Tam im okrem podobizní dejateľov hornej Oravy nezabudol ukázať aj tri veľké obrazy. Na prvom z nich je zobrazené staré Námestovo z čias, keď ešte neexistovala Oravská priehrada, na druhom je súčasné 8-tisícové mesto a na treťom je večerný pohľad na osvetlený cintorín. Pri tomto treťom obraze sa osobitne pristavil a návštevníkom zvykol povedať, že vidia veľké Námestovo, ktoré má už okolo 70 tisíc obyvateľov. Touto metaforou chcel zdôrazniť, že život, to nie je len súčasnosť, ale aj minulosť, práca a kultúra našich predkov, reťaz všetkých doterajších pokolení. Cintorín bol pre neho neoddeliteľnou súčasťou mesta, ba priamo jeho jadrom, kam ľudia, keď ukončia svoju pozemskú púť, odchádzajú na odpočinok, stále však istým spôsobom účastní na prítomnosti a budúcnosti. Do tohto „veľkého Námestova“ už odišiel aj primátor Ivan Krušinský. V ňom bude „žiť“ so svojimi predkami, ale i s tými, ktorí na toto miesto ešte len prídu, ďalej.
O mŕtvom len dobre, hovorí sa. Iste, každý človek má aj chyby, ale v prípade Ivana Krušinského je na miske váh toho dobrého dosť a je z čoho vyberať. Narodil sa 17. februára 1943 v Námestove, kde v roku 1960 zmaturoval na Jedenásťročnej strednej škole. Štúdium na Pedagogickom inštitúte v Martine nedokončil. Hneď po maturite nastúpil ako učiteľ Základnej školy v Sihelnom a potom od roku 1961 v Lokci. Tam pracoval do roku 1972, keď bol v čase politických previerok zo školských služieb vylúčený. V rokoch 1972-82 pracoval ako profesionálny vodič taxislužby ČSAD Dolný Kubín a potom až do roku 1990 bol vedúcim prevádzky pri MNV v Kline. S menom Ivana Krušinského je spojené Námestovo v ponovembrovom období, keď funkciu primátora mesta zastával 10 rokov, a to v rokoch 1990 – 1998 a od roku 2002 do dňa jeho smrti - 9. októbra. V roku 2003 bol zvolený aj za poslanca Žilinského samosprávneho kraja. Z
a jeho primátorovania bolo vybudované Hviezdoslavovo námestie s priľahlou Hviezdoslavovou ulicou a v minulom roku pribudlo aj Bernolákovo námestie so sochou veľkého slanického rodáka. Bol zakladateľom Nadácie na podporu výstavby nemocnice v Námestove a neústupným zástancom jej budovania a dokončenia. Stále veril, že zo stavby bude napokon nemocnica, aj keď nedávno bola jej časť otvorená len ako prístavba polikliniky. Bol pri začatí a dokončení plynofikácie mesta, začal s úpravou ľavej časti nábrežia mesta, kde vznikla prímestská pláž, prístav a bol vybudovaný amfiteáter. Takto by sme mohli vymenovávať ďalšie väčšie i drobnejšie investičné akcie v Námestove. Bol však činorodý aj v kultúrno-osvetovej oblasti. S tým vlastne začínal ešte ako učiteľ v Lokci.
Venoval sa najmä ochotníckemu divadlu, hral v desiatkach hier a vyše 50 sám režíroval. V Námestove založil detský divadelný súbor, neskôr divadelné súbory pri tamojšom gymnáziu a pri SOU na Slanickej osade, ale aj súbor pri bývalom ZVT. V deväťdesiatych rokoch, už ako primátor, založil ochotnícky súbor v Oravskej Jasenici, s ktorým režijne pripravil divadelnú hru ešte vlani. V menších úlohách si zahral aj vo filmoch, napríklad Biela voči oblohe, Chlapská dovolenka či Strážca skanzenu. Ako primátor podporoval a podieľal sa na organizovaní Námestovských divadelných dní, Hudobného leta, Námestovských hudobných slávností a ďalších kultúrnych podujatí. Už ako učiteľ základnej školy rád pracoval s deťmi a každý, kto ho poznal, si ho bude iste pamätať aj ako Mikuláša, ktorého každoročne „hrával“ až do posledných rokov. S jeho menom sa spája aj rozvíjanie slovensko-poľskej spolupráce. Už v 60-tych rokoch minulého storočia nadviazal kontakty so Slovákmi v poľskej časti Oravy, s ktorými si vymieňali divadelné predstavenia. Po roku 1990 spoluprácu rozšíril do viacerých oblastí.
V osobe Ivana Krušinského odišiel človek, ktorého aktivity budú Námestovu i Orave chýbať. Česť jeho pamiatke!