, Medzibrodí, Zemianskej Dedine a Krušetnici. Zatiaľ sú to však iba prípravné práce, k sceleniu a novému rozdeleniu pozemkov má dôjsť až okolo roku 2015. Vláda nedávno schválila novelu zákona, podľa ktorej by sa mal celý proces o niekoľko rokov urýchliť. „Pod urýchlením je myslené zrejme to, že projekt pozemkových úprav sa nebude vykonávať na celom katastrálnom území, ale bude rozčlenený na niekoľko menších. Na niektorom území –určenom napríklad na výstavbu - to potom môže ísť rýchlejšie. Inak si to neviem predstaviť,“ hovorí Eva Balušíková z Obvodného pozemkového úradu v Námestove, ktorá je koordinátorkou projektu pozemkových úprav v Krušetnici.
Podľa nej už v tejto obci systémom, ktorý prináša novela zákona, pracujú, lebo z pozemkových úprav vyňali lesnú pôdu a intravilán. Zhotoviteľ projektu však pracuje podľa zmluvy, ktorá má určitý harmonogram a dohodnuté termíny. „V tomto štádiu je už ťažké zmluvu meniť. Na urýchlenie procesu nie sme navyše ani technicky, ani personálne dostatočne vybavení,“ tvrdí Eva Balušíková. Zámer vlády skrátiť pozemkové úpravy na 3 až 5 rokov môže teda v praxi naraziť na viaceré prekážky.
Komisia pre pozemkové úpravy v Krušetnici pracovala minulý týždeň na zameraní polohopisu priamo v teréne. Členovia komisie zisťovali skutočný stav pozemkov, ktorých charakter sa mohol za posledné desaťročia zmeniť. „Je potrebné rozlíšiť druhy pozemkov - či ide o poľnohospodársku pôdu, alebo o drevinový porast a podobne. Podľa toho sa pôda neskôr ohodnotí a určí sa jej cena,“ vysvetľuje Jozef Pažický zo Združenia Geoprojekt, ktoré je zhotoviteľom projektu. Pozemkové úpravy v Krušetnici sa týkajú približne 800 ha pôdy. Na Orave sa proces sceľovania pôdy iba začal a nikde ešte nebol ukončený – chýbajú teda skúsenosti. Ukončené pozemkové úpravy boli zatiaľ len v niektorých katastrálnych územiach na západnom a východnom Slovensku. Tie sa však uskutočnili na základe iného zákona.