zápas priemernej úrovne. Prvých dvadsať minút boli lepší hosťujúci hráči, ktorí zahodili tri vyložené šance. Postupne sa hra vyrovnala. Domáci sa ku koncu prvého polčasu „otriasli“ a po centri M. Čipčalu dáva hlavou úvodný gól Miroslav Dudáš. Druhá 45-minútovka sa odohrávala v nervóznej atmosfére. Oravská Poruba hrala aktívnejšie, no napriek tomu inkasovala. V 55. min z prísne nariadeného priameho kopu vyrovnal na 1:1 Martin Haviar. O dve minúty nato už vyhráva domáci celok. Štandardnú situáciu zahráva Peter Hucko a triafa presne po zemi k tyči. V 68. min hostia po ojedinelom protiútoku opäť vyrovnávajú Martinom Krasuľom. Napínavý záver však priniesol rozuzlenie. Víťazný gól zaznamenal znova Peter Hrúzik, ktorý premenil pokutový kop po faule na Katreniaka. V poslednej minúte nastrelil hráč hostí ešte brvno. Z tesnej výhry sa tak napokon radovali domáci futbalisti.
Vladimír Sopúch

Kraľovany – Trstená
1:0 (1:0)
Gól: P. Šimo
ŽK: Marcinek – Vittek, Šikyňa
Zostava domácich: J. Had, P. Šimo, B. Kraľovanský, Š. Had, M. Pukáč, M. Marcinek, M. Trstenský, M. Batuna, P. Kiša, R. Kraľovanský, P. Gallo, striedali: J. Kiša, M. Eliaš
Zostava hostí: M. Jančo, T. Belhorský, S. Gregorec, J. Repka, P. Vittek, Ľ. Tropek, M. Jašica, A. Machajda, V. Baruta, M. Bednár, V. Pánik, striedali: J. Maniak, J. Šikyňa
Kraľovany nastúpili na zápas bez štyroch hráčov základnej zostavy, no i tak začali svižne. Pekne kombinovali a dostávali sa do šancí, nedokázali ich však využiť. Dočkali sa až v 31. min, keď po sérii rohov zahral posledný Gallo a loptu odhlavičkovanú Trstenčanmi poslal P. Šimo lobom za chrbát brankára. Do prestávky si domáci vypracovali ešte niekoľko sľubných príležitostí, ale brankár i obrana Trstenej boli na mieste. V druhom polčase chceli Kraľovany svoje vedenie zvýšiť a takmer sa im to podarilo v 55. min. Vtedy po ľavej strane unikol Gallo, centrom našiel Romana Kraľovanského, ktorý však z 5 m hlavičkoval do brvna. Potom už zápas patril hosťom. Trstenčania spresnili hru a domácich pritlačili na svoju polovicu. Búšili do Kraľovian a gól visel na vlásku. Brankár i obrana domácich však všetky nebezpečné situácie vyriešili a tesné vedenie nakoniec udržali. Za predvedenú hru v druhom polčase by si však Trstená remízu zaslúžila. František Tatár

Lokca – Rabča 1:2 (1:1)
Góly: Náčin – J. Tropek, J. Skutka
ŽK: Kudjak, J. Skutka (Rabča)
ČK: Rabčan – J. Tropek
Zostava domácich: Kršák, J. Bombiak, Kramarčík, J. Jadroň, I. Vajdiar, R. Kadavý, Rabčan, Milan Oščadnický, Náčin, Marián Oščadnický, Valčičák, striedali: J. Vajdiar, D. Vajdiar
Zostava hostí: Košút, M. Tropek, Porvich, Harbut, Kudjak, J. Tropek, Gužík, Kutlák, Jagnešák, J. Skutka, J. Kovalíček st., striedal: Slovík
Začiatok zápasu vyšiel lepšie Rabči, ktorá hneď v úvode zahrávala dva rohové kopy. Domáci kolektív sa k zakončeniu dostal až v 24. min, kedy Kadavého centrovanú loptu posiela hlavou do siete hostí Michal Náčin - 1:0. V 33. min z protiútoku vyrovnáva strelou po zemi k žrdi Jozef Tropek. Štyri minúty pred koncom prvého polčasu sa mohla Lokca dostať do vedenia. Marián Oščadnický si prevzal loptu zo stredového kruhu, dostal sa na hranicu 16-ky, vystrelil, ale jeho pokus brankár Košút likviduje. Po zmene strán sa pritvrdilo. Hralo sa prevažne v strede ihriska s občasnými strelami obidvoch tímov. V 78. min sa počet hráčov na trávniku znížil na desať na oboch stranách. Po vzájomnom napadnutí museli odísť pod sprchy domáci Rabčan a hosťujúci J. Tropek. Po vylúčeniach Rabča rýchlo rozohrala štandardnú situáciu a po brejku Jozef Skutka mení stav na 1:2. Do konca zápasu sa už nič podstatné neudialo a tak si Rabča z Lokce odniesla tri body. Jozef Vajdiar
Futbalové spravodajstvo I. triedy pripravil Jaroslav Vrabček a Milan Švába

Zuberec – Oravský Podzámok 1:1 (1:1)
Góly: P. Bažík – M. Jančo
ŽK: Maslo, Horňák
Zostava domácich: Kovalčík, Jantačka, Hucík, Šimičák, E. Šiška, Ondroš, V. Filek, T. Šiška, Chovančák, Martin Filek, Bažík, striedali: J. Šišila
Zostava hostí: Serdel, J. Holubčík, Svýba, Maslo, S. Jurovčík, Chromek, Brienik, Chomistek, Jančo, Horňák, Kňazúr, striedali: Kľuska, T. Holubčík,
Po opatrnom úvode priniesla vzruch strela Bažíka, ktorá však smerovala tesne vedľa brány. Potom Oravský Podzámok prevzal iniciatívu na svoje kopačky a nadlho bol lepším mužstvom. Prvý gól však vsietili Zuberčania v 26. min, keď priamy kop Vladimíra Fileka tečoval hlavou Bažík. Potom však domáci zbytočne odkopli loptu na roh, po ktorom Jančo hlavičkou vyrovnal. Futbalisti spod Roháčov sa mohli ujať vedenia v 40. min, ale Martin Filek sa v rozhodujúcej chvíli pošmykol a bolo po šanci. V druhom polčase predviedli domáci nezáživný a hlavne nepresný futbal. Hostia ich umnou hrou nepúšťali do tlaku a držali loptu na svojich kopačkách. Do vedenia sa mohli domáci dostať v 50. min, ale Bažík nedal. Oravský Podzámok si potom vypracoval niekoľko výborných šancí, ktoré volali po góle. Zneškodnil ich však brankár Kovalčík, ktorý svoje mužstvo podržal. Zápas sa už potom len dohrával a mužstvá sa tak rozišli zmierlivo. Milan Šiška

Vavrečka – Leštiny 3:0
Góly: Hoľma, Peter Žufa, Hrkeľ
ŽK: I. Hoľma – Ľupták, Krkoška
Zostava domácich: Pientek, Doroš, Hrkeľ, I. Hoľma, Holub, J. Hoľma, I. Hurák, P. Brčák, Stolárik, M. Brčák, Peter Žufa, striedal: Šalata
Zostava hostí: Škrabák, Janotík, Krakovský, Válek, Beľo, Murina, Ľupták, Krkoška, Beran, Púplava, Klener, striedal: Kovaľ
Úvod stretnutia patril domácim. Už v 2. min mohol skórovať Peter Žuffa, ale hlavičkoval tesne vedľa. Vavrečania si v prvom polčase vytvorili niekoľko šancí, no brankára súpera prekonali až v 30. min. Vtedy smelo prenikol do pokutového územia Hoľma a otvára skóre zápasu. Po zmene strán hrali domáci proti vetru, no aj teraz začali lepšie. V 60. min prenikol do šestnástky Peter Žufa a nekompromisnou strelou zvyšuje na 2:0. O minútu neskôr mohli Vavrečania viesť trojgólovým rozdielom. Po prihrávke Stolárika obišiel Pavol Brčák aj brankára, jeho strela však prázdnu bránu minula. V 70. min bol v šestnástke faulovaný Marcel Brčák, kapitán domácich, Hrkeľ, však jedenástku zahodil. Svoju chybu napravil v 85. min, keď tvrdou strelou z priameho kopu upravil na konečných 3:0. Leštiny si v celom zápase nevypracovali ani jednu gólovú príležitosť a tak 3 body spravodlivo zostali vo Vavrečke.
Ján Ratičák

Bziny – Žaškov 1:6 (1:5)
Góly: J. Beňuš – Kaplánek 3, Pavlovčík 2, Turčina
Zostava hostí: Buzák, Bajči, Lopeň, A. Hanko, Bakoš, Mikuš, Pobeha, Kaplánek, Turčina, Gejdoš, Pavlovčík, striedali: Kubačka, Surový, Havko
Divákov: 140
Po vyrovnanej 5-minútovke nasledoval raketový nástup Žaškova. Každý útok hostí do 15. min sa skončil gólom. Najskôr po centri otvoril skóre Turčina. Vzápätí potrestal Kaplánek chybu brankára Bzín, ktorého preloboval. Na 3:0 upravil Pavlovčík, ktorého strelu po prihrávke Gejdoša ešte tečoval domáci obranca. Žaškovčania vo svojom nápore nepoľavili. V 20. min už viedli štvorgólovým náskokom, keď po centri Turčinu skóroval Kaplánek. Tento hráč onedlho pridal svoj tretí gól, ktorý vsietil ukážkovou strelou z voleja. Na konci 1. polčasu sa dočkali aj domáci, keď Ján Beňuš využil zaváhanie obrany Žaškova. Po zmene strán sa očakávalo, ako sa hráči Bzín vysporiadajú s nepriaznivým výsledkom. Keď však v 60. min Pavlovčík upravil na 6:1, bolo rozhodnuté. Stretnutie sa potom iba dohrávalo, i keď gólové šance mali ešte Andrej Hanko a Turčina.

1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!