A tak sa stal deň sv. Matúša 21. september aj Dňom colníkov Slovenskej republiky. Ten si v piatok minulý týždeň pripomenuli aj pracovníci Colného úradu v Trstenej a pozvali medzi seba deti základných a materských škôl z celého okolia. Tie si „užili“, veď sedieť v colníckom hliadkovom voze a môcť si spustiť sirénu sa im podarí hádam len raz v živote. Ako sme sa dozvedeli od colníkov, ktorí sa venujú deťom v slávnostný deň už niekoľko rokov, detskej „invázii“ a zvedavosti občas neodolá interiér vozidiel, sú to však maličkosti, ktoré dokážu dať do poriadku. Kým sa trstenská mlaď venovala vozidlám a pomocníkom colníkov – psom, my sme sa o činnosti CÚ v Trstenej porozprávali s riaditeľom Mgr. Tomášom Tkáčom.
Po vstupe Slovenska do EÚ sme sa stali súčasťou jednotného európskeho trhu. Medzi členskými krajinami je voľný pohyb tovaru, osôb i peňazí. V Trstenej pracuje však ešte stále 174 colníkov a tri desiatky civilných zamestnancov. V čom spočíva ich činnosť?
„Niektoré činnosti nám ubudli, iné pribudli. Našou úlohou je plniť úlohy, vyplývajúce z medzinárodných dohôd a nariadení európskeho spoločenstva. Od mája tohto roku sme sa stali správcami spotrebných daní z piva, liehu, vína, minerálnych olejov a tabakových výrobkov. Naďalej vykonávame colný dohľad a kontroly v teréne. Časť colníkov pracuje sa spracovaní údajov vnútroúniového obchodu v systéme Intrastat, ďalší na prevádzke deklaračného systému Asycuda – integrovaného on-line sadzobníka EÚ. Počas reorganizácie sme od začiatku roka znížili stav zamestnancov o 30. Už dnes sa pripravuje nová reorganizácia, podľa ktorej sa má na Slovensku znížiť počet colných úradov. Či tu budeme aj po 1. júli 2005, to je ešte stále otázne.“
Nechýba vám teraz, s odstupom času, „vzrúšo“ ktorého bolo na hraničných priechodoch vždy dosť?
„Nepopieram, starším colníkom ruch niekdajších colníc chýba. Mladí sa ľahšie prispôsobujú. Okrem toho stále máme mobilné kontrolné skupiny. Kontrolujú hospodárenie s červenou naftou, dopravné prostriedky, ale idú aj po stope nelegálne vyrábaného alkoholu. Zadržali napríklad 5000 fliaš „čierneho“ alkoholu v predajniach. V istom podniku zabavili 240 000 kg „čierneho“ cukru, atď. Od začiatku roka do 23. septembra sme do štátneho rozpočtu odviedli už 1,8 miliardy korún.“