Kraľovany znova úspešné, Bziny stále čakajú

Tri remízy a jedno víťazstvo hostí prinieslo ôsme kolo najvyššej oravskej súťaže. Na ihrisku súpera boli znova úspešné Kraľovany a možno začínajú ťahať šnúru víťazstiev.

Naposledy prehrali ešte v piatom kole doma s vedúcim Zubercom, no odvtedy pocit prehry nepoznajú. V tabuľke sa už ocitli na 2. priečke. Opačné problémy majú Bziny, ktoré na svoje prvé víťazstvo ešte stále čakajú. Z domácich kolektívov teda naplno bodovali len Zuberec a Párnica, vonku ešte vyhrala Lokca.

ŽK: V. Pánik, Polhorský
Zostava domácich: Kovalčík, Jantačka, Hucík, Šimičák, E. Šiška, T. Šiška, M. Filek, M. Šiška, Pazúrik, Bažík, Sojčák, striedali: Šišila, Chovančák, Fandák
Zostava hostí: Jančo, Belopotočan, Gregorec, Repka, Vittek, Frelich, Jašica, Machajda, Maruta, Bednár, V. Pánik, striedali: Tropek, Polhorský
Domáci začali zápas pomerne čudne - strácali aj čisté lopty, čo hralo rýchlym útočníkom Trstenej do karát. Tí však svoje šance buď zahodili alebo ich brankár zneškodnil. A tak prišiel trest. V 30. min faulovali hostia v šestnástke Tomáša Šišku a Hucík z pokutového kopu s prehľadom otvára skóre. Potom si šance vypracovali obidve mužstvá, ale gólový efekt nepriniesli. V druhom polčase pôsobili Zuberčania zodpovednejšie a nekazili hlavne prihrávky. Druhé dejstvo tak bolo jasnou záležitosťou futbalistov spod Roháčov. Trstenčania viditeľne odpadli a zaslúžene zinkasovali druhý gól. Vsietil ho po centri Pazúrika najlepší strelec Zuberca Sojčák, keď preloboval vybiehajúceho brankára. Ďalší gól už domáci nepridali a zaslúžene si pripísali ďalšie tri body. Milan Šiška

Bziny – Kraľovany 1:2
(1:1)
Góly: E. Bugan – P. Lacko, M. Batuna
ŽK: M. Duraj – Š. Had, Kraľovanský
Zostava domácich: J. Beňuš, T. Záhora, M. Mamrák, M. Duraj, P. Beňuš, L. Dávid, M. Žubor, E. Bugan, M. Murín, P. Jakubiak, striedali: V. Juriga, M. Duraj
Zostava hostí: J. Had, Štefan Had, B. Kraľovanský, P. Puvák, M. Pukáč, M. Marcinek, P. Lacko, M. Ondrík, M. Zrník, M. Drengubiak, M. Batuna, striedal: M. Had
Domáci nastúpili na zápas s odhodlaním zdolať súpera. Úvodný tlak si vypracovali hostia, nepremenili však ani vyložené šance. Napokon sú to domáci, ktorí otvárajú skóre stretnutia. V 12. min po centri Žubora sa k lopte dostal Bugan a ten preloboval brankára Hada. Po tejto situácii hostia pridali na obrátkach. Vyrovnanie prišlo po chybe domácej obrany, keď dáva gól Lacko. V prvom polčase si vypracoval individuálnu šancu aj Dávid. Obišiel niekoľkých hráčov Kraľovian a na bránkovej čiare sa skvelým zákrokom prezentoval gólman Had. Po zmene strán domáci i hostia hrali viac-menejmedzi šestnástkami. Vypracovali si niekoľko šancí. Tie však väčšinou skončili iba na pozorných brankároch oboch kolektívov. V 70. min dostávajú domáci druhý gól, keď na hosťujúceho Batunu domáci obrancovia trestuhodne zabudli. Po tomto momente sa hra dostala opäť viac do stredu ihriska. Hráči Bzín sa snažili, ale ich tlak neprinášal úspech. Gólové šance Mareka Duraja, Michala Duraja i Martina Murína zostali bez gólového zápisu. Hostia sa predstavili ako sympatické mužstvo. Strieľalo góly a tak cestovalo domov s troma bodmi. Ján Beňuš

