Honorárny konzul nemá slovenský diplomatický pas, je však právom vysielajúceho štátu svojho honorárneho konzula vybaviť diplomatickým pasom. Je známe tvrdenie, že niektorí bohatí podnikatelia si tento titul kupujú, aby mali honor a uznanie. Činnosť konzulátu financujú samotní honorárni konzuli, na Slovensku ich je 22, väčšinou pomocou svojich firiem. Tak to je aj v prípade Jozefa O., ktorý má guinejský konzulát vo svojej vile v Bratislave.
Suchá Hora – Táto prihraničná obec je po problémoch, ktoré sú spojené s obranou majetkových práv súvisiacich s rašelinou, opäť v šoku. Vtedy, pred necelými piatimi rokmi, sa tu strieľalo a najatí muži, aj spoza východnej hranice, dobili starostu a jedného z mladíkov zo strážnej služby, ktorá bránila odvozu tohto suchohorského zlata z dediny. Dnes sú tu ľudia šokovaní opäť. Dvaja bratia, 38-ročný Jozef a 26-ročný Rastislav O., boli v priebehu niekoľkých dní obvinení z takých závažných trestných činov, ktoré zarezonovali nielen na Slovensku. Naša Orava v súvislosti so sexuálnym násilím, spáchaným na devätnásťročnej maturantke, z ktorého je obvinený Rastislav O., bývajúci v Suchej Hore, uviedla, že jeho bratom je honorárny konzul Guinejskej republiky. Ten však už údajne viac ako desiatku rokov žije v Bratislave.
Ako informovalo SME, honorárny konzul Guinejskej republiky v Bratislave je jedným z hlavných obvinených vo veľkej kauze podvodu s ľahkými motorovými olejmi. Zo zahraničia prišiel na výsluch do Žiliny dobrovoľne. Prvý policajný viceprezident Jozef Spišiak zadržaného konzula zaradil na základe znalostí z vyšetrovania medzi „najvyšších riadiacich členov skupiny“. Zločinecká skupina, obchodujúca s naftou a olejmi, mala mať podľa ministra vnútra Vladimíra Palka sedem úrovní riadenia a Jozef O. mal byť v tej najvyššej. Obvinených je zatiaľ 81 ľudí. Skupina je podľa ministra vnútra najväčšou z tých, ktoré sa polícii podarilo v modernej histórii Slovenska odhaliť. Siahala aj do Česka a Maďarska a podľa všetkého bola riadená mafiou z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Honorárny konzul Guinejskej republiky, prvýkrát obvinený už v roku 1997, v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe, údajne figuruje aj v známej kauze vláčiky. Podľa výpisov z obchodného registra na internete v roku 1995 podnikal s Mikulášom Černákom i Milošom Kaštanom. Ďalšie výpisy prezrádzajú, že obchodoval s bývalým vedením Fondu národného majetku, ktoré je dnes obvinené z miliardových podvodov a s pochybnými firmami v Žiháci, ktoré figurujú v ďalšej veľkej kauze vyšetrovanej políciou – v konkurznej mafii. Jozef O. obchodoval aj s bývalým policajným prezidentom Jozefom Holdošom. V spoločnej firme Olspol, založenej v roku 1996, je s bratom Rastislavom a ďalším občanom Suchej Hory. Spoločnosť sa zaoberá okrem iného sprostredkovaním obchodu, usporadúvaním tanečných zábav a diskoték i nákupom alko a nealko nápojov. Konateľom spoločnosti je Jozef O.
Občania Suchej Hory, ktorých sme náhodne oslovili, nevedia, čo znamená výraz honorárny konzul. Všetci však zhodne tvrdia, že rodina konzula v Suchej Hore je veľmi veľmi bohatá, nedáva to však v správaní najavo. Obvinený honorárny konzul Guinejskej republiky má v Suchej Hore rodičov, dve staršie sestry a spomínaného brata Rastislava. Iba najmladší zo súrodencov sa podľa ľudí správaním odlišuje. Robia to údajne peniaze, ktorých má a vždy mal veľa. Už ako žiak nižších ročníkov základnej školy napríklad vraj nepoužíval cestovnú preukážku na zľavu v cestovnom a cestovný lístok do Hladovky si kupoval denne, platiac pritom nezriedka veľkými bankovkami. Tak ho majú v pamäti už od detstva. Okolitú mládež z blízkych miest, medzi ktorou sa rád pohybuje, v súčasnosti ohuruje novým, údajne niekoľkomiliónovým autom a vždy množstvom peňazí.
Podľa našich informácií je zamestnaním čašník, pravdepodobne v rodinnom bare, ktorý však je pre malý záujem zákazníkov otvorený už iba dvakrát do týždňa. Obvinenie oboch bratov zo závažných trestných činov ľudia komentujú slovami: k tomu jedného dňa muselo dôjsť, padla kosa na kameň, alebo - strašné... „To sme už vedeli dávno, že k tomu dôjde... Vedeli sme, že sú bohatí, aj keď to v dedine dajako nevidno. Z rodiny som sa dozvedela, že starší má veľkú funkciu v Bratislave, čosi také, ako vravíte. Čítali sme aj o tom v Skalke. Viete, všetkému sú na príčine peniaze, tie ľudí kazia.... Ja by som sa chcela spýtať, napíšte, keď ste z novín, kedy pôjdu aj po tých, čo kradnú autá? Pozerala som nedávno výbornú reláciu – Lipšica a Špišiaka. Aj som im chcela zatelefonovať, myslím si, že to robia dobre...“ vraví približne 60-ročná pani, ktorá, na rozdiel od strohých odpovedí iných, ochotne s nami pod dáždnikom rozvíja danú tému. Z rozhovorov so Suchohorčanmi v dedine vyplýva, že neodsudzujú ľudí, ostro však odsudzujú skutky, ktoré mali títo ľudia spáchať.