a Kereškéniho, ktorý bral za právoplatné údajne posledné rozhodnutie bývalého krajského hygienika. Pravda je však taká, že proti rozhodnutiu sa ešte vlani kraľovanská samospráva odvolala, pričom namietala, že nie je účastníkom konania, pretože neprevádzkuje žiadne prírodné kúpaliská (spomínané jazerá vzniknuté po bagrovaní).
Krajský úrad v Žiline, štátny krajský hygienik preskúmal uvedenú problematiku a rozhodol, že ak obec nie je prevádzkovateľom kúpaliska, nemôže mať ani povinnosti ako prevádzkovateľ, preto ešte na konci septembra 2003 zrušil zákaz okresného hygienika o prevádzkovaní prírodných kúpalísk zo 4. júla 2003. Keďže sú však spomínané jazerá v kraľovanskom katastri a sú de facto majetkom obce, krajský hygienik nariadil, aby obec „utvárala predpoklady na zdravé životné podmienky v záujme ochrany zdravia ľudí“.
Starosta Kraľovian Ľubor Had bol rozčúlený a zrejme právom, pretože doterajšie odbery vzoriek vody z oboch jazier, ktoré realizoval bývalý Štátny zdravotný ústav v Dolnom Kubíne, sa robili bez jeho prítomnosti. Preto sa nazdáva, že aj dôveryhodnosť výsledkov rozboru je diskutabilná. V každom prípade dúfa, že najbližšie plánované odbery vzoriek už budú hygienici realizovať za prítomnosti zástupcu kraľovanskej samosprávy.
Pripomeňme, že asi pred jedenástimi rokmi bola lokalita Rieka známa ako kameňolom či štrkopiesky a napríklad ešte v roku 1925 bola akýmsi priemyselným parkom, kde sa nielen ťažil štrk, ale bola tam aj vápenka či píla. Dnes by bolo určite najefektívnejšie, keby sa z Rieky stala lákavá rekreačná zóna. A práve o tom uvažuje aj kraľovanská samospráva, ktorá už v marci 2002 dala vypracovať podrobnú štúdiu s názvom Rekreačno-športový areál Kraľovany - Hradiská (Hradiská obklopujú jazerá, kde sa kedysi ťažil štrk a sú súčasťou časti Rieka). Všetko však podľa slov starostu stojí a padá na peniazoch. Samospráva sa ale nechce unáhliť, prípadne predať túto lokalitu, práve naopak – chce z nej časom vytvoriť atraktívny areál pre domácich obyvateľov aj turistov. Štúdia, ktorú sme mali možnosť vidieť (pozri malú snímku), ráta s vybudovaním čistiarne odpadových vôd, stravovacích a občerstvovacích zariadení, požičovne bicyklov, pláží či prírodného amfiteátra.
Kým sa ale podarí plánované zámery zrealizovať, obec prenajala pri jazerách záujemcovi o prevádzkovanie bufetu menšiu prevádzku, pričom spomínaný podnikateľ už postavil pri bufete aj sociálne zariadenia a popri jazerách rozmiestnil niekoľko smetných nádob. Navyše, zabezpečil aj ohradenie parkoviska, aby tak zabránil vjazdu áut až k jazerám.
Keďže sa na Orave teplé dni len začínajú, ani v Kraľovanoch - Rieke sa ľudia zatiaľ nekúpu. Na teplejšie dni čakajú aj hygienici, ktorí – ako nám povedal J. Kereškéni – z vlastnej iniciatívy opäť odoberú vzorky vody. Zatiaľ sme pri jazerách videli len zopár prázdninujúcich študentov či mladých rybárov, ktorí tu prišli na pstruhy a úhory. Tie totiž v jazerách s banskou vodou vidieť nielen teraz, ale aj počas najlepšej letnej sezóny.