Napriek tomu, že predtým nikdy nebolo u nej podozrenie na túto chorobu, dnes patrí medzi najťažších pacientov liečebne vo vyšných Hágoch. Našťastie, dieťatko, ktoré porodila, je zdravé a lekári jeho zdravotný stav naďalej sledujú. Zaujímalo nás, aká je v súčasnosti na Orave chorobnosť obyvateľstva práve na toto ťažké ochorenie. Lekári sa síce dlho domnievali, že tuberkulózu z civilizovaného sveta očkovaním celkom vytlačili, no nie je to tak.
„Na Orave sa počet chorých na tuberkulózu v posledných rokoch mierne zvyšuje,“ povedala nám odborná lekárka z Oddelenia tuberkulózy a respiračných chorôb NsP v Trstenej MUDr. Daniela Vranová. „Našou spádovou oblasťou je celá Orava. Minulý rok sme zaznamenali 23 prípadov ochorenia, no počas prvých piatich mesiacov tohto roka sme diagnostikovali už 10 chorých, všetko z Námestovského okresu. Všetci prišli do našej ambulancie už s príznakmi ochorenia, nikto z nich nebol zachytený pri preventívnej prehliadke. Pritom je veľmi dôležité, aby sa ochorenie začalo liečiť včas. Vtedy sa dá vyliečiť aj úplne. Pri ťažších štádiách často vznikajú rôzne komplikácie a liečenie je zložité a zdĺhavé. Hoci všeobecne je známe, že tuberkulóza postihuje pľúca, zasiahnuť môže aj iné orgány, napríklad lymfatické uzliny či kosti.“
Na Slovensku ochorie ročne na tuberkulózu priemerne 1200 ľudí, teda 20 chorých na 100 tisíc obyvateľov. A hoci sa „tubera“ považuje za chorobu najchudobnejších, nie vždy to musí byť pravda. Lekári na úseku pracovného lekárstva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne sledujú výskyt tuberkulózy na Orave ako choroby z povolania. Ich posledným zaevidovaným prípadom z roku 2000 je chorá zdravotná sestra, o ktorej sa len ťažko dá povedať, že by žila v nevyhovujúcich sociálnych podmienkach. O rok skôr sa tuberkulózou ako chorobou z povolania nakazila aj pomocná pracovníčka v nemocnici.
„Aj keď tuberkulóza najčastejšie postihuje ľudí zo sociálne slabších vrstiev, alkoholikov a narkomanov, nie je to pravidlo,“ potvrdzuje aj MUDr. Daniela Vranová. „Môže sa vyskytnúť aj u pacientov, liečených na iné vážne ochorenia – diabetikov, dialyzovaných pacientov a u všetkých ľudí s oslabenou imunitou. A to úplne bez ich pričinenia. Najohrozenejšími skupinami sú pritom ženy vo vyšších vekových kategóriách. Muži najčastejšie ochorejú v aktívnom veku od 30 do 40 rokov alebo, naopak, až v starobe od 65 rokov. Príznaky pritom nemusia byť alarmujúce. Často ide len o celkovú slabosť, nočné potenie, bezdôvodné chudnutie. Kašeľ a dýchacie ťažkosti neraz úplne absentujú a objavia sa až neskôr. Preto je veľmi dôležité, aby pri najmenších príznakoch každý vyhľadal lekára. Vyšetrenie je bezplatné a zdravie – to je na nezaplatenie.“
Je skutočne zaujímavé, že všetci chorí, u ktorých toho roku diagnostikovali tuberkulózu, pochádzali z Námestovského okresu. Žiaľ, podrobnejšie tieto súvislosti na Slovensku neskúma nik, ani Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne. Bolo by pozoruhodné odhaliť spoločného menovateľa u väčšiny chorých. Ak by sa našiel, určite by bolo jednoduchšie chorobe predchádzať, než ju už v pokročilom štádiu liečiť.