Sociálne odkázaní kupujú potraviny na úver.
Predávajú na úver bez navýšenia. Nerobia to pre reklamu, ktorú často čítame či počúvame z médií. Robia to pre ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej finančnej situácii, ale jesť musia. Nie sú to bohaté supermarkety a obchodné reťazce, sú to hlavne súkromní obchodníci v malých predajniach na dedinách a v mestách. Aj im je v súčasnosti ťažko, ale keď môžu, pomôžu.
„Nie každý, kto u mňa nakupuje na dlh, si môže za svoju zlú sociálnu situáciu sám. Hoci mám obchod na sídlisku, všetkých svojich zákazníkov poznám a viem, že mi zaplatia, keď budú mať,“ povedala nám obchodníčka Mária Kováčová z Tvrdošína. Jej dobre zásobený malý obchodík uprostred sídliska bol vždy plný zákazníkov, no ako hovorí, od februára aj tu zákazníkov ubudlo. „Niekedy zaplatia hneď, ako dostanú podporu, sociálnu dávku alebo výplatu. Niektorí dlh splácajú po sto-dvesto korunkách, ale väčšinou vzorne. Málokedy musím o spoluprácu požiadať poštárku, ktorá dlžníkovi peniaze dá u mňa v obchode, aby zaplatil. Mnohí ľudia kupujú už len to, čo musia, niektorí už dôkladne rozmýšľajú aj nad základnými potravinami. Každý dvakrát prevráti korunu, ktorú dostane. Kde sú tie časy, keď som sa tu zvŕtala naplno celý deň, teraz môžem jednu ruku strčiť do vrecka a robiť len s jednou, aj tak budem všetko stíhať.“
Od majiteľky obchodu sa ďalej dozvedáme, že „na borg“ len málokedy predáva alkohol. „Predám, čoby nie, ale iba keď viem, že v rodine je nejaká oslava s návštevou, alebo ako naposledy, prijímanie.“
V zošite, ktorý musí meniť takmer každý mesiac, sa mesačne nazbiera zápisov priemerne za 15–20 tisíc. No bývalo aj viac, po znížení sociálnych dávok vo februári tohto roku sa situácia mnohých rodín stala už neúnosnou. „Kedysi mi tu v rohu stál mraziak na kurčatá. Zožral elektriny za 23 000 korún, z predaja kurčiat sa mi nevrátilo ani to. Zákazníci išli za lacnejšou hydinou do Poľska, alebo prestali kupovať vôbec, iba ak na sviatok. Veď keď niekomu zo sociálnej dávky vychádza priemer v rodine zhruba 900 Sk na osobu na mesiac, to je 30 Sk na deň! Čo si za to kúpi? Len za chlieb, mlieko, vajcia a lacný margarín na chlieb zaplatí stovku!“
Autor: mp