(III)
Po výzvach na predkladanie projektov v oblasti rozvoja cestovného ruchu v rámci Sektorového operačného programu Priemysel a služby, na ktoré je možné získať nenávratnú finančnú dotáciu a po oprávnených aktivitách, ktoré umožňujú získať nenávratný finančný príspevok, sa budeme venovať pravidlám – tie treba dodržať, ak chceme, aby naša žiadosť bola úspešná.
V prvom rade si musíme ujasniť, čo chceme realizovať. Musíme si postaviť ciele nášho projektu. Tie musia byť v súlade s koncepciou rozvoja cestovného ruchu v regióne, kde ich chceme realizovať a v súlade s výzvou na predkladanie projektov. Treba, aby sme sa zamysleli nad rizikami projektu a jednoznačne opísali, ako ich minimalizovať.
Ak ide o stavbu, treba vypracovať stavebný projekt a získať stavebné povolenie. To musí byť súčasťou žiadosti. Realizácia projektu nesmie byť dlhšia ako 24 mesiacov. Vyžaduje sa tiež preukázať schopnosť riadiť a realizovať projekt. Výhodné je preukázať skúsenosti s čerpaním pomoci, ak sme už úspešne čerpali prostriedky z fondov EU.
Žiadateľ musí mať pripravený spôsob získania prostriedkov na financovanie a doklad, že sú v prípade potreby k dispozícii. (minimálne 35% u podnikateľských subjektov a 5% u miest a obcí).
Treba dokladovať, že žiadateľ je schopný zabezpečiť udržateľnosť projektu po skončení podpory. Na to slúži doplnenie podnikateľského plánu o výrobný plán, ktorý naznačuje, aké služby bude žiadateľ poskytovať a za aké ceny. Udržateľnosť projektu dokumentuje aj personálny plán. Ten obsahuje očakávaný počet zamestnancov, tvorbu nových pracovných miest, personálnu štruktúru, možnosti a spôsoby zvyšovania kvality pracovnej sily. Rovnako dôležitý je marketingový plán. Zahŕňa analýzu trhu (zákazníci a konkurencia), marketingovú stratégiu a tzv. marketingový mix, ktorého súčasťou je aj propagácia a reklama. Analýzou vplyvu na životné prostredie žiadateľ doloží, že plánované aktivity sú v súlade s ochranou životného prostredia.
Nemenej dôležitý je finančný plán, ktorý musí obsahovať finančnú analýzu a ekonomické hodnotenie projektu. Zahŕňa očakávané finančné toky projektu a musí preukázať jeho ekonomickú efektívnosť a finančnú stabilitu. Finančné požiadavky nesmú byť prehnané. Ak má žiadateľ malý obrat a malý zisk, mal by mať aj primeraný investičný zámer, pretože by mohol nastať problém s prefinancovaním a s udržateľnosťou podnikateľského zámeru.
Žiadateľ musí mať vo Výpise z obchodného registra, prípadne zo živnostenského registra uvedenú činnosť, na ktorú žiada podporu.
Ak žiadateľ nie je vlastníkom nehnuteľnosti, doloží zmluvu o dlhodobom prenájme. Nákup pozemku resp. objektu nesmie predstavovať viac ako 10% celkových oprávnených nákladov.
Musí mať vyrovnané záväzky voči Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam a daňovému úradu.
Ak žiadateľ má na niektorý majetok záložné právo, vyžaduje sa potvrdenie, že záväzky voči záložnému právu pravidelne spláca. Musí tiež byť zabezpečený výber dodávateľov. Podmienkou je transparentnosť. Výber dodávateľov sa musí zrealizovať stanoveným spôsobom. Robí sa pred podaním žiadosti alebo po podaní žiadosti. Záleží to od výšky stavebnej investície.
Žiadosť o dotáciu na dodržanom formáte musí byť podaná na predpísaných formulároch, ktoré sú uverejnené spolu s výzvou. Podmienkou je kompletná žiadosť, záväzná osnova projektu, poradie strán.
Otázky k nastolenej téme nám pošlite na adresu rflajs@bb.telecom.sk, redakcia.nasaorava@stonline.sk, alebo adresujte telefonicky na . t. 0905939924, 0905 978 228.
Vaše otázky:
Môžu podnikatelia, ktorí začali podnikať len tohto roku, žiadať o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EU v rámci priority Rozvoj cestovného ruchu?
Podľa informácií zástupcu implementačnej agentúry (SACR) novozaložená firma nie je oprávnený žiadateľ. Podnikateľský subjekt v žiadosti o poskytnutie finančného príspevku je povinný uviesť údaj o počte zamestnancov, údaje o výške obratu a celkovej hodnote aktív k 31.12. predchádzajúceho roka. Za ukončené účtovné obdobie sa považuje účtovné obdobie začínajúce 1. 1. a končiace sa 31.12., to znamená, že oprávnený podnikateľ musí podnikať minimálne celý rok 2003.
Patrí medzi oprávnené náklady vypracovanie projektovej dokumentácie a poradenská činnosť?
Oprávnené náklady z hľadiska času, výšky a opodstatnenosti sú len náklady vynaložené na realizáciu projektu po nadobudnutí účinnosti Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, ktoré boli schválené hodnotiacou komisiou a ktoré sú podložené originálmi účtovných dokladov. Z toho vyplýva, že tieto náklady si musí žiadateľ platiť v plnej výške sám.