na aké aktivity môže podnikateľský subjekt získať až 65% dotáciu.
V skratke ide o aktivity, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť slovenského cestovného ruchu a kúpeľníctva, zvýšia kvalitu a vytvoria nové atraktivity. Podporu môžu získať projekty na výstavbu nových a modernizáciu existujúcich ubytovacích, stravovacích a kúpeľných zariadení, investície do zariadení na prezentáciu národného folklóru, zvykov a tradícií. Podpora sa bude týkať aj projektov na výstavbu a modernizáciu športovo rekreačných zariadení, ich vybavenia (sauny, posilovne...), projektov na zriadenie požičovní športových potrieb, detských areálov v strediskách cestovného ruchu. Zaujímavá je aj podpora investícií do služieb pre turistov, napríklad nákup malých vodných plavidiel, vodných bicyklov, pltí, na nákup zasnežovacích zariadení, ratrakov, snežných skútrov... Môže ísť aj o ďalšie, tu nespomenuté aktivity, musia však súvisieť s podporou rozvoja cestovného ruchu.
Mestá a obce môžu za určitých podmienok získať na uvedené aktivity až 95-percentnú nenávratnú finančnú dotáciu. Naviac, môžu získať dotáciu aj na projekty, týkajúce sa zatraktívnenia regiónu pre vstup investičného kapitálu, teda na projekty budovania mikroštruktúry súvisiacej s cestovným ruchom: prístupové cesty, parkoviská či inžinierske siete. Medzi podporované aktivity patria aj projekty na zriadenie turisticko-informačných kancelárií, na inštaláciu turistického značenia, cykloturistických trás, atď.
Z predkladaných projektov musí byť cítiť, že ide o správnu vec. I to, že vďaka ich realizácii sa v lokalite vytvoria nové pracovné miesta, vznik ktorých podporí súvisiace synergické efekty pre oživenie regiónu. Dobrou spoluprácou obce a podnikateľov, optimálnym rozdelením realizácie jednotlivých aktivít je možné značne minimalizovať vlastné náklady na vybudovanie úspešného a zaujímavého strediska cestovného ruchu. Záujemcovia o informácie môžu otázky napísať na adresu rflajas@bb.telecom.sk, redaktor.nasaorava@stonline.sk, alebo na č. t. 0905939924, 0905 978 228.
Z vašich otázok:
Aký je postup pri vyhodnocovaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov EU, v rámci priority Rozvoj cestovného ruchu?
Zle vyplnené žiadosti, alebo žiadosti, ktorým budú chýbať potrebné a platné prílohy, budú vyradené už na začiatku. Žiadatelia nebudú vyzývaní na doplnenie žiadosti, tak ako to bolo u predvstupových fondov. Posudzovanie žiadostí sa bude vykonávať v niekoľkých etapách. Najskôr to bude formálna kontrola úplnosti žiadostí (cca 5 dní), potom žiadosť bude posudzovať externý hodnotiteľ a hodnotiteľ zo SACR, ktorí vypracujú dva písomné posudky (cca 28 dní), Nakoniec komisia posúdi všetky žiadosti a vypracuje záverečnú správu (cca 5 dní). Predkladané žiadosti budú bodované a podľa počtu získaných bodov bude poskytnutý nenávratný finančný príspevok.
V rámci Opatrenia 2.1 obce na Orave môžu získať za projekt maximálne 115 bodov. Ak získajú menej ako 98 bodov, sú vyradené.
V rámci Opatrenia 2.2 podnikateľské subjekty môžu získať najviac 150 bodov. Tie projekty, ktoré získajú menej ako 90 bodov sú vyradené. Ak získajú 90 až 109 bodov, bude im priznané 80%, ak 110 až 129 bodov, tak 90% a ak 130 až 150 bodov, tak 100% z požadovaného finančného príspevku.
Na kontrolu všetkých postupov pri posudzovaní žiadostí si Ministerstvo hospodárstva vyhradilo ešte 10 dní. Až potom môže byť úspešný žiadateľ vyzvaný na podpis zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov. Žiadateľ musí podpísať štandardnú zmluvu navrhnutú Ministerstvom hospodárstva, ktorú nie je možné meniť. Až po podpise tejto zmluvy, a podľa v nej definovaných podmienok, žiadateľ dostáva finančné prostriedky.