ta. Pred dvoma rokmi tu hygienici zaznamenali výskyt siníc, vlani bola už voda v Oravskej priehrade nezávadná a vhodná na kúpanie. Ako nám potvrdila Bibiana Baranovičová z oddelenie Hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne, vzorky vody, ktoré pracovníci RÚVZ odobrali koncom mája v Oravskej priehrade v kempingoch Stará hora a Slanica vyhovovali hygienickým požiadavkám.
Podľa B. Baranovičovej môže ešte spôsobiť problémy klesajúca a stúpajúca hladina vody, ktorá takisto ovplyvňuje vznik choroboplodných zárodkov. V každom prípade bude RÚVZ vo vlastnom záujme i v záujme ľudí realizovať rozbory aj počas letnej sezóny, najbližšie zase o týždeň.
Keďže doteraz nikto nepožiadal o prevádzkovanie vodnej plochy ako rekreačného strediska, na Oravskej priehrade tak neexistuje oficiálna pláž a kúpanie je tu len „na vlastnú päsť“. Chýbajú tu totiž šatne, sociálne zariadenia, rekreanti nemajú k dispozícii ani plavčíkov. Možno potenciálnych prevádzkovateľov pláže odrádza fakt, že by museli podľa vyhlášky minimálne osemkrát ročne, resp. raz za dva týždne počas sezóny zabezpečiť rozbor vody a ten by museli v plnej výške hradiť.
Navyše, letná sezóna, ktorá je na Orave krátka a nízke teploty vody, ktoré sa na priehrade pohybujú od 16 do 21 stupňov zrejme taktiež odrádzajú možných prevádzkovateľov od toho, aby z „oravského mora“ urobili skutočnú rekreačnú perlu Oravy.