90-tych rokov. Vtedy ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava vypracovali a realizovali projekt výrubu stromového porastu na ostrove. Tento krok bol laickou verejnosťou, ale i časťou odborníkov vnímaný veľmi negatívne. Hovorilo sa, že ochranári, ktorí majú prírodu chrániť, ju ničia. Autori projektu však argumentovali tým, že vodné vtáctvo, kvôli ktorému bol ostrov vyhlásený za štátnu rezerváciu, nehniezdi na stromoch, ale na zemi, v nízkom poraste.
Zaujímalo nás, aké sú výsledky projektu po rokoch. Preto sme zašli za riaditeľom Správy CHKO Horná Orava v Námestove Róbertom Trnkom. „Čierne prognózy, ktoré sa objavili v čase, keď sme stromy vyrúbali, sa nenaplnili. Naopak, splnili sa očakávania ochranárov. Dnes tam hniezdi veľa druhov vodného vtáctva. Okrem čajok smejivých sú to čajky bielohlavé, ktoré hniezdia len v štyroch lokalitách na Slovensku, a čajky sivé – tie u nás hniezdia dokonca len v dvoch lokalitách. Z kriticky ohrozených druhov v rámci Európy tam hniezdi kalužiak červenonohý, rybár riečny, kalužiačik, kulík riečny a ďalšie.
Projekt splnil cieľ jednak podľa pozorovateľov ornitológov zo zahraničia i podľa slovenských renomovaných odborníkov. Vtáčí ostrov je jedným z najvýznamnejších hniezdisk vodného vtáctva na severnom Slovensku,“ hovorí Róbert Trnka. Ako sa ďalej dozvedáme, ochranári robia na ostrove pravidelne každý rok výrub porastu, kosia ho a so študentmi vyzbierajú odpadky. V blízkej budúcnosti tam plánujú v rámci ďalších opatrení natiahnuť na niektorých miestach čierne fólie, ktoré pokryjú štrkom. Takto vytvoria štrkové ostrovy slúžiace ako hniezdiská pre rybárov riečnych. Po obvode ostrova ochranári vysadili vŕbové rezky. Nízky vŕbový porast tak bude ostrov chrániť pred eróziou.