Minulý týždeň sa podozrenie „zelených“ potvrdilo, keď sa vo veľkej predajnej sieti objavil olej, pri výrobe ktorého bola použitá aj geneticky modifikovaná sója.
Aktivisti Greenpeace začali uskutočňovať prieskum slovenského trhu už pred niekoľkými týždňami. Hoci vedecky nie je dokázané, že geneticky modifikované potraviny vplývajú na ľudský organizmus negatívne, veľká časť spotrebiteľov sa ich obáva konzumovať. Málokto však sleduje obaly tak podrobne, aby si všimol, že pri príprave výrobku bola použitá geneticky modifikovaná surovina, napríklad kukurica alebo sója. Veľa ľudí si ľahko pomýli geneticky modifikovanú sóju, spomenutú v zložení, s obyčajným modifikovaným škrobom. Ďalších zloženie vôbec nezaujíma, alebo „múdremu“ slovníku vôbec nerozumejú. Takéto potraviny sa už objavili na českom trhu a je len otázkou času, kedy sa začnú predávať na slovenských pultoch.
„Zatiaľ ani vedci nedokážu predpokladať možné dôsledky dlhodobého konzumovania potravín s obsahom geneticky modifikovaných organizmov (GMO),“ povedal nám pracovník Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne Ing. Pavol Cserei. „Napriek tomu sme už odobrali dve vzorky potravín, ktoré obsahovali sóju. Výsledok rozboru na prítomnosť geneticky modifikovanej sóje bol negatívny.“
Ako sme sa dozvedeli, vyhodnocovanie vzoriek na prítomnosť GMO nie je lacný špás, výsledok jedinej vzorky vyjde štát na 12,5 tisíca korún. Na Slovensku je zatiaľ zaregistrovaných len 19 používateľov genetických technológií. V Žilinskom kraji pôsobí jediný, Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne, ktorý je súčasne jedným z troch subjektov v medzinárodnej sieti, zaoberajúcej sa analýzou GMO.
Ústav začína robiť historicky prvé kontroly pestovania GMO na pokusných poliach. Slovenská legislatíva je totiž v tomto smere naozaj prísna: kto dovezie alebo použije genetickú technológiu či GMO bez súhlasu kompetentných orgánov, môže zaplatiť pokutu až do výšky 5 miliónov korún. Podľa pripravovanej novely zákona, ktorá by mala začať platiť od 1. januára 2005 to bude až 50 miliónov. Podľa inšpektorky Slovenskej inšpekcie životného prostredia Tatiany Horeckej patria normy na Slovensku medzi najprísnejšie na svete.
V súčasnosti začali aktivisti Greenpeace ako „predvoj“ mapovať aj prípadný obsah GMO v krmivových zmesiach pre hospodárske zvieratá.