narodenín. Práve k jeho 100. výročiu narodenia bude v jeho rodnej obci otvorená galéria drevených sôch, vytvorených počas piatich rezbárskych plenérov. Podujatie organizuje Obec Babín s OOS v Dolnom Kubíne. Ku každoročným účastníkom neodmysliteľne patrí Štefan Siváň ml., syn Deda Siváňa.
Tohto roku okrem neho pozvanie prijali šiesti slovenskí a jeden poľský rezbár. Niektorí z nich sa dohodli, že vytvoria sochu do veľkého betlehema. Ako nám vysvetlil Štefan Siváň, touto myšlienkou chcú nadviazať na tvorbu jeho otca, ktorý vytvoril viacero betlehemov. Z vyrezávania betlehemských figúrok vlastne vzišlo celé jeho neskoršie dielo. Stanislav Ondrík z Krásnej Hôrky vyrezal sochu Márie, Ján Sivoň zo Sihelného sv. Jozefa a Ján Firic z Hruštína valacha. „Ja robím somára a vola – tých najsprostejších,“ žartoval počas našej návštevy plenéru Štefan Siváň. Betlehem bude vystavený s ostatnými plastikami v budúcej babínskej galérii. Ďalší účastníci plenéru si zvolili témy podľa vlastného výberu. Dalibor Novotný z Liptovského Hrádku vytvoril Krstnú mamu s dieťaťom. Ján Podsklan, rodák z Oravskej Lesnej žijúci v Čadci vyrezal Oravský totem a najmladší účastník Vladimír Zrník z Dolného Kubína sa rozhodol pre postavu nesúcu na chrbte kameň. Poliak Bartosz Zachwieja z Rabky urobil sochu goralského hudobníka – basistu. Všetky tieto plastiky vytvorené z topoľových klátov boli uložené do depozitu v miestnom kultúrnom dome a rozšírili tak zbierku, ktorá sa stane základom budúcej galérie. Babínčania ešte stále hľadajú pre galériu vhodné miesto. Starosta Milan Matis nám povedal, že už majú niečo vyhliadnuté, ale všetko záleží od toho, či sa obci podarí získať grant. Predkladajú žiadosti na rozličné fondy, zatiaľ však nemajú nič potvrdené. A rok otvorenia galérie 2006 sa neúprosne blíži.
Traja zo zúčastnených rezbárov, Štefan Siváň, Dalibor Novotný a Stanislav Ondrík, nedávno založili Spolok rezbárov. Ako nám povedali, spolok má chrániť autorské práva neprofesionálnych rezbárov, ktorých je podľa nich na Slovensku okolo 200. Má sa starať aj o šírenie a propagáciu rezbárstva, vyhľadávať mladé talenty a všestranne ochraňovať záujmy rezbárov. „Stáva sa, že niekde darujeme sochu a neskôr zistíme, že ju natreli olejovou farbou alebo prerobili. Také veci by sa nemali stávať, pretože je to porušenie autorského práva,“ vysvetlil Dalibor Novotný. „Ide nám aj o zbierkovú činnosť a reštaurovanie sôch. Napríklad vo Východnej asi zo 150 plastík, ktoré tam boli vytvorené, je dnes zachovaných len okolo 50. O ostatných nikto nič nevie. Vraj spadli a zhnili. Keď socha doslúži, mala by byť zlikvidovaná s vedomím autora. Takisto by to malo byť pri predaji rezbármi darovaných sôch: autor by mal o ňom vedieť.“