Pre obchod by to malo byť dobre, najmä preto, že Poliaci berú všetko, aj kalamitné drevo. Ale, samozrejme, čím je viac kalamity, tým väčší dopyt je po zdravom dreve. S uvoľnením trhu sa však uvoľnilo aj pole pôsobnosti pre špekulantov a podvodníkov, ťažiacich zdravé drevo „načierno.“ O peniaze tak prichádza štát na daniach, ale predovšetkým vlastníci združení v zle fungujúcich spoločenstvách súkromných vlastníkov či urbároch.
O čo ide? Na Orave sú totiž stovky hektárov lesa, hlavne v okrese Námestovo, bez akéhokoľvek odborného dozoru. A to aj napriek tomu, že zákon ukladá vlastníkom lesa povinnosť zabezpečiť si odborného lesného hospodára. Bez neho sú však napríklad spoločenstvá súkromných vlastníkov v Oravskej Lesnej či v Oravskej Polhore, ale aj v iných obciach. „V tom sme bezmocní. My môžeme nariadiť, aby ten či onen lesnýhospodár robil v spoločenstve odborný dozor. Keď mu však spoločenstvo nezaplatí, kto to bude robiť? Ak sa dajú okrádať vlastníci, štát nič nezmôže. Je to ich majetok,“ hovorí Ing. Miroslav Kluka z Obvodného lesného úradu (OLÚ) v Dolnom Kubíne. „Podobná situácia je v niektorých urbárskych spoločenstvách. Veľké problémy s usmernením hospodárenia máme napríklad v urbáre v Kraľovanoch, Zubrohlave, Oravskej Polhore a ďalších. Ale pokiaľ ide o vývoz do Poľska, buďme radi, že niekto nám kalamitné drevo berie, a za slušné ceny. Veď na Orave sme ho mali a máme naozaj veľké zásoby.“
V spoločenstvách bez odborného lesného hospodára by sa v žiadnom prípade nemalo drevo ťažiť, ale opak je pravdou. Ťaží sa a drevo nie je ciachované. Predáva sa načierno. Kšeftári tak môžu „podliezť“ cenu a odstaviť tak od odbytu firmu, ktorá musí v prvom rade spracovávať kalamitné drevo, až potom ťažiť zdravé. Ako nám potvrdili pracovníci OLÚ, k takejto ťažbe zrejme dochádza. Ale podľa nich to cenu dreva neovplyvňuje, veď tá v ostatných mesiacoch dokonca vzrástla.
Príčinou je práve rastúci dopyt po dreve v Poľsku. Štátni úradníci naposledy prešetrovali podanie o neciachovanom dreve na píle v Oravskej Polhore a neciachované drevo skutočne našli. Kontroly robia aj na ostatných pílach na Orave, napriek tomu sa takmer všade neciachované drevo stále nájde. Ak sa vinník zistí, sankcii sa len ťažko vyhne. Situáciu však sťažuje fakt, že na Orave sú stovky hektárov „bielych“ plôch, ktoré sú lesom, a súčasne lesom nie sú. Ide o lúky a pasienky, zarastené stromami. Bačovanie na nich škodí hneď dvakrát. Tu sa totiž neťaží podľa lesohospodárskeho plánu. Povolenie na výrub stromov vydávajú obecné úrady, drevo sa neciachuje a ten, kto stromy vyrúbe, často nechá drevný odpad na mieste, čím vytvorí doslova liaheň pre podkôrny hmyz. Tieto plochy by sa dostali pod kontrolu len v tom prípade, keby boli prehlásené do lesného pôdneho fondu. Ich vlastníkom však súčasný stav vyhovuje, pretože môžu ťažiť kedy chcú, koľko chcú a ako chcú, potrebujú len rozhodnutie OcÚ o výrube stromov rastúcich mimo les. A nemusia dať ani korunu na obnovu lesa.
A či sa vyváža do Poľska neciachované drevo? Námestník riaditeľa Colného úradu v Tstenej Ing. Cyril Lajmon nám povedal, že tu neregistrujú žiadnych vývozcov dreva. Ak obchod cez slovensko-poľskú hranicu funguje, ide mimo nich, cez daňové doklady. Na nich však môže byť napísané všeličo. To závisí od predávajúceho a kupujúceho. Takže – diera v legislatíve.
Na OO Hraničnej polície v Trstenej sme sa dozvedeli, že pri prekročení hranice kontrolujú pôvod dreva a ciachu. Na kontrolu objemu „nemajú nárok.“ Takže jeden objem nákladu môže byť na papieri a úplne iný na korbe kamiónu.
„My nemáme právo postaviť sa na cestu a zastavovať kamióny,“ hovorí Miroslav Kluka. „To robí polícia a ak také drevo nájde, volá nás. Každý takýto prípad má dohru v správnom konaní. Takisto to fungovalo na železnici, no iba odvtedy, ako sme pozastavili dva vagóny neociachovaného dreva, ktoré sme našli pri pravidelnej kontrole a oni ich napriek tomu pustili. Odvtedy súčinnosť so železnicou viazne. Bez spolupráce nemôže osem ľudí na excentricky položenom úrade a bez potrebného technického vybavenia robiť veľa... “
A hoci sa podľa evidencie vlastníkov a užívateľov lesa na Orave ťažba dreva neprekračuje, zdá sa, že veľa sa ho presype cez deravé sito našej zbytočne komplikovanej legislatívy. Ale rovnako ako špekulanti a zlodeji za to môžu sami súkromní vlastníci, ktorým neprekáža, že ich niekto okráda.