alená exekúcia. Družstvo sa stalo obeťou úžerníckych špekulantov, ktorí z 800-tisícového dlhu urobili v priebehu necelých deviatich rokov takmer 25-miliónový. Odvtedy „sekera“ vzrástla o ďalšieho 1,2 milióna.
To všetko pričinením úžerníckeho úroku 1% denne, ktorý v roku 1995 zakomponoval do údajne falošnej zmluvy vtedajší právny zástupca ADM JUDr. Jozef P. Horibilnú pohľadávku exekučne od ADM vymáha nemecká firma Eurotron, údajne zaregistrovaná v štáte Delaware v USA.
Predseda ADM Ing. Alexander Podmanický v predchádzajúcich mesiacoch v spolupráci s novým právnym zástupcom podali trestné oznámenia viacerých trestných činov, medziiným aj trestného činu podvodu a zneužitia právomoci. Prípad vyšetruje Úrad vyšetrovania OR PZ v Kysuckom Novom Meste. Ako sme sa dozvedeli od A. Podmanického minulý týždeň, vyšetrovanie sa doteraz nepohlo dopredu. Podľa najnovších informácií sa ešte zrejme dlho ani nič nepohne, pretože na prípade sa práve mení vyšetrovateľ. Dobytok však nie sú stroje, ktoré sa dajú zamknúť, zapečatiť a vyčkajú do konca vyšetrovania. Živé zvieratá musia družstevníci kŕmiť, dojiť a ošetrovať. To všetko si žiada aspoň peniaze na elektrinu, naftu, náhradné diely, vodu... A výplaty. Ale tie chýbajú tunajším družstevníkom už za štyri mesiace.
„Veterinári podali pred dvomi mesiacmi trestné oznámenie pre trestný čin týrania zvierat na našom družstve,“ hovorí predseda. „Podali ho však na neznámeho páchateľa, pretože vedia, že my tu robíme všetko, čo sa dá. Mám informácie, že bolo už odložené. My sme podali rovnaké trestné oznámenie, smerovali sme ho však na exekútora, pretože zablokovanie účtov na základe neoprávnenej exekúcie je podľa nás hlavným dôvodom, prečo nemáme peniaze na kvalitné krmivo pre dobytok. To by sa malo ešte skúmať. Peniaze za mlieko, ktoré sme do konca mája ešte vyrábali a predávali, sú blokované v mliekarni. Ak by ich totiž mliekareň poukázala na náš účet, už z nich neuvidíme nič. Takto máme aspoň akú-takú nádej.“
V Mutnom sa rozchýrilo, že družstvo už vyzabíjalo a rozpredalo celé stádo, ba že predseda má už niekde na účte „zašitých“ 5 – 6 miliónov. Čo je na tom pravdy? „S takýmito rečami som musel počítať už vtedy, keď som sa na túto vojnu dal. Ale musím bojovať, inak to nejde. Dojnice z nášho stáda holštýniek sme rozpredali na rôzne miesta na Slovensku. Predali sme kravy aj kvótu na ne.
Museli sme. Peniaze sme do dojníc museli dávať stále, ale nič sa nám za mlieko nevracalo. Pritom dojivosť kvôli biednej výžive rapídne klesla. Kým v marci minulého roka sme predávali denne 3200 litrov mlieka, toho roku pri takom istom počte dojníc to bolo už len tisíc litrov. Denne stálo najlacnejšie krmivo pre stádo 5000 Sk, tržba za mlieko, ktorú sme však nedostávali, bola okolo 10 000 Sk. Tak to ďalej už nešlo. Nechali sme si kravy bez trhovej produkcie mlieka, pinzgauského a limousinského plemena. S tými nebudeme mať do jesene takmer žiadne starosti. Vyhnali sme ich na pastvu. Dnes vyvážame do oplotkov na pastviny aj posledné teľatá. V maštaliach už nebudeme mať ani jedno zviera.“
Mutňanskí družstevníci teda zrážajú režijné náklady na minimum. Veď len za elektrinu platili mesačne – kým pracovala dojáreň – 300 000 Sk. V júni by sa mala faktúra za elektrinu pohybovať už iba okolo 40 000 Sk. Na družstve je stále zamestnaných 50 pracovníkov. Niektorí sú na dlhodobej maródke, čo im poskytuje aspoň aký-taký prísun peňazí do rodinného rozpočtu. No väčšina chlapov musí v týchto dňoch naplno zarezávať pri zvážaní a silážovaní krmiva pre stádo na zimu. Ďalších osem pracuje na družstevnom bitúnku v Beňadove.
Dojnice a mliečnu kvótu kupovali kolegovia – družstevníci, ktorí problémom, v akých sa ocitlo ADM, veľmi dobre rozumejú. Preto aj napriek hrozbám zo strany exekútora vyplatili časť peňazí do rúk družstevníkom z Mutného. V hotovosti. Za ne mohlo družstvo nakúpiť naftu, náhradné diely a vyplatiť skromné zálohy na mzdy. Zvyšné peniaze dostanú od kupcov postupne.
„Konečne nám exekútor umožnil – ale až na tretí raz – nahliadnuť do spisu, na čo máme zo zákona nárok,“ dodáva Alexander Podmanický. „Vďaka tomu sme zistili, že v prípade firmy Eurotron ide takmer určite o fiktívnu firmu. V spise totiž neboli o jej registrácii a existencii žiadne hodnoverné doklady. Pán D. R. z Nemecka skutočne existuje, no inak ide len o súkromnú adresu na preberanie pošty, nie o naozajstnú firmu. Napriek tomu Okresný súd v Námestove rozhodol o exekúcii. Preto sme pred niekoľkými dňami rovnaký súd požiadali o zrušenie rozhodnutia o exekúcii. Paradox: teraz súd – celkom nepochopiteľne - žiada doklady o uvedenej firme od nás!“
Čas je pre družstevníkov rozhodujúci. Zvieratá sú živé a keď sa nebudú môcť pásť, bude ich treba kŕmiť. Ale pochopia to aj skostnatelí úradníci?