ktorej odchádza nejaký poludňajší autobusový spoj do Zázrivej. „Bola som šokovaná. Na zastávke chýbala tabuľka s grafikonom – s informáciami o odchode autobusov. Zašla som preto na Alejku, aby som odchod autobusu zistila. Na druhý deň som však radšej na bystereckú zastávku išla o desať minút skôr, aby som autobus náhodou neomeškala,“ hovorí rozhorčená pani Božena.
Nad reakciami cestujúcej verejnosti sa v tomto prípade niet čo čudovať. Veď zastávka bez grafikonu na Bysterci nie je ojedinelou, podobné zastávky nájdeme aj v iných obciach. Oslovili sme vedúceho prevádzky ekonomiky a služieb SAD, OZ Dolný Kubín Jozefa Hlavnu, ktorého prekvapila informácia o chýbajúcom grafikone na spomínanej zastávke. „Ešte to tam nie je? Veď už som ho vytlačil. Ešte ho nezavesili?“ pýtal sa nás J. Hlavna, ktorý nám prisľúbil, že to ihneď napraví.
SAD stojí neustále tlačenie grafikonov a ich opätovné umiestňovanie na zastávky nemalé peniaze. Dokonca na zastávke pri Obvodnom úrade v Dolnom Kubíne menia informácie o odchode autobusov už šiestykrát od začiatku decembra.
„Skúšali sme grafikon prekryť aj plexisklom, ale vandali ukradli aj to a odchody autobusov strhli,“ tvrdí J. Hlavna. SAD má v Dolnokubínskom okrese viac ako 360 zastávok, pričom na každej minimálne dva- či trikrát ročne menia odchody spojov. Nie však kvôli časovým posunom odchodu toho-ktorého autobusu. „Ešte sme to neporátali, ale vyvesovanie grafikonov vždy nanovo nás stojí nemalé peniaze. Musíme zaplatiť tlač, fóliu, ale aj náklady na auto či ľudí, ktorí túto prácu zabezpečujú zväčša po svojom pracovnom čase,“ vymenúva vedúci prevádzky. A prečo nevyužíva na tieto služby SAD brigádnikov? „K poškodzovaniu grafikonov dochádza väčšinou počas školského roka a tými, ktorí ich ničia, sú najmä študenti,“ myslí si.
Pani Božena, aj ostatná cestujúca verejnosť môže byť nateraz spokojná. Otázne je, dokedy nový grafikon na zastávke vydrží. Žeby do začiatku školského roka?