V konečnom dôsledku však boli úspešné len tri. Medzi nimi Nemocnica s poliklinikou v Trstenej. Zmluvu na financovanie projektu podpísal vo štvrtok 22. júla v Bratislave za zriaďovateľa NsP zastupujúci predseda Žilinského samosprávneho kraja Ján Gavlák.
Ako nám povedal zástupca riaditeľa NsP v Trstenej Ing. Dušan Šurina, úspech si cenia o to viac, že projekt spracovali z väčšej časti sami.
A čo je predmetom celého projektu? V prvom rade ide o modernizáciu a rekonštrukciu jednej chirurgickej operačnej sály, čím by sa mala bezprostredne zlepšiť kvalita poskytovanej služby pacientovi. Okrem toho sa klienti v NsP Trstená už onedlho dočkajú čiastočnej rekonštrukcie pôvodnej budovy nemocnice. Tá je stará viac ako 57 rokov, veď prví pacienti ju navštívili počas spustenia do skúšobnej prevádzky ešte v roku 1947. Odvtedy sa na budove robia len malé úpravy, ktoré si nevyhnutne vyžaduje zmena lekármi využívanej techniky či zvyšujúci sa počet pacientov.
„Na starej budove vymeníme viac ako 200 okien a všetky vstupné dvere,“ hovorí Dušan Šurina. „Výsledkom bude zlepšenie kvality a hygieny zdravotníckych služieb k vyššej spokojnosti klienta. Súčasne sa zníži energetická náročnosť budovy a nižšie budú určite aj náklady na údržbu. Takto ušetrené peniaze sa potom môžu použiť opäť na služby pre pacientov.“
Ako sme sa dozvedeli, podľa technicko-energetických prepočtov by výmena okien a dverí v hlavnom pavilóne mala priniesť nemocnici úsporu 10% doterajších nákladov na vykurovanie. Pritom táto položka je každoročne jednou z najvyšších vo výdavkovej časti rozpočtu nemocnice.
Celkový objem pomoci NsP v Trstenej dosiahne 30 miliónov korún. Z toho 80% financuje Európsky fond regionálneho rozvoja, 15% štátny rozpočet SR a iba 5 % prostriedkov musí nájsť vo vlastnej „kase“ zriaďovateľ nemocnice, Žilinský samosprávny kraj.
O tom, že manažment nemocnice „nespí na vavrínoch“, svedčí aj fakt, že komisia posudzuje už aj ich druhý projekt, ktorý odovzdali v máji. Ten by mal nadväzovať na prvý, pretože rieši rekonštrukciu nemocničnej kotolne a starých tepelných rozvodov v zariadení. Výsledkom bude výrazné zníženie energetických strát a zvýšenie výkonnosti kotolne.
Zaujímalo nás aj to, či sa NsP v Trstenej postupne dostáva z dlhov, ktoré „zdedila“ pri transformácii na zdravotnícke zariadenie vyššieho územného celku a či netvorí dlhy nové.
„Dlhy nemocnice spred 1. januára 2003 sa postupne znižujú, rieši ich spoločnosť Veriteľ. No, žiaľ, nemôžem povedať, že netvoríme aj dlhy nové,“ hovorí Dušan Šurina. „Stále sa pohybujeme v „červených číslach“, ale nie v takých vysokých, ako do transformácie. V prípade, že sa nám podarí zrealizovať obidva spomínané projekty, nebudeme síce nijako zvlášť ziskoví, ale mali by sme dokázať hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. No predpokladám, že keď sme uspeli v prvom kole programu, v druhom prídu na rad iní. V takom prípade by sme si na realizáciu druhého projektu museli hľadať zdroje inde, alebo rekonštrukciu kotolne a rozvodov financovať sami.“