loch PN-ky pripravili Sociálnu poisťovňu nielen o peniaze na vyplatených nemocenských dávkach, ale aj na povinných odvodoch. Ako sme sa však pred časom dozvedeli, Sociálna poisťovňa v niektorých prípadoch začína tieto peniaze, ktoré išli do vreciek pacientov–podvodníkov, občas možno aj lekárov, vymáhať od zamestnávateľov.
Ako nám povedal jeden z riaditeľov, ktorému prišla z tohto dôvodu výzva na zaplatenie takmer 100 000 Sk, „je to nad ľudské chápanie. Doplácame tak na podvodníkov, za ktorých počínanie sme nijako nemohli. Veď do konca minulého roku mohli kontroly práceneschopných zamestnancov robiť len zdravotné poisťovne, aj Sociálna poisťovňa mohla oveľa skôr prísť na nezrovnalosti!“
Podľa slov PhDr. Eleny Trutzovej, riaditeľky zodpovednej sekcie Sociálnej poisťovne však úradníci postupujú presne v zmysle litery zákona, podľa právnych predpisov, platných do 31. decembra 2003. Od zamestnancov malých závodov, ktorým falošné PN-ky preplácala priamo poisťovňa, si peniaze aj vymáha priamo.
Závody nad 20 zamestnancov si však vyplatené nemocenské dávky odpočítavajú z odvodov a tak Sociálna poisťovňa pri spätnej kontrole falšovaných dokladov teraz považuje vyplatené nemocenské za „nedoplatky“ na odvodoch. Podľa Eleny Trutzovej totiž nebol právny dôvod na vyplatenie týchto peňazí zamestnancom. Firmy si peniaze majú vymáhať od ľudí, ktorým ich vyplatili. Tí sú povinní peniaze vrátiť. Ak zamestnanec, hoci aj bývalý, odmietne peniaze vrátiť, firma môže podať návrh na vykonanie exekúcie. Vtedy podvodník musí zaplatiť nielen dlžnú čiastku, ale aj nemalé trovy exekučného konania.
Podľa informácií Eleny Trutzovej od 1. januára 2004 zatiaľ Sociálna poisťovňa nezaevidovala žiadny nový prípad falšovania potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti.