ím postupne menia napríklad aj druhy opeľujúceho hmyzu. Ide teda o celý reťazec zmien flóry i fauny. Boľševník je o to horší, že ohrozuje zdravie človeka a zanecháva na pokožke výrazné pigmentové škvrny.
Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa Štátnej ochrany prírody, správy CHKO Horná Orava Ing. Róberta Trnku, výskyt boľševníka vo väčšom množstve sa opäť potvrdil pri Michalovke, v Breze popri potoku Kýčera a v Oravskej Lesnej: „Ide o rastlinu, ktorú k nám ako výdatne medonosnú priniesli včelári, rovnako ako niekoľko ďalších. Ani v prípade netýkaviek, zlatobyle obrovskej, drobnokvetých astier či vlčieho bôbu si ľudia zväčša neuvedomujú, že ide o invázne druhy rastlín. Pri čistení záhradiek ich vyhodia na smetisko a ich populácia sa začína nezadržateľne rozrastať. V priebehu krátkeho času sa neželateľne rozširujú na lúky a pasienky...“
Statný trojmetrový boľševník odstránila jeho majiteľka zo záhradky v Breze až po dvojročnom presviedčaní, ale počas každého z predchádzajúcich rokov materská rastlina zanechala svoje potomstvo popri potoku Kýčera, kadiaľ sa podľa posledných informácií začal boľševník rozširovať až k Bielej Orave.
V Zubrohlave a v Oravskom Veselom majú zase pomerne hojné zastúpenie zlatobyľ obrovská a netýkavka žľaznatá. Najnovšími druhmi, ktoré ochranári na Orave zaregistrovali sú napríklad husté kríky pohánkovca japonského či popínavý pavinič päťlistý.
„Výskyt inváznych rastlín mapujeme na celom území Oravy a môžem povedať, že je pod kontrolou. Samozrejme, nemôžeme byť všade, preto uvítame každú spoluprácu s občanmi, ktorí o výskyte inváznych rastlín vedia,“ dodáva Róbert Trsnka.
Vo všetkých lokalitách, kde sa výskyt boľševníka potvrdil, zasahujú pracovníci ŠOP a chemicky ničia jednotlivé rastliny. Veľmi by im však pomohla aj pomoc obyvateľov v miestach výskytu. Podľa platného zákona o ochrane prírody je však invázne rastliny povinný likvidovať majiteľ pozemku. Ochranári zasahujú iba v prípade, že majiteľ sa o odstránenie rastliny alebo porastu nedokáže postarať. Ako sme sa však dozvedeli, práca sa dá aj skombinovať: ochranári dokážu majiteľovi pozemku dodať chemický prípravok a ten si tak ľahšie môže splniť svoju povinnosť.