Stretlo sa tam totiž štyridsať študentov a pedagógov – francúzštinárov zo Slovenska, Francúzska, Španielska, Fínska, Rumunska, Poľska a Českej republiky. „Cieľom stretnutia bolo objaviť a sprístupniť ostatným krásu, harmóniu a zaujímavosti národných jazykov v Európe a uvedomiť si, že každý jazyk je potrebný a každý národ je nenahraditeľný i v zjednotenej Európe.
Aby to však nevyzeralo ako v Babylone, dorozumievacím, komunikatívnym jazykom bola francúzština,“ povedala nám koordinátorka projektu a učiteľka francúzskeho jazyka na námestovskom gymnáziu Ružena Pilarčíková. Projekt sa nazýva príznačne Symfónia jazykov a jeho iniciátorom bol Francúz Jean-Yves Courau, riaditeľ gymnázia v Pessacu pri Bordeaux. Projekt bol podporený Národnou agentúrou Socrates a Európskou úniou. Nejde však o prvý medzinárodný projekt tohto druhu, ktoré francúzštinári stredných škôl zo spomenutých štátov doteraz uskutočnili. Všetko sa to začalo prvým spoločným stretnutím už v roku 1996 vo Francúzsku.
O rok neskôr sa stretli v Prahe, kde témou bola tolerancia, v Bordeaux-Pessacu to bolo o mieri a odpustení, v Bukurešti o solidarite, v Krakove o priestore pre priateľstvo a v Paríži roku 2001 šlo o tému Naša zem – náš domov. „Cieľom týchto stretnutí je pripraviť žiakov žiť v priestore oveľa väčšom, ako je ich krajina, s hodnotami, ktoré sú všeľudské a kresťanské,“ povedal nám Jean-Yves Courau. Pokiaľ ide o jazyk, v doterajších stretnutiach bol dôraz kladený hlavne na francúzštinu, v tomto námestovskom sú všetky národné jazyky účastníkov v rovnocennom postavení. „V jednotlivých pracovných skupinách – ateliéroch dávame dohromady slová, príslovia, vety, ktoré majú niečo spoločné a cieľom je porozumieť nielen tým slovám, ale aj myšlienkam, kultúre krajín, ktoré sú na projekte účastné,“ vysvetlil Jean-Yves Courau. Výsledky z práce v piatich ateliéroch študenti prezentovali v piatok popoludní na spoločnom vystúpení v Dome kultúry. Ale nielen práca v ateliéroch bola na programe stretnutia. Jeho zahraniční účastníci zároveň poznávali Oravu a Žilinský kraj. Boli sa pozrieť na Oravskom hrade, v múzeu oravskej dediny v Zuberci, v Demänovskej jaskyni, Valaskej Dubovej a v Žiline.
Projekt Symfónia jazykov sa záverečným dňom v Námestove nekončí. Pokračovať bude v školách jednotlivých štátov, odkiaľ prišli študenti a pedagógovia. Účastníci zároveň pripravili materiály, aby mohli Európskej únii predložiť ďalší projekt, do ktorého by sa zapojilo, ako dúfa J. Y. Courau ešte viac krajín ako doteraz. Budúce stretnutie by sa malo uskutočniť vo francúzskom Bordeaux a nemali by na ňom chýbať ani študenti z námestovského gymnázia. „Som veľmi rada, keď môžem našich študentov zobrať niekde von. To je prvé pozitívum. A potom pri týchto stretnutiach s ostatnými mladými ľuďmi získavajú určitú sebadôveru. A čo vždy oceňujem, je, že po návrate žiaci akoby dozreli, sú vnímavejší, pozornejší, tolerantnejší, ľudskejší. Prirodzeným spôsobom, bez nejakého mentorovania, objavujú druhých ľudí a samých seba, to, čo v nich je a stávajú sa lepšími,“ zhodnotila význam projektu Ružena Pilarčíková.