Jej zámerom je naštartovať určitý proces obnovy rodiny ako základnej bunky spoločnosti, na ktorom budú participovať dobrovoľníci tretieho sektora, miestna samospráva, členovia cirkevných organizácií, pedagógovia i samotná rodina. Všetci tí boli účastníkmi konferencie konajúcej sa v piatok 24. septembra na Hutách v penzióne Roháčan. A keďže hlavnou témou konferencie bola rodina i rodina s členom so zdravotným obmedzením, prednášky odborníkov, Dr. Jozefa Javorského, Dr. Heleny Kuberovej, Dr. Evy Škutchanovej, Anny Vojvodovej z OR PZ v Dolnom Kubíne smerovali práve tam. Vyvolali živú diskusiu, ktorá potvrdila, že téma konferencie i konferencia samotná nie sú samoúčelné, odhalili však aj potrebu populárnou formou, na praktických príkladoch, tak ako to urobila Anna Vojvodová z OR PZ, zoznamovať ľudí, pripravujúcich sa pôsobiť v teréne, s adekvátnou legislatívou.
„Keď chceme pôsobiť priamo tam, kde človek a rodina potrebujú pomoc iného človeka, musíme najprv poznať problémy ľudí v kríze, príčiny kríz, vedieť, ako v danej situácii fundovane zareagovať. A potom navrhnúť riešenie,“ hovorí predsedajúca konferencii Marta Bažíková. „Diskusia z konferencie bude podkladom pre sociálnu analýzu v teréne, ktorej formu dopracujú študenti fakulty sociálnej práce a zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Chceme „primäť“ obce vypracovať plány sociálnej politiky miestnej samosprávy, zamerané na potreby ľudí. Podobne to bude potrebné urobiť na školských a farských úradoch.“ Ak sa občianskemu združeniu Zlom podarí v spolupráci s obcami, školami, cirkvou a preventívnou oblasťou činnosti polície zámery zrealizovať, bude mať nielen menej práce polícia v oblasti represie, ale predovšetkým život v rodinách bude spokojnejší a radostnejší.
Bližšie o obsahu konferencie Chceme lepší život pre svoje deti? Vráťme sa k rodinám! nabudúce.