Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Historický úspech Slovákov i Štefana Svitka

Už 79. ročník Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže v Poľsku bol pre Slovensko historický. Štyria slovenskí mladíci, súťažiaci medzi juniormi, tu dosiahli najlepšie umiestnenie v doterajšej histórii, keď zlepšili 6. priečku Trophy teamu spred dvoch

rokov v Česku.

Neoficiálne majstrovstvá sveta družstiev v endure prebiehali od 13. do 18. septembra pri poľskom meste Kielce a mali aj niekoľko nepríjemných atribútov. Boli totiž poznačené úmrtím nemeckého jazdca Swena Ederlaina počas tretieho súťažného dňa, ktoré znásobila smrť ďalších troch osôb po zrážke holandského najazdievača s osobným autom. Naviac, v sobotu 18. septembra bol pre prašnosť trate a z bezpečnostných dôvodov záverečný motokros zrušený. Nič to však nemení na fakte, že juniorský trophy team SR, v ktorom bol aj Štefan Svitko mladší, dosiahol historické umiestnenie. V celkovom hodnotení vybojoval 5. miesto a zaradil sa tak medzi najlepších v celosvetovej konkurencii. Po prvom súťažnom dni to však na nádejné umiestnenie vôbec nevyzeralo. „Patrila nám až 9. priečka, ktorú sme však postupne zlepšovali. Vo štvrtom súťažnom dni sme sa už prebojovali na 6. miesto, ktoré sme nakoniec ešte zlepšili,“ komentoval priebeh pretekov Štefan Svitko.

V Poľsku si mladý Žaškovčan zaknihoval už svoju tretiu účasť na týchto prestížnych pretekoch. Premiéru si zapísal v roku 2001 v španielskej Granade a v klubovom tíme štartoval pred dvoma rokmi v Česku. Známe „do tretice všetko dobré“ sa prejavilo naplno. „Jazdil som podstatne opatrnejšie. Chcel som preteky v prvom rade dokončiť, nie tak, ako v Čechách. Podával som tam výborné výkony, ale príliš som riskoval a nedojazdil som.“ Napriek tomu boli výkony Štefana Svitka v Kielcoch výborné, čo potvrdzujú individuálne hodnotenia. Vo svojej triede bol síce až dvadsiaty, ale medzi juniormi štvrtý najlepší. K úspešným patril aj Tomáš Bučenec, ktorý vo svojej kategórii obsadil 5. priečku.
Veľmi zaujímavý je fakt, že Štefan ani raz nespadol. „Stalo sa mi to vôbec prvýkrát v mojej kariére. Mal som síce jeden menší pád, ale bez vážnejších následkov a v jazde som hneď pokračoval. Už viem, že nie vždy sa oplatí riskovať,“ dodal Štefan Svitko.

Výkonmi na Šesťdňovej mladý Žaškovčan dokázal, že v tomto roku má skvelú formu. Potvrdil ju najskôr v seriáli majstrovstiev Európy, kde v celkovom hodnotení vybojoval vynikajúce 4. miesto. Potom sa presadil na Šesťdňovej a do vitríny si chcel pripísať aj celkové prvenstvo v seriáli majstrovstiev Slovenska (píšeme o tom na inom mieste). Po vlaňajšej sezóne, keď Štefan Svitko získal titul slovenského šampióna je prebiehajúca ešte úspešnejšou. „Je to určite môj najlepší rok. Som štvrtý v Európe, v Poľsku som sa pričinil o historický zápis a ak získam titul slovenského šampióna, budem maximálne spokojný.“ Zdá sa, že mladý Žaškovčan každý rok výkonnostne napreduje a tak môžeme od neho očakávať ešte väčšie úspechy na medzinárodnom poli.

1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
  2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
  3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
  5. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
  6. Pomáhajte čítaním
  7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
  8. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
  10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 725

MY PLUS: Pokojne zostaňte doma, náš týždenník MY si teraz prelistujete už aj online

23 regionálnych titulov MY a niekoľkoročný archív online plus odomknutý exkluzívny obsah na 27 weboch MY - to je MY PLUS.

Tu sú výsledky víkendového testovania na Orave. Prečo ste boli vy?

Za tri dni otestovali odberové tímy 91 505 ľudí. Do karantény poslali 3 904 infikovaných.

Ulice a námestia stíchli.

Futbalisti Brezovice sa na jeseň bavili futbalom

Oravský Podzámok zimoval vlani na prvom mieste siedmej ligy. V aktuálnej sezóne sa nachádza na desiatom mieste.

Futbalisti Brezovice predvádzali na jeseň výborné výkony.