Leštiny – Žaškov 2:2 (1:1)
Góly: Púplava, Krkoška – Pavlovčík, Chovan
ŽK: Krkoška, Čajka, T. Koval – Gejdoš
Zostava domácich: Kořalník, T. Koval, Krakovský, Ľ. Koval, Čajka, Butkaj, Belo, Krkoška, Murina, Púplava, Melicherčík, striedali: Beran, Lupták, Halák
Zostava hostí: Buzák, Kubačka, Bajči, I. Hanko, Bakoš, Pobeha, Turčina, Kaplánek, Chovan, Pavlovčík, Gejdoš, striedali: Lopeň, Mikuš, Havko
Aktívnejšie začali Leštiny. Hneď v 1. min mali dve gólové príležitosti, ktoré však brankár Buzák zlikvidoval. Žaškov prvýkrát pohrozil v 7. min a hneď bol úspešný, keď po zaváhaní obrany Pavlovčík otvoril skóre zápasu. Potom sa hra vyrovnala, prebiehala medzi šestnástkami a tuho sa bojovalo o každú loptu. Po chybe stopéra hostí v 26. min sa vo vyloženej šanci ocitol Púplava, dlho však váhal a bolo po šanci. Po strele domáceho Butkaja v 28. min zahral súperov hráč v šestnástke rukou a z nariadenej penalty Púplava vyrovnal. Potom sa opäť hra presunula medzi šestnástky a brankári boli bez práce. Po zmene strán sa začalo opatrnejšie. Vzruch priniesla až 61. min, keď vystrelil Púplava a jeho strela len tesne minula pravú žrď. V 67. min vystrelil zo šestnástky Chovan, jeho pokus domáceho gólmana prekvapil a Žaškov sa znova dostáva do vedenia. Vzápätí Krkoška po centri Melicherčíka natiahol brankára Buzáka, ktorý krásnu hlavičku zlikvidoval. Po páse v 79. min sa Pavlovčík sám rútil na brankára, avšak neuspel. V 82. min potiahol rýchlu akciu po pravej strane Púplava, nacentroval loptu Krkoškovi ktorý strieľa tesne na bránu. Vyrovnanie prišlo v 88. min po rohu, na ktorý si najlepšie vyskočil Krkoška a upravil na konečných 2:2. Ján Pangrác

Párnica – Rabča 1:0 (1:0)
Góly: D. Kalina
ŽK: Vajdich, Katrenčík – Kovalíček, Harbut, M. Tropek, J. Tropek, Skutka, Porvich
Zostava domácich: Smoleň, Lach, Bajdich, Vaňko, Trnovský, Karcol, Vicáň, Tittel, Kalina, Katrenčík, striedali: Jurámik, Kubek
Zostava hostí: Košút, M. Tropek, Porvich, Harbut, Brandýs, J. Tropek, Kullák, Révaj, Jagnešák, Skutka, Kovalíček, striedali: Brišák, Slovík
Súperi začali zápas obojstranne útočne a akcie sa striedali na oboch stranách. Prvú príležitosť mal v 11. min domáci Šiška, ktorý z dobrej pozície hlavičkuje vedľa brány hostí. V 22. min vnikol do šestnástky Kalina, jeho výbornú prihrávku netrafil na bránkovej čiare Karcol. Následná odrazená lopta sa od dezorientovaného obrancu opäť dostáva ku Kalinovi, ktorý nekompromisne otvára gólový účet stretnutia. O 2 min pohrozili aj hostia, ale Skutka so strelou zaváhal. Aj naďalej sa futbal hral v solídnom tempe, ale bez výraznejšieho gólového efektu. V 30. min sa do dobrej pozície opäť dostal Kalina, ale jeho strelu vytlačil hosťujúci Košút končekmi prstov mimo nebezpečenstva. Hostia hrali naďalej vyrovnanú partiu. V 40. min unikol po pravej strane hráč hostí, ale jeho center do šestnástky nenašiel požadovaného adresáta. Do druhého polčasu nastúpili mužstvá s útočnou hrou. Boli to hostia, ktorí pohrozili strelou Tropeka. Z následného rohového kopu Rabčania vyrovnali, ale pre faul na domáceho hráča rozhodca gól neuznal. Aj v ďalšom priebehu sa hral vyrovnaný futbal. V 67. min potiahol loptu Vicáň, ale jeho prihrávku nedokázal Kalina premeniť vo vytúžený druhý gól. V 69. min Bajdich poslal do uličky medzi obrancov Maroša Karcola a gólman Košút stál na mieste. O pár minút nato po osi Vaňko, Katrenčík sa k lopte dostáva opäť Kalina a jeho strelu stihol obranca hostí v poslednej chvíli zraziť. V 83. min sa na hranici pokutového územia nedokázal presadiť striedajúci Jurámik. O 2 min nato nevyťažil nič z priameho kopu Kalina. V závere hostia vrhli všetky sily do útoku. V poslednej minúte však mohli domáci potvrdiť vedenie gólom, keď Karcol prenikol pred brankára, ale ten v páde loptu vyrazil. Hostia sa predstavili ako snaživý a behavý celok. Chudobné víťazstvo domácich má však na svedomí aj slabé premieňanie gólových príležitostí, a tak aj ich víťazstvo je zaslúžené. Milan Hančiak

Oravský Podzámok – Dlhá
0:0
ŽK: Horňák – Bleskáň, Murín
Zostava domácich: Serdel, Holubčík, Jurovčík, Ondrek, Svýba, Chomistek, Chromek, Brienik, Maslo, T. Červeň, Horňák, striedali: Kľuska, Hárezník
Zostava hostí: Kulošťák, Osadský, P. Capuliak, Bleskáň, Murín, Žilinec, Kukla, M. Capuliak, A. Capuliak, Krasuľa, Chladný
Úvod zápasu pod Oravským hradom patril domácim. Do 15. min mali tri vyložené šance, ale vo všetkých troch prípadoch Tibor Červeň neuspel, pričom dvakrát bol sám pred brankárom. Ďalšiu akciu v 23. min vypracoval aktívny Tibor Červeň, ale Horňák ju zakončil len strelou do tyče. O minútu neskôr mali domáci po faule na Svýbu výhodu pokutového kopu, no Chomistek ju nevyužil. Potom pohrozila nebezpečnou strelou aj Dlhá, brankár však mužstvo Oravského Podzámku podržal. Druhé dejstvo otvorila šanca hostí, ale Krasuľa mieril tesne vedľa. Potom sa hralo len medzi šestnástkami, i keď viac z hry mali domáci. V 85. min odcentroval dobre hrajúci Svýba, Maslo sa ocitol sám pred brankárom, bol však nepresný. Vzápätí výborne vystrelil Brienik, ale gólman Dlhej bol opäť proti. Vytúžený gól mohol padnúť ešte v 90. min, kedy Hárezník vycvičil obranu Dlhej, loptu nacentroval Horňákovi, ten však z jedenástky hlavičkoval vedľa brány. Ján Holubčík

Oravská Poruba – Lokca
0:1 (0:0)
Gól: Kramarčík
ŽK: Lábik – Kormaňák, Jucha
Zostava: Tabačák – Lábik, Hucko M., Hucko P., Dudáš P., Mikušiak, Katrenčík, Strapec, Čipčala, Florenčík, striedali: Dudáš M., Chluda
Zostava: Kršák – Bombiak, Vajdiar J., Jadroň, Vajdiar I., Michalčík, Balák, Jucha, Kormaňák, Valčičák, Kramarčík
Diváci v Oravskej Porube videli zápas dvoch vyrovnaných tímov. Prvých desať minút sa obidve mužstvá iba oťukávali. Prvú šancu mali domáci v 12. minúte, kedy Peter Hucko hlavičkuje vedľa bránky. Potom sa hra vyrovnala a hralo sa medzi šestnástkami. V 22. minúte center Petra Hucka hlavičkuje Čipčala do žrde. Z následného protiútoku strieľa Jadroň z 35 metrov do brvna. Po tomto momente sa prvý polčas iba dohrával. V druhom polčase začali lepšie hostia, ale nič z toho nevyťažili. Do dobrej šance sa v 55. minúte dostal Čipčala, no triafa iba bočnú sieť. V 60. minúte po odkope hosťujúcej obrany sa do šance dostáva Vajdiar, je však faulovaný a z trestného kopu presne triafa Kramarčík – 0:1. Potom sa hra odvíjala pred bránkou hostí, ale domáci nedokázali využiť šance. A tak si Lokca odniesla z Oravskej Poruby cenné tri body. (ls)

Vavrečka – Oravské
Veselé 0:0
ŽK: M. Brčák – Ľ. Resutík, P. Kromka, M. Madleňák
Zostava domácich: Pjentek, Holub, Hrkeľ, Doroš, Pavol Žuffa, Verníček, Pavol Brčák, Seč, Šalata, Marcel Źuffa, Peter Žuffa, striedal: J. Pjentek
Zostava hostí: Beňadikt, P. Kromka, Resutík, A. Kromka, Romaňák, Vajdiar, Michal Madleňák, Rehor, Briš, Maroš Madleňák, Dríger, striedal: Sameliak
Derby zápas začal vo svižnom tempe. Domáci pohrozili už v 3. min stretnutia strelou Seča. Jeho strela z 20 metrov však v sieti neskončila. V 16. min nebezpečne ohrozil domáceho gólmana Gríger. Do konca prvého dejstva sa zápas odohrával viac-menej medzi šestnástkami oboch kolektívov, občas malo trochu navrch jedno mužstvo. Jednu z najvážnejších príležitostí na strelenie gólu mali domáci po strele Hrkeľa. Tá však len tesne minula bránu Beňadikta. Hostia mohli zvrátiť stav stretnutia na konci zápasu strelou Grígera. Jeho strela však, podobne ako na druhej strane, minula svätyňu domácich. Sto divákov vo Vavrečke videlo nervózny a pomerne slabý futbal. Oba kolektívy sa tak rozišli zmierlivou remízou a s bodom pre oboch.