Svojím zameraním je súčasťou systému podpory novej štátnej rodinnej politiky, ochrany rodiny a jej členov s dôrazným deklarovaním ochrany práv detí, pričom sa snaží o vytvorenie servisnej siete okolo rodín a detí. Agentúra sa výrazne podieľa aj na rozvíjaní kultúry v meste, pričom na spoluprácu oslovuje aj rôzne organizácie tretieho sektora. O tom, že táto spolupráca prináša svoje ovocie, svedčí aj posledný projekt agentúry „Znižujeme prahy“. Agentúra ho začala realizovať spolu s neziskovými organizáciami Nádej pre rodinu a OC SEM Orava-Liptov.
O čo v projekte ide, pre koho je určený a prečo sa jeho iniciátori rozhodli „znižovať prahy“? Na to sme sa opýtali Jozefa Gruchaláka z agentúry Fórum života. „Znižujeme prahy je projekt informačného centra, ktorý je zameraný na zvýšenie informovanosti občanov Dolného Kubína a blízkeho okolia o sieti sociálnych služieb. Tých, ktoré sú dostupné v meste, regióne a taktiež v rámci celého Slovenska. Informačné centrum by malo byť umiestnené v Dolnom Kubíne v blízkosti Čajovne kina Choč a mestského úradu,“ upresnil J. Gruchalák.
Pre centrum takéhoto druhu chceli pracovníci z tretieho sektora využiť aj iné priestory kina, napr. chodbu, kanceláriu či nevyužitú šatňu. Zatiaľ sú však dvere kina pre túto iniciatívu zatvorené. Ideálne by bolo, keby sa nevyužité priestory ostatných priestorov kina sprístupnili verejnosti aj počas dňa, nielen v čase premietania filmov. Všetci veria, že zvíťazí „zdravý rozum“ a že sa tu nájde priestor pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc, chcú poradiť, alebo sa chcú dôverne porozprávať.
Pravdou je, že projekt „Znižujeme prahy“ by mal čiastočne suplovať prácu orgánov samosprávy. V zmysle platného zákona by mali totiž na ochranu maloletých detí dohliadať samosprávne orgány, no veľakrát to tak nie je. Dokonca úlohou orgánov samosprávy je zabezpečovať aj poradenstvo pri riešení rodinných či sociálnych problémov, podieľať sa na obnove rodinného prostredia a v neposlednom rade poskytovať výchovnú starostlivosť rodinám, v ktorých je vážne ohrozená alebo narušená výchova a vývoj dieťaťa. Vyskytujúce sa medzery chce v tomto smere odstrániť agentúra prostredníctvom projektu. „Svojím charakterom chce informačné centrum plniť dôležitú úlohu v oblasti sociálnej prevencie a sociálnoprávnej ochrany v regióne.
Je to potrebný nástroj pri predchádzaní sociálnej exklúzie občanov nášho mesta. Realizovať takto zameranú sociálnu prácu je však možné len so sieťou organizácií, odborníkov a dobrovoľných pracovníkov, ktorí sú schopní a ochotní pomôcť a vytvoriť sieť, cez ktorú občan na začiatku sociálnej inklúzie neprepadne. Inštitúcia sama o sebe nepomôže, ale ochotný človek v inštitúcii pomôže,“ myslí si J. Gruchalák.
Aj keď je projekt zatiaľ len v začiatkoch, jeho náplň je už jasná. Návštevník centra by sa mal v príjemnom prostredí pomerne ľahko zorientovať v množstve ponúkaných sociálnych služieb a sociálnych zariadení. „Podľa vlastnej potreby si môže vyhľadať odborníka, ktorý je v databáze a je okamžite ochotný poradiť a pomôcť mu. Nájde tu zoznam liniek dôvery pre deti, mládež, týrané ženy, opustených mužov, rodiny v kríze a osamelých občanov. Každý tu môže anonymne prostredníctvom siete internetových poradní odoslať a získať radu. Zároveň môže relaxovať a čerpať z množstva odbornej literatúry, ktorá bude v centre prístupná,“ vymenúva J. Gruchalák a pripomína, že dôležitým prvkom sú aj diskusné kluby a besedy s ľuďmi, ktorí v minulosti prežili životnú krízu a úspešne sa integrovali späť do spoločnosti.