Lebo iba medzi blízkymi, v srdečných vzťahoch, v zázemí plnom materinskej a otcovskej lásky môže vyrásť človek, majúci pevné životné základy. Iniciátorom konferencie bolo občianske združenie Zlom v Habovke, zámerom členov ktorého je pomáhať ľuďom v ťažkej životnej situácii. Chcú im byť naporúdzi pri riešení problémov, ktoré ich v živote najviac ťažia a nevedia – pre nedostatok psychických síl, neznalosť predpisov a zákonov, či akékoľvek iné príčiny – s nimi hnúť. Na Slovensku, no najmä vo vidieckych regiónoch s vysokou nezamestnanosťou je v súčasnosti veľmi veľa núdznych i ľudí, ktorých psychické trápenie, vyplývajúce napr. z návykových problémov životného partnera, problémov v správaní detí v škole i na verejnostik, dlhodobo tlačia k zemi.
Poznať to už pri prvom kontakte – pri stretnutiach na ulici – z ich tvárí. Podľa Občianskeho združenia Zlom je teda predpokladom dobrého vývoja spoločnosti dobre fungujúca kompletná rodina. A práve tej chce byť na pomoci, keď treba. Jeho cieľom nie je pomenovať problém v zmysle stretol som človeka v núdzi – opitého muža, dieťa, týrané otcom, atď. Cieľom tohto združenia je pre toho alkoholom premoženého človeka i pre to dieťa čierne od úderov otcovým opaskom niečo urobiť.
Poslanie Zlomu približuje jeho predsedníčka Marta Bažíková: „Teší nás, že hneď po vzniku nášho združenia vo februári 2004 sme sa zapojili do národného projektu, venovaného uchádzačom o zamestnanie, evidovaným na úradoch práce. Boli zaradení na aktivačné práce s cieľom získať pracovné návyky. Zobrali sme si teda z evidencie úradu práce dvadsať ľudí, s ktorými sme zorganizovali spomínanú konferenciu, s ich pomocou v teréne vypracujeme i sociálnu analýzu celého projektu. Vybrali sme si jednu lokalitu, ktorú sme vyčistili od nahromadeného domáceho odpadu, haluzia a pod. Urobili sme z nej oddychovú zónu, miesto, ktoré ľudia radi vyhľadávajú. Našou snahou bolo naučiť ľudí vytvárať hodnoty pre druhých, naučiť ich, že na svete nie sme sami, že dnes my robíme niečo pre iných a iní ľudia, inde zas vytvárajú hodnoty pre nás. Práve prvé dva mesiace sme prekonávali obrovské problémy. Niektorí účastníci aktivačných prác sa čudovali, načo majú robiť túto činnosť, keď jej výsledok nebudú potrebovať.
Dôvodili sme: Ak ty nepotrebuješ zemiaky, kvôli tomu sa nebudú pestovať na celom Slovensku? Ja som tu pre teba a ty pre mňa. Dnes môžem povedať, že v ľuďoch, ktorí boli zaradení na aktivačné práce, došlo k tomu ZLOMU, tešia sa zo svojej práce, tešia sa, že urobili niečo pre iných a sami sa tam dobre cítia.“
Vráťme sa za rokovací stôl spomínanej konferencie Chceme lepší svet pre svoje deti... z konca septembra. Jej zámerom bolo naštartovať určitý proces obnovy rodiny ako základnej bunky spoločnosti, na ktorej budú participovať dobrovoľníci tretieho sektora, miestna samospráva, členovia cirkevných organizácií, pedagógovia i samotná rodina. Poznatky z diskusie budú podkladom pre sociálnu analýzu v teréne, ktorú urobí práve spomínaná dvadsiatka ľudí z úradu práce a výsledky ktorej spracujú študenti Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Členovia OZ Zlom chcú inšpirovať, ale i inštruovať samosprávy i farské úrady, v spolupráci so školami, komisiami verejného poriadku, ale i občanmi vypracovať plány sociálnej politiky v obciach na Orave, zamerané na potreby ľudí. Pretože o problémoch spoluobčanov najlepšie vedia tí, čo vedľa nich žijú a preto, že o problémy ľudí, s cieľom pomôcť im ich riešiť, sa doposiaľ zaujíma málokto. „Štát je ten posledný, kto má riešiť problémy občanov,“ hovorí Anna Vojvodová z OR PZ, zaoberajúca sa prevenciou kriminality detí a mládeže, „preto treba, aby sa nimi zaoberali všetky inštitúcie v okolí človeka v núdzi či v okolí problémových spoluobčanov . Čo sa týka polície, tá je predovšetkým represívnym orgánom, robí však aj aktivity v oblasti prevencie. Samozrejme, pre ľudí, ktorí o túto jej prácu majú záujem a na podujatia prídu. Nikto od polície nemôže chcieť, aby do obcí chodila sústavne robiť poriadok, keď predtým žiadnu aktivitu nevyvinula napr. komisia verejného poriadku, pedagógovia, rodičia a pod. Nemožno teda čakať iba na políciu, poriadok počas diskoték a podobných akcií v oravských mestách a na dedinách si musia zjednať obce samy.
Prvé lastovičky na Slovensku v podobe služieb rodičov, ktorí v spolupráci s mestskou políciou strážia v nočných hodinách verejný poriadok počas diskoték, to potvrdzujú. Polícia je v prevencii obciam na pomoci – môže im vyškoliť komisie pre prevenciu kriminality, má v nich zriadené schránky na podnety a pod. Prevencia sa skutočne vyplatí. Potvrdzujú to aj naše výsledky. Za minulý rok sa vplyvom aktivít polície v oblasti prevencie v okrese Dolný Kubín znížila kriminalita maloletých a mladistvých o jednu tretinu. Veľkú kompetenciu v spolupráci obec, škola, farský úrad, 3. sektor pre pomoc občanom v kritických životných situáciách má i občianske združenie Zlom a, samozrejme, naša práca i spolupráca v preventívnej oblasti. Až potom nastupujú policajti ako represívny orgán,“ povedala na konferencii, so vskutku zaujímavým obsahom, Anna Vojvodová. A tak je to i prirodzené: najprv človeku pomôcť zlo odstrániť...