é ešte stále zabíjať. Naposledy vojnová munícia zabíjala minulý pondelok v obci Žiar v okrese Liptovský Mikuláš. Pri rekonštrukcii starej hospodárskej budovy našiel 37-ročný Pribylinčan starý granát. Keď ho obracal v rukách, granát vybuchol. Ako nám povedal zástupca hovorcu KR PZ v Žiline npor. Ing. Igor Mahút, výbuch spôsobil mužovi rozsiahle smrteľné zranenia, ktorým na mieste podľahol.
Privolaný pyrotechnik zistil, že výbuch spôsobil granát RG 34 z druhej svetovej vojny. Konštatoval, že k výbuchu granátu došlo jeho neodbornou manipuláciou. Len o dva dni neskôr, 25. augusta, našiel podobné dedičstvo II. svetovej vojny aj muž z Oravského Veselého. Pri búraní starého rodinného domu sa medzi sutinami objavilo nepríjemné prekvapenie – nášľapná mína. Našťastie, história z Liptova sa neopakovala a chlapi radšej zavolali policajného pyrotechnika. Ten mínu odviezol a zlikvidoval.
„Každodenná prax nám dokazuje, že aj skoro 60 rokov po ukončení druhej svetovej vojny dochádza k nálezom rôznej munície – ručných a delostreleckých nábojov, mínometných granátov, ale aj leteckých bômb. Muníciu možno nájsť voľne ležať v prírode, zakopanú v zemi alebo, ako v tomto prípade, aj pri rekonštrukciách starých stavieb,“ hovorí Igor Mahút. „Väčšina munície je stále funkčná. Nebezpečenstvo výbuchu je dokonca veľmi veľké, pretože stará munícia je skorodovaná a aj najmenší pohyb s ňou môže aktivovať spúšťací mechanizmus. Preto cez médiá upozorňujeme tak často, ako sa len dá, aby ľudia pri náleze takéhoto vojnového dedičstva okamžite volali 158-čku a v žiadnom prípade s výbušninami nemanipulovali pretože je to životu nebezpečné.“
V Žilinskom kraji zasahoval policajný pyrotechnik od začiatku tohto roka pri nálezoch a likvidácii starých výbušnín už 24-krát.