Oravské derby pre Námestovo, piatoligisti bez straty bodu

Ďalšie z oravských derby priniesla uplynulá nedeľa. Hráči Tvrdošína cestovali do centra hornej Oravy. Námestovčania sa súpera nezľakli a uštedrili mu prehru 2:0.

Nižná si svoj zápas predohrávala už vo štvrtok, keď cestovala na ihrisko posledného Martina. Nakoniec cestovali tri body na Oravu - Nižňania zdolali súpera 0:1.
Úspešné zápasy majú za sebou aj hráči v piatoligových oravských mužstvách. Oravská Jasenica privítala na domácom trávniku Liptovskú Štiavničku. Zdolala ju 3:2. Výhry si pripísali aj hráči z Podbiela a Veličnej. Do Podbiela zavítal ďalšie mužstvo z Liptova. Odchádzalo však sklamané, keď domáci vyhrali 1:0. Svojho súpera nešetrila Veličná, ktorá vyhrala nad Diviakmi 6:0.

ŽK: Habiňák, Habľák
Zostava: Adamčík – Pisarčík, A. Vrabeľ (Gerek), Čaprnda, Kormaňák, Zboňák, Habiňák, Habľák, Stašiniak, P. Vrábeľ, Michaliga (Červeň)
Zostava: Kazík – Krivda, Pazúrik, Baláž (Florek), Kozák, Belák, Pavčo, Hradský, Repka, Novák, Petrek
Divákov: 350
Derby stretnutie videlo v Námestove po dlhšom čase viac divákov a určite odišli po 90 minútach spokojní. Obaja súperi predviedli obojstranne rýchly, kvalitný a moderný futbal. Prvú šancu mali hostia. V 10. min Baláž hlavou zblízka trafil iba do Adamčíka. V 15. min zahrával Pavčo trestný kop, ale Adamčík si s jeho strelou poradil. O minútu neskôr našiel P. Vrábeľ Zboňáka, ten však trafil iba Kazíka. V 30. min trojica Baláž, Kozák a Belák roztlieskala divákov, ale ich akcia na jeden dotyk, našťastie pre domácich, skončila bez gólového efektu. V 44. min založili podobnú akciu na jeden dotyk domáci, keď po osi A. Vrábeľ, Stašiniak a Michaliga posledne menovaný hlavou dostáva domácich do vedenia. V druhom polčase hrali lepšie hostia a už v úvode sa pekne uvoľnil Novák a takmer vyrovnal. Hostia pritlačili, ale pokusy Pavča, Hradského, Nováka a Floreka domáci brankár kryl. V 61. min našiel Hradský Pavča, ale jeho tvrdá strela letela tesne vedľa. V 72. min mohol rozhodnúť Habľák, ale minul. Hostia čoraz viac tlačili domácich, ale bez efektu. V 88. min striedajúci Gerek našiel P. Vrábľa a ten pomedzi nohy Kazíka zvyšuje na 2:0. Stretnutie sa potom iba dohrávalo a domáci si pripísali cenné tri body. Dušan Krnáč ml.

Martin – Nižná 0:1 (0:0)
Gól: J. Koleják
ŽK: M. Šiška
Zostava: Gažovič, Kosmel, Móres, Koleják, M. Žák, J. Žák, Brčák, Kuboš, Šiška, Kurčinka, Marton, striedali: Kovalíček, Kubolek
Vo štvrtok predohrávané stretnutie začala Nižná vcelku dobre a do 15. min si vypracovala tri sľubné príležitosti. Ján Žák, Marek Šiška a Patrik Marton ich však nevyužili, keď ich zakončili strelami vedľa brány. Celý prvý polčas mal dobrú úroveň a viac z hry mali hostia. Mladí futbalisti Martina sa však snažili, no dostávali sa len po šestnástku. Dobrá hra Nižnej nakoniec úspech v prvom dejstve nepriniesla. Po zmene strán sa hlavne útočná hra hostí nezlepšila. V rozpätí 55. a 65. min si domáci vytvorili mierny tlak, ktorému sa však Nižná ubránila. Vzápätí znova prevzala iniciatívu, ktorú využila až v 85. min. Po prihrávke Mareka Šišku sa v šestnástke najlepšie zorientoval Koleják, zbavil sa súperovho obrancu a s prehľadom obstrelil brankára. Po góle sa domáci ešte snažili vyrovnať, ale Nižňania ich umnou hrou k ničomu nepustili. (jv)

Ostatné výsledky: Krásno - Dolný Hričov 7:1 (3:0), Turčianska Štiavnička - Stráňavy 5:0 (1:0), Trebostovo - Lietavská Lúčka, pre nespôsobilý terén sa nehralo. Bánová - Valča 2:2 (2:1) Lisková - Rudinská 2:3 (2:1)

14. Diviaky 11 1 1 9 6:33 4

Oravská Jasenica – Liptovská Štiavnica 3:2 (1:1)
Góly: M. Madleňák, J. Feranec, Michal Vráb – Mihajlov, Hlinka
ŽK: V. Madleňák, M. Madleňák
Zostava: Žofaj – Čajka, V. Madleňák, Skočík, Laštík, Škombár, M. Madleňák, Michal Vráb, P. Feranec (L. Čiernik), Brontvaj, J. Feranec
V Oravskej Jasenici sa hral zápas výbornej úrovne, prispeli k tomu obidve mužstvá. Zápas začal v nervóznej atmosfére. V 16. minúte sa na ľavej strane pekne uvoľnil M. Madleňák a prekonáva hosťujúceho brankára. O šesť minút nato však po skrumáži v domácej šestnástke vyrovnáva Mihajlov. Domáci potom pritlačili hostí na ich polovicu, ale šance Laštíka a M. Madleňáka ostali nevyužité. Druhé dejstvo začali lepšie hostia a už v 48. minúte po nedorozumení v domácej obrane ich dostáva do vedenia Hlinka. Po tomto momente sa Oravská Jasenica snažila vyrovnať a Liptákov pritlačila. Domáci sa však predbiehali v zahadzovaní šancí. Vytúžený gól padol až v 75. minúte, keď krížny center Škombára našiel voľného J. Feranca a ten nedal brankárovi šancu. V 79. minúte opäť center s pravej strany a Michal Vráb dostáva domácich do vedenia. Do konca stretnutia už domáci kontrolovali výsledok a zaslúžene vyhrali, čo ocenili v závere zápasu aj diváci. (rp)

Podbiel – Liptovský Hrádok 1:0 (0:0)
Gól: Kuboš
ŽK: Kubašek – M. Holubus, Cibuľa, Bartek
ČK: M. Holubus
Zostava: Novák, Kuboš, Kubašek, Petričko, Drbiak (80. Križo), Holub, Adamec, Šeling, Batuna (45. Mišek), Zrnčík, Baláž (45. Sirota)
Zápas mal jednoznačný priebeh. Hralo sa prakticky len na jednu bránu. V prvom polčase si však Podbielčania okrem územnej prevahy nevypracovali vyložené gólové príležitosti. Za zmienku stojí len šanca Šelinga v závere polčasu. Hostia boli nútení pomáhať si faulami, výsledkom čoho boli žlté karty a nakoniec aj oslabenie o vylúčeného hráča od 35. minúty. V druhom dejstve už domáci zdôraznili koncovku. Zoči-voči brankárovi sa ocitol Sirota, ale neprekonal ho. Priamy kop Petričku vytlačil brankár nad brvno. V 54. minúte to už vyšlo. Po kombinácii vo vnútri šestnástky a spätnej prihrávke trafil Kuboš k žrdi. Podbiel sa veľmi usiloval pridať ďalšie góly. Najväčšie príležitosti mali Holub, Sirota a Zrnčík. Hostia sa dostali do blízkosti Novákovej brány len dvakrát, ale zato veľmi nebezpečným spôsobom. Najprv v 68. minúte tečovaná strela minula prázdny roh Novákovej brány a potom v 79. minúte musel podbielanský brankár zachraňovať v poslednej chvíli pred dobiehajúcim útočníkom. Podbielčania sa tak museli uspokojiť s chudobným víťazstvom, ktoré zvôbec nezodpovedalo priebehu hry. Pavol A. Dubovský

Veličná – Diviaky 6:0
(2:0)
Góly: P. Sučák 2 (1 z 11 m), Puškáš 2, Koedam, Chomistek
Zostava: Okál – Greguška, Valček, Olbert (Chomistek), P. Sučák, Klokočík (Serdel), Slosarčík, R. Sučák, Janík, Puškáš, J. Sučák (Koedam)
Zápas sa začal v pokojnej atmosfére a v prvej desaťminútovke sa mužstvá iba oťukávali. Potom prevzali iniciatívu na svoje kopačky domáci. Hostia sa stiahli na vlastnú polovicu a iba bránili. V 30. minúte bol v šestnástke faulovaný Pavol Sučák a sám aj pokutový kop premenil. O dve minúty neskôr vyzvŕtal hosťujúcu obranu Puškáš a nekompromisne zvyšuje na 2:0. V druhom polčase Veličná ešte viac zatlačila a Diviaky sa prakticky nedostali ani za vlastnú polovicu. V 60. minúte zvyšuje na 3:0 svojím druhým gólom v zápase Pavol Sučák premieňajúc samostatný nájazd na brankára. V 73. minúte domáci vedú už 4:0, keď sa presadil striedajúci Koedam. O dve minúty neskôr zvyšuje Puškáš na 5:0. Skvelú päťminútovku Veličnej uzatvára Chomistek, ktorý v 78. minúte dáva na konečných 6:0. V 82. minúte mal ešte gól na kopačke Pavol Sučák po krásnej prihrávke Romana Súčaka, ale hetrik nezavŕšil. Treba vyzdvihnúť skvelý kolektívny výkon celého mužstva Veličnej. (ld)

Ostatné výsledky: Mošovce - Bešeňová 2:1 (1:1), Dúbrava - Dražkovce 3:2 (1:1), Belá Dulice - Svätý Kríž 5:0 (2:0), Palúdzka - Závažná Poruba 3:0 (1:0)