Vstup s nebezpečím života – zakázán! Dnes do pokrkvaných tabúl triafajú turisti kamením a chalani gumipuškami... Ten krásny priestor „nikoho“ sa napĺňa životom. Vykosené lúky, obnovené obce svietia belobou, nové domy sa stavajú podľa prísneho a dodržiavaného urbanistického plánu, v starých domoch - moderné penzióny a reštaurácie, kde sa najete kvalitne a dosýta za 75 Kč, okresné cesty bez hrboľov a záplat s rovným povrchom diaľnic.
V neďalekom Bavorsku vám udrie do očí jesenná zeleň. Každý kúsok zeme je obrobený. Každá medza, každý garád – vykosený. Poľné cesty pre poľnohospodárske stroje a autá farmárov sú ako stužky, ktoré presne oddeľujú chotáre aj polia.
Keď som prišiel v polovičke päťdesiatych rokov na Oravu, zábiedovský chotár sa podobal terajšiemu bavorskému. V jeseni svietil zeleňou. Všade. Dnes každým rokom čoraz viac zarastá šedivou divokou trávou, ktorú nikto nekosí, nepotrebuje. Tráva sa zláme, ľahne pod sneh, zakryje roky nekosenej a nevypasenej, prehnitej hmoty; na jar sa prebije dohora zopár zelených bylín. Družstevníci v tomto chotári kosievali celiny, ktoré sa dali obrobiť strojmi. Dnes už nepokosia všetky lúky, ktoré majú hustú, výživnú trávu.
Na rodnom Liptove pribylinský chotár kedysi svietil všetkými zelenými farbami. Sená boli v šopoch (v senníkoch), mládza sa vykosila všade, kde vyrástla; gazdovia ju doviezli domov, vysušenú, voňavú, „ako zákusky pre kravičky, aby dobre dojili.“ Ak idete dnes do Tatier smerom na Podbanské, pozrite sa za Pribylinou z auta vľavo: uvidíte šedivé zdrapy lúk, z ktorých sa obrába čoraz menej plôch. Rastú však lopúchy, burina, popínavé rastliny ako silné povrazy, zachytávajúce nohy ľudí, aj zvierat; bodliaky majú raj.
Kým bol statok v maštali, vykášali sa úvrate, medze, ak bol neúrodný rok, licitovali sa obecné lúky, vykášala sa psiarka a menejhodnotná tráva pre ovce...
Zľahostajneli sme voči rodnej zemi. Stratili sme úctu k tomu, čo nám zanechali starí otcovia.
Čo tak z eurofondov dať trochu peňazí na kosy, naučiť nezamestnaných kosiť a platiť ich za to, že budú „čistiť a skrášľovať krajinu?“ Čo tak trestať pokutami tých vlastníkov pôdy a lúk, ktorí sú voči nej horší, ako macochy?