ktu.
Na Orave je v súčasnosti necelých 200 ubytovacích zariadení s kapacitou asi 5 000 lôžok. Je to 20 % z celkovej kapacity lôžok celého Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Tržby za ubytovanie však tvoria len 10 % z tržieb ŽSK.
Analýza a koncepcia rozvoja cestovného ruchu Žilinského samosprávneho kraja, spracovaná ako podklad na rokovanie poslancov ŽSK, prezentuje, že na Orave je nedostatok hotelov, ubytovacie zariadenia sú nedostatočne vybavené komplexnými službami (športovo-rekreačné zariadenia, služby pre deti, služby na využitie voľného času...), sú tu aj nedostatočné podmienky pre kongresový turizmus a nedostatočne sa využívajú moderné technológie na úseku rezervačných systémov, interných informačných systémov. Chatové osady a autokempingy sú vo väčšine prípadov vybavené chatkami a sociálnymi zariadeniami, ktoré majú dávno po dobe životnosti, nespĺňajú estetické ani funkčné kritériá, navyše mnohé z nich je možné využiť len v letnej sezóne. Táto štruktúra ponuky nezodpovedá súčasnému dopytu účastníkov cestovného ruchu a je neporovnateľná s európskym štandardom.
Môže vyhovovať len segmentu klientely, ktorá uprednostňuje cenu pred kvalitou.
Počet stravovacích zariadení je pomerne uspokojivý. Problémom zostávajú zariadenia určené na rýchle a doplnkové stravovanie (bufety, občerstvenia) v mnohých cieľových miestach. Viaceré z nich nespĺňajú estetické kritériá, často je problematická aj ich hygienická úroveň. Zároveň je žiaduce zvýšiť podiel stravovacích zariadení poskytujúcich aj sortiment typickej národnej, resp. regionálnej kuchyne, vyplýva z obsahu spomínanej analýzy.
Všetky uvedené problémy možno riešiť s podporou už spomenutých prostriedkov z európskych fondov v rámci Sektorového operačného programu Priemysel a služby, Priorita č. 2, Rozvoj cestovného ruchu. Výzvy na predkladanie žiadostí už boli vyhlásené, žiadosti možno predkladať na Slovenskú agentúru cestovného ruchu.
Pre obce je určené hlavne opatrenie 2.1 Podpora budovania a rekonštrukcie infraštruktúry cestovného ruchu (budovanie mikroštruktúry zariadení a stredísk cestovného ruchu, kultúrnych a historických objektov a prírodných pozoruhodností). Termín uzávierky predloženia žiadostí je 6. september 2004.
Pre podnikateľské subjekty je určené opatrenie 2.2 Podpora podnikateľských aktivít cestovného ruchu (výstavba nových, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich zariadení cestovného ruchu, rekonštrukcia a modernizácia kultúrno-historických a prírodných objektov). Uzávierka žiadostí je 16. septembra 2004.
Na spomínané dve výzvy je určených cca 100 mil. eur. O tieto prostriedky bude určite veľký záujem, preto je veľmi dôležitá kvalita projektu, oprávnenosť a kompletnosť žiadosti.
Podnikateľské subjekty, ktoré podnikajú v poľnohospodárstve, majú ešte šancu získať prostriedky na rozvoj cestovného ruchu, hlavne agroturistiky, aj zo Sektorového operačného programu Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v rámci opatrenia 2.3 Podpora prispôsobovania a rozvoja vidieckych oblastí.
Čerpanie prostriedkov z európskych fondov sa riadi najmä týmito zásadami: Podporované budú len tie projekty, ktorých realizácia je prioritou EU, tzv. oprávnené aktivity. Projekty musia byť súčasťou minimálne regionálnych aktivít, nemôžu to byť nesúvisiace a nesystematické aktivity. Podporu získajú len tí žiadatelia, ktorí spĺňajú jasne definované podmienky, tzv. oprávnení žiadatelia. Preto sa úspešný projekt musí týmto zásadám podriadiť.
Informácie o spomínaných podporných fondoch môžete získať na rôznych internetových stránkach, napríklad www.mhsr.sk, www.sacr.sk, www.mpsr.sk. Konkrétne otázky k nastolenej téme môžete adresovať aj nám na rflajas@bb.telecom.sk, redaktor.nasaorava@stonline.sk alebo na naše tel. ísla 0905 978 228, 0905 939 924.V budúcich číslach uverejníme informácie o tom, kto sú oprávnení žiadatelia, aké projekty majú šancu na úspech a aké základné podmienky musí spĺňať úspešný projekt. Zároveň uverejníme odpovede na vaše otázky, resp. poznámky k tejto problematike.