Prebiehali od 16. do 25. júla v Budapešti, kde sa celkovo predstavilo viac ako 200 stolných tenistov. Ešte len 17-ročný Tvrdošínčan sa v širokej európskej konkurencii presadil a prekvapil nielen našich reprezentačných trénerov.
Na svoju európsku premiéru sa Michal Šlesar pripravoval v blízkej Ostrave. Pôvodne mal totiž súťažiť iba medzi jednotlivcami. Nastala však zmena, tréneri ho zaradili aj do družstva, čo však pre samotného hráča bolo výhodou. „Pre Michala boli ME v Budapešti prvým veľkým predstavením. Pochopiteľne mal trému a bol nervózny. Keď ho však povolali do družstva juniorov, mohol na šampionát odcestovať skôr a tak sa lepšie etablovať,“ hovorí Michalov otec Vladimír Šlesar.
Cesta majstrovstvami sa Michalovi Šlesarovi začala hneď s úvodnými vystúpeniami slovenského družstva juniorov. Prvé tri zápasy Slovensko v základnej skupine prehralo, hoci sa ocitlo v skupine smrti. Súpermi slovenských juniorov boli Češi, Poliaci a domáci Maďari, všetko družstvá najsilnejšieho európskeho rangu. V týchto súbojoch však Michal Šlesar veľa šancí nedostal. Nastúpil len raz, a to hneď proti najlepšiemu hráčovi poľského výberu, s ktorým po vyrovnanom priebehu prehral. V prvom súboji play off Slovensko prehralo s Dánskom a pokračovalo v skupine o 17. až 28. miesto. V ďalších súbojoch Michal Šlesar už nastupoval pravidelne. Nakoniec trénera Alexandra Saprikyna veľmi potešil a ten len ľutoval, že mladého Tvrdošínčana nepostavil skôr.
Prvý duel s reprezentantom Litvy vyhral 3:2, porazil aj Estónca 3:1 a najkrajší i najlepší zápas odohral s Rumunom, ktorého suverénne porazil 3:0. Predstavil sa ešte proti Ukrajincovi v súboji Slovenska o 17. miesto, s ktorým prehral 3:0.
Ťažký úvod čakal Michala Šlesara v súťaži jednotlivcov. Po úspešnej kvalifikácii a výhre nad Holanďanom v prvom kole totiž narazil na Ukrajinca Rubana. Hráčovi najlepšej osmičky Európy podľa predpokladov podľahol 4:1. „Potom však ešte vyhral tri zápasy a celkovo si vybojoval 64. priečku. Myslím si, že v konkurencii viac ako 200 reprezentantov z celej Európy je to pekné umiestnenie. Navyše, Michal na takomto veľkom podujatí štartoval prvýkrát,“ dodáva Vladimír Šlesar.
Mladý Tvrdošínčan súťažil ešte vo štvorhre so Z. Lelkéšom. Spolu však hrali prvýkrát a tak hneď v prvom kole prehrali so švajčiarskym párom 3:1. Perfektne sa Michalovi Šlesarovi hralo v zmiešanej štvorhre. Spolu s Tatianou Bakaiovou predviedli vynikajúcu hru, ktorou najskôr prekvapili nasadených Chorvátov. Potom prešli cez dvojicu Švéda s Nemkou a zastavili sa až v 4. kole, kde narazili na rusko-holandský pár. „Všetkých príjemne prekvapili a skvelý súboj zviedli v 3. kole. Nepríjemná bola hlavne nemecká obranárka, ktorá mala zákerné poťahy. Michal však vedel na ňu zahrať a po napínavom súboji, keď sa mečbaly striedali na obidvoch stranách, vyhrali 3:2,“ hovorí Vladimír Šlesar. „So svojím účinkovaním môže byť Michal spokojný. Nakoniec, pochválil ho aj tréner Saprikyn.“
Uplynulá sezóna je pre Michala Šlesara jednou z najvydarenejších. Pravidelne hrával v drese SK Tvrdošín-Nižná extraligu, kde podával výborné výkony a prispel k historickému umiestneniu družstva na 6. mieste. Nevydarili sa mu len nedávne majstrovstvá Slovenska, kde sa medzi jednotlivcami dostal iba do najlepšej šestnástky, jedinou medailou je bronz vo štvorhre s bratom Tomášom. Úspechom je však jeho zaradenie v slovenskom rebríčku seniorov, kde mu ako 17-ročnému patrí 29. miesto. Jeho výborné výkony a veľká húževnatosť v tréningu mu však priniesli veľmi lákavú ponuku, ktorú neváhal prijať.
„Hneď po európskom šampionáte odcestoval do nemeckého Eilenburgu, kde bude hrávať tretiu najvyššiu súťaž. Našiel tu vynikajúce podmienky, skvelú starostlivosť, výborných sparingpartnerov, čo je pre jeho ďalší výkonnostný rast veľmi potrebné,“ hovorí Vladimír Šlesar a dodáva: „Michal je najlepším dôkazom, že aj chlapec z Tvrdošína sa poctivým tréningom a veľkou húževnatosťou môže dostať ďaleko.“ Rovnakú ponuku pritom dostal aj jeho brat Tomáš Šlesar, ktorý však prešiel do bližšieho klubu HC Ostrava. Je pritom pozoruhodné, že aj ďalší dvaja hráči ŠK Tvrdošín-Nižná odchádzajú do Nemecka.
V budúcej sezóne tak oravskému extraligistovi budú chýbať Roman Belopotočan a Lukáš Hudec a družstvo sa pomaly rozpadá. Podľa slov Vladimíra Šlesara rovnaká situácia však nastáva vo všetkých celkoch extraligy. „Úplne sa pritom rozpadla víťazná Rača, do zahraničia odchádzajú viacerí hráči a celkovo je ich až 27.“ Zdá sa, že budúca sezóna v najvyššej slovenskej súťaži bude veľmi rozpačitá a náročná nielen pre Oravcov.