Túto povinnosť majú prevziať poskytovatelia primárnej zdravotnej starostlivosti, to znamená obvodní lekári. Riaditeľ Územnej polikliniky v Námestove Ing. Vladimír Pavelka s touto zmenou oboznámil obvodných lekárov a vyzval ich, aby hľadali nový spôsob zabezpečenia LSPP. Lekári sa stretli a celú záležitosť prediskutovali. Koordináciou riešenia problému poverili MUDr. Rastislava Zanovita, ktorý pripravil tri možnosti ďalšieho fungovania LSPP. V súčasnosti prináša táto služba námestovskej poliklinike každý mesiac stratu zhruba 80 000 Sk. Služba na pohotovosti nie je lukratívna ani pre lekárov. Náklady na odmenu lekára tvoria cez pracovný deň 35,50 Sk/hod. a 63,80 Sk/hod cez víkendy a štátne sviatky (brutto). LSPP však budú obvodní lekári musieť zo zákona zabezpečovať. Rastislav Zanovit navrhuje nasledujúce tri riešenia:
1. Ponechať súčasný stav s tým, že lekári budú slúžiť bez nároku na odmenu. 2. Doterajší prevádzkovateľ (poliklinika) sa vzdá úlohy prevádzkovania služby a lekári budú 24 hodín k dispozícii poistencom, ktorí majú s nimi uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. 3. Poliklinika sa vzdá úlohy prevádzkovania LSPP, lekári sa sami zorganizujú a budú viesť službu s miestom výkonu podľa slúžiaceho lekára, alebo ako doteraz - v priestoroch polikliniky.
Jednotlivé možnosti R. Zanovit posudzuje takto: „V prípade 1. možnosti ostáva relatívne status quo, až na to, že lekári budú slúžiť zadarmo. Druhá otázka je, či tých zhruba 50 000 Sk, ktoré sa ušetria, vyrieši problém narastania dlhu. Kto vie počítať, odpovie si sám. Za týchto okolností môže riaditeľ zvýšiť nájmy ako jediný zdroj príjmov, alebo je tu ešte možnosť, že tí, ktorí majú povinnosť slúžiť, budú za tú vymoženosť platiť. Pri 2. možnosti odpadá problém s priestormi a s tým spojeným komplexom povinností a zmluvných vzťahov. Pre občanov by bol na začiatku problém so získaním kontaktu na svojho lekára, ale určite by sa to zabehlo. Na druhej strane sa vynára problém, čo s občanmi, ktorí sú v okrese na návšteve, dovolenke alebo tadiaľto len prechádzajú.“
Otázkou by boli aj tí občania, ktorí majú tzv. eurokartičky, teda nemajú zmluvného lekára, ale trvalé bydlisko majú v okrese. Podľa R. Zanovita by táto možnosť pre lekárov znamenala „reťaz na nohu a 24-hodinové čakanie na telefóne“. Ako „správne – núdzové a racionálne riešenie“ R. Zanovit vidí 3. možnosť. „Lekári sa musia dohodnúť a sami prevádzkovať túto službu, aj keby si mali hradiť náklady na prevádzku sami. A keďže ide o službu – mali by toto bremeno znášať všetci rovnako. Ak by niektorý lekár nesúhlasil, ostáva mu stále možnosť č. 2. Po skúsenostiach z iných okresov by som odporúčal čistý model č.3. Miešanie spôsobu č. 2 a 3 bolo zdrojom množstva konfliktov a zbytočného napätia medzi lekármi navzájom a tiež aj medzi lekármi a pacientmi,“ tvrdí R. Zanovit. A ešte dodáva: „Otázka budúcnosti LSPP nie je súkromnou záležitosťou lekárov a bez aktívnej pomoci, a možno aj finančnej spoluúčasti, nebude možné zachovať taký stav, aby bol, čo najviac orientovaný v prospech občana.“ K zmene spôsobu organizovania lekárskej pohotovosti by malo v Námestovskom okrese dôjsť od 1. januára 2005.