ých škôl.
Výšku štipendia a podmienky jeho poskytovania upravuje výnos Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý bol po nedávnom zverejnení ešte otvorený konštruktívnym pripomienkam. Výnos nadobudne platnosť 15. septembra.
Podľa ministra Ľudovíta Kaníka tým štát rozširuje adresnú pomoc pre sociálne odkázané rodiny, ktoré deťom vytvárajú dobré podmienky na učenie a tým aj pre ich ďalšie vzdelávanie. Štipendiá sú totiž podmienené prinajmenšom dobrým prospechom žiakov a sociálnou odkázanosťou rodiny. Takže jednoznačne sa nedajú nazvať ani sociálnymi, ani prospechovými.
Ako to bude fungovať?
„Štipendium 500 korún mesačne by mali pol roka dostávať deti, ktorých priemer v poslednom polroku bol lepší ako 1,5,“ povedal nám hovorca ministerstva práce Martin Danko. „Pri prospechu do 2,5 sa výška štipendia zníži na 300 Sk. Ocenená by mala byť aj snaha žiaka o zlepšenie prospechu. Ak sa v porovnaní s predchádzajúcom polrokom zlepší o 0,5 stupňa, získa tiež štipendium 300 Sk. Ale pozor: o tieto finančné prostriedky nežiada rodič, ale zriaďovateľ. Zoznam detí, ktoré spĺňajú požadované kritériá, zostaví škola. Pri každom mene bude uvedený prospech žiaka. Zoznam zo školy prevezme zriaďovateľ, teda obec alebo mesto, prípadne krajský školský úrad, pri špeciálnych školách aj občianske združenie. Ten podá hromadnú žiadosť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý overí sociálnu odkázanosť rodín, z ktorých deti pochádzajú. Peniaze na štipendiá prevezme zriaďovateľ. Ten ich bude pravdepodobne vyplácať prostredníctvom jednotlivých škôl.“
Aj pri týchto štipendiách, rovnako ako pri príspevku na stravu a školské potreby platí, že ak sa rodičia žiaka alebo študenta z rodiny v hmotnej núdzi zamestnajú, ich dieťa môže peniaze dostávať až do konca školského roka. Štipendiá však nedostanú deti, ktoré síce podmienky pre ich pridelenie spĺňajú, ale nevedia sa „zaobísť“ bez neospravedlnenej absencie v škole.
Veľká pomoc to nie je
Už od júla mohli žiadať o prospechovo-sociálne štipendiá študenti stredných škôl. V ich prípade sú sumy oveľa zaujímavejšie a motivujúcejšie. Pri priemere známok v predchádzajúcom polroku do 2,0 dostane študent 1 200 Sk mesačne, do 3,0 je to 800 Sk a študent s horším prospechom 600 Sk. Rozhodnutie o pridelení štipendia stredoškolákom vydáva riaditeľ školy. Študent však musí k žiadosti pripojiť aj potvrdenie obvodného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o tom, že rodina sa skutočne v hmotnej núdzi nachádza.
„Táto podmienka je rozhodujúcim faktorom, prečo bude poberateľov štipendií veľmi málo,“ povedal nám riaditeľ Gymnázia A. Bernoláka v Námestove Mgr. Peter Kuľha. „Do minulého týždňa sme zatiaľ zaevidovali len niečo cez desať žiadostí a som presvedčený, že viac ako 20 – 25 študentov nesplní obe podmienky pre pridelenie štipendia. Je totiž veľký rozdiel medzi hranicou hmotnej núdze rodiny a životným minimom rodiny. Tam je ten pes zakopaný, prečo naši zákonodarcovia s príliš veľkou pomocou pre rodiny na Orave neprišli.“