Spolovice zaplnenému amfiteátru na Nábreží Oravskej priehrady sa v nedeľu 15. augusta predstavili domáci Bernolák, Kýčera z Lokce, Rabčanka z Rabče a Oravanka z Trstenej. Ani tieto kapely však neboli v kompletnom zložení, lebo ako povedal dirigent prvých dvoch z nich Anton Sivoň, muži musia chodiť do sveta „za chlebom“. „Po minulé roky sa nám darilo dostať sem prakticky všetky oravské dychovky, ale tohto roku to akosi nevyšlo,“ povedal nám s nádychom sklamania v hlase jeden z organizátorov festivalu Miroslav D. Rybár.
Neprišla ani žiadna poľská dychovka, čo bolo v predchádzajúcich štyroch ročníkoch takisto samozrejmosťou. Tohto roku vraj boli v termíne prehliadky zaneprázdnené. Napriek ochudobnenej účasti, povedané slovami A. Sivoňa, „od srdca zahraté tóny“ štyroch oravských kapiel potešili každého, kto na Dychfest prišiel.
Ako sme sa dozvedeli od M. D. Rybára, ktorý je zakladateľom nielen tohto festivalu, ale aj staršieho – Trstenskej krídlovky, na Orave v súčasnosti pôsobí len šesť dychoviek. A všetky sú z hornej Oravy. Na dolnej Orave kedysi hrávala Istebnianka, ale tá zanikla, podobne ako dychovka z Nižnej. „To boli závodné dychovky, ktoré, keď sa fabriky rozpadli, stratili existenčné zázemie,“ vysvetlil M. D. Rybár. Námestovský Dychfest si kladie za cieľ tradíciu dychových hudieb na Orave udržať. „Kým budem žiť, tak sa budem snažiť, aby to tu zostalo. Ale hlavne musia to chcieť hudby samotné. Tie si totiž musia náklady spojené s festivalom hradiť sami. My sa im môžeme postarať len o občerstvenie. Po prehliadke sa všetky kapely stretávajú v kultúrnom dome na posedení, kde si povieme, čo treba zlepšiť a ako sa pripraviť na budúci ročník. Keď niekto prisľúbi účasť, mal by to dodržať, alebo ak si povieme, že na námestí majú hrať všetky kapely, malo by to tak byť,“ povedal nám M. D. Rybár.
Najstaršou dychovou hudbou na Orave je námestovský Bernolák, založený v roku 1968. Vedie ho Milan Hurák, ktorý je zároveň sólistom kapely. Jej dirigentom je Anton Sivoň. Ten založil v roku 1971 aj lokčiansku Kýčeru a neskôr, v roku 1993, aj Hruštínčanku, ktorú dosiaľ diriguje. Dlhoročnú tradíciu má i Rabčanka. Vznikla roku 1975 a jej prvým dirigentom bol Anton Brišák. Od roku 1988 ju vedie a diriguje Ján Adamčík, zároveň hráč na trúbku.
Oravanka z Trstenej začala účinkovať od roku 1978 po rozchode s hasičskou dychovou hudbou. V súčasnosti je najstabilnejšou a najčastejšie účinkujúcou dychovkou na Orave. Vedie ju Jozef Koleják a dirigentom je Marián Lepáček. V Námestove sa predstavila aj s triom sólistov – J. Cabadová, J. Halimovič, P. Tretina.
Námestovský Dychfest moderovala Soňa Dorošová a v prestávkach medzi vystúpeniami dychových hudieb divákov zabávala známa tanečná skupina Hop-cup z Nižnej, no a predviedli sa aj Malé mažoretky z Námestova